הקראות פסקי דין בולטים ישודרו השנה בשידור חי מבתי המשפט, כפוף להסכמת הצדדים

חן מענית
אולם בבית המשפט המחוזי בתל אביב, ב-2015
חן מענית

מערכת בתי המשפט תשדר במהלך השנה בשידור חי לציבור 18 הקראות של פסקי דין נבחרים מבתי משפט השלום והמחוזי ברחבי הארץ. ההחלטה התקבלה היום (שלישי) בהצעת נשיאת בית המשפט העליון השופטת אסתר חיות, ובהסכמת נשיאי בתי המשפט ברחבי הארץ - כך נמסר ממערכת בתי המשפט. בשנה שעברה הועברו בשידור חי דיונים נבחרים שנערכו בבית המשפט העליון.

לפי הודעת מערכת בתי המשפט, במהלך שנת 2022 יועברו בשידור ישיר שלוש הקראות של פסקי דין נבחרים בכל אחד מששת מחוזות השיפוט - בסך הכל 18 פסקי דין. לפי החלטת מערכת בתי המשפט, "השידור יבוצע בהתאם להחלטה שיפוטית שתינתן על ידי השופט או הרכב השופטים הדן בתיק ובכפוף להסכמת הצדדים".

במסגרת ההחלטה, הרכב השופטים יקבע את מועדי תחילת וסיום השידור, שיבוצע באמצעות ערוץ השידור של הרשות השופטת בלבד. הערוץ נרכש כחלק מהפרויקט הניסיוני לשידור ישיר של דיונים נבחרים של בית המשפט העליון, והוא מאפשר את הפצת השידור לגורמים חיצוניים, לאתר הרשות השופטת ולרשתות החברתיות. בשידור הישיר יצולמו רק השופטים, אלא אם כן בית המשפט יורה אחרת.

לדברי נשיאת בית המשפט העליון, "התפרצות נגיף הקורונה, חרף הקשיים והחסרונות הברורים שגרמה, עוררה חשיבה ברוכה באשר לפעילות שיש בה לתרום לייעול השירות והנגשתו לציבור בשקיפות". השופטת חיות הוסיפה כי "זהו היעד המרכזי שקבענו לעצמנו במסגרת תוכנית העבודה הרב-שנתית של הרשות השופטת לחמש השנים הקרובות".

ההחלטה על השידורים החיים מבתי המשפט מבוססת, בין היתר, על המלצתו של צוות "פומביות הדיון בעידן הטכנולוגי", שנמסרו לנשיאת בית המשפט העליון ביולי 2021. הצוות, בראשות נשיא בתי משפט השלום במחוז תל אביב-יפו, השופט צחי עוזיאל, קבע כי "עקרון פומביות הדיון במובנו הרחב משמיע לנו כי יש צורך בהנגשה רחבה יותר של ההליכים המשפטיים לציבור". הצוות המליץ שידור ישיר של "הקראות פסקי דין והחלטות בכל הערכאות בהליכים המעוררים עניין ציבורי". 

השידור החי הראשון במסגרת הפיילוט היה באפריל 2020 מהדיון בעתירות שהוגשו לבג"ץ נגד הסמכת השב"כ להפעיל אמצעי ניטור ומעקב אחרי חולי קורונה. במאי הועבר בשידור חי דיון בעתירות לבג"ץ נגד ההסכמים הקואליציוניים בין הליכוד לכחול לבן, וכעבור כחודש הועבר בשידור חי גם דיון בבג"ץ בהרכב של תשעה שופטים, שעסק בסוגיות עקרוניות של הוצאת צווים במעמד צד אחד לחיפוש בטלפונים של עוזרי נתניהו, יונתן אוריך ועופר גולן. בקשות שהוגשו בזמנו למחוזי ולעליון להעביר בשידור חי את הדיונים במשפט נתניהו נדחו על ידי שתי הערכאות.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות