בן 44 נורה למוות בכפר בענה; זהו הנרצח ה-100 השנה בחברה הערבית

זירת הרצח, הבוקר בדיר אל אסד

גבר כבן 44 נורה הבוקר (שני) למוות בכפר בענה שבגליל. האיש, סלים חסארמה, זיהה רכב דולק אחריו כשהיה בדרך לעבודה וניסה לברוח. הוא נעצר עם רכבו בחניה של בית באזור, שם ירו בו האלמונים מטווח קצר ונמלטו. המשטרה מחפשת אחר היורה, ואספה ממצאים בזירה. 

לחסארמה אין עבר פלילי, אולם הוא בן למשפחה שלה סכסוך עם משפחה אחרת, ובמשטרה מעריכים כי הירי בוצע על הרקע הזה. לפני כשנתיים נרצח אחיו של חסארמה, אבראהים, גם ברקע הסכסוך, ולא נעצרו חשודים מאז.

קרוב משפחה של חסארמה, תושב בענה, אמר ל"הארץ" כי מדובר במאבק שליטה מתמשך ביישוב שחצה את גבולות הסכסוך בין המשפחות. "הוא יצא לעבודה בבוקר ורדפו אותו כשניסה לברוח לבית סמוך", סיפר. הוא ציין כי לא ברור למה חיפשו לפגוע דווקא בחסארמה. "מדובר בבחור שעבד כקבלן לבניית גדרות אבן. הוא נשוי ואב לשלושה ילדים ששילם בחייו על סכסוך הדמים שרק מראה לאן הידרדרנו ביישוב ובכלל בחברה הערבית".

לפי מעקב "הארץ", חסארמה הוא הנרצח ה-100 השנה באירועי אלימות בחברה הערבית. מרשימת ההרוגים הוחרגו ארבעה אזרחים שנורו בידי שוטרים, ומתנדב דרוזי במשטרה שנדרס למוות במחסום. לפי עמותת יוזמות אברהם, 85 מהנרצחים השנה הם אזרחים והשאר תושבי מזרח ירושלים; 13 מהם נשים; ב-83 מקרים הרצח בוצע באמצעות נשק חם; ו-48 מהנרצחים היו מתחת לגיל 30.

ראש הממשלה נפתלי בנט התייחס אתמול בישיבת הממשלה לאלימות בחברה הערבית, ואמר: "אנחנו מאבדים את המדינה". בישיבה אישרה הממשלה לקדם הצעת חוק שיזם שר המשפטים גדעון סער, שלפיה המשטרה תוכל לערוך חיפוש ללא צו בית משפט כאשר יש חשד סביר שבמקום יש חפץ הקשור לעבירה מסוג "פשע חמור", לרבות עבירות נשק וגביית דמי חסות. לפי החוק, החיפוש ללא צו יתאפשר רק במקרה שבו הפעולה נדרשת באופן מיידי לשם מניעת העלמת החפץ או פגיעה בו. לפי ההערכות, אם החוק יאושר סופית, צפויות להיות מוגשות נגדו עתירות לבג"ץ בטענה כי הוא עלול להביא לפגיעה בלתי מידתית בזכויות הפרט.

בשבוע שעבר אמר מפקד מחוז הצפון במשטרה, ניצב שמעון לביא, כי ב-99% מאירועי הרצח והירי בצפון הארץ יש מעורבות של החברה הערבית. לביא הוסיף כי במחוז צפון ישנם 1.3 מיליון תושבים, שמחציתם משתייכים לאוכלוסייה הערבית. לדבריו, "אותם 50% אחראים ל-99% מאירועי הרצח, ל-99% מאירועי הירי, ל-65% מאירועי ההצתות ול-80% מאירועי השוד". עוד אמר לביא כי "אנחנו לא נמצאים במאבק בפשיעה בחברה הערבית, אנחנו פשוט במלחמה, ואנחנו נחושים לטפל בזה".

תגובות