ראשי הממשלה לא הגיעו לפשרה: התביעה של נתניהו נגד אולמרט תתנהל בבית המשפט

השופט ביקש לברר על איזה מידע התבסס אולמרט כשייחס לבני המשפחה מחלות נפש, והוא השיב כי הבין זאת ממומחים ומקורבים. פרקליטו של נתניהו: "במדינה אחרת היו עוצרים את אולמרט", השופט: "תודה לאל שאנחנו לא במדינה הזו"

רן שמעוני
רן שמעוני
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
בנימין, שרה ויאיר נתניהו, הבוקר בבית המשפט
רן שמעוני
רן שמעוני

יו"ר האופוזיציה בנימין נתניהו, אשתו שרה ובנם יאיר הגיעו הבוקר (שני) לבית משפט השלום בתל אביב כדי להשתתף בדיון מקדמי בתביעת דיבה שהגישו נגד ראש הממשלה לשעבר אהוד אולמרט, לאחר שייחס להם מחלות נפשיות. בתום הדיון ניסה השופט עמית יריב לקדם פשרה בין הצדדים, אך הצדדים לא הגיעו להסכמה. לפיכך, הוחלט כי הדיון בתיק יתנהל בבית המשפט.

בפתיחת הדיון שאל השופט יריב את אולמרט, "באילו אמצעים נקטת לפני שאמרת את הדברים כדי לדעת שאתה דובר אמת?", בהתייחסו לאמירות על מחלות נפש שייחס לבני משפחת נתניהו. אולמרט השיב: "עקבתי אחרי המעשים שלהם, שמעתי הקלטות של בני המשפחה, התייעצתי עם מומחים ועם אנשים שמקורבים אליהם שמכירים אותם לפני ולפנים. הם פירטו בפניי התנהגויות שבאופן פופולרי נקראות התנהגויות לא נורמליות, התנהגויות משוגעות".

אולמרט באולם הדיונים, הבוקרצילום: דנה קופל

עורך הדין אמיר טיטונוביץ', המייצג את אולמרט, ביקש לחשוף מידע רפואי הנוגע לבני משפחת נתניהו, וטען כי "אין מקום להתייחס לנתניהו אחרת מבוזגלו או כהן". השופט השיב לו כי מוקד הדיון הוא "איננו השאלה אם התובעים הם אנשים בריאים או שאינם בריאים. השאלה היא האם כשהנתבע אמר את אשר אמר, היה לו ביסוס". בחלק אחר אמר השופט יריב כי "חבל שהטונים בכתבי הטענות הגיעו לאן שהגיעו. לוקחים כאן נושא כאוב של התמודדות עם מחלות נפש, והופכים אותו לקרקס. השימוש במונח של חולה נפש כמילת גנאי עושה עוול".

יאיר נתניהו באולם בית המשפט, היוםצילום: דנה קופל

עורך דינה של משפחת נתניהו, יוסי כהן, אמר כי "אני לא מבין איך אדם כותב בקור רוח ששרה נתניהו היתה בהוסטל טיפולי. אין לנו דבר עם מר אולמרט, הוא עבר דברים קשים. אבל יושבת משפחה שבעיניי היא משפחה מהמפוארות בישראל, והם צריכים לשמוע שראש ממשלה לשעבר - שאגב בעל עבר לא נקי - קורא להם חולי נפש?". בהמשך דבריו אמר כהן כי "במדינה אחרת היו עוצרים את אולמרט". על כך השיב השופט, "תודה לאל שאנחנו לא במדינה הזו".

בנימין ושרה נתניהו, הבוקר בבית המשפטצילום: דנה קופל

השופט יריב פנה לאולמרט ועורך דינו והציע "שהנתבע יודיע לפרוטוקול שהאמירות שאמר היו בבחינת הבעת דעה, והוא איננו יודע אם הן אמת או לא אמת, וכי הוא לא חושב שזה נושא שבית המשפט צריך לבחון. הנזק הציבורי לכל הצדדים עלול להיות היקפי, ואני חושב שעדיף לא לעשות את זה". הוא הוסיף כי "לשני הצדדים צריך להיות אינטרס לא להפוך את העניין הזה לקרקס. בהתחשב בזהות הצדדים, לא משנה כמה אנחנו נגיד שזה תיק משפטי - העניין יהפוך להיות קרקס. אני חושש שזה לא באינטרס של אף אחד מהצדדים".

אולמרט באולם הדיונים, הבוקרצילום: דנה קופל

השופט יריב שוחח עם הצדדים בתום הדיון בניסיון לגבש פשרה. משפחת נתניהו, לפי עורך דינה, הסכימה לנוסח שהציע השופט, אך אולמרט הציע נוסח פשרה אחר, שבו יובהר כי הוא לא מתנצל על אמירותיו. כמו כן, על פי מקור, גם במקרה של ניסוח מוסכם - אולמרט סירב להיות חשוף לאפשרות שבית המשפט ישית עליו פיצויים ודרש למחוק את המילה "פיצויים" מהנוסח, או שיידרש לשאת בהוצאות משפט. משפחת נתניהו סירבה לדרישתו.

"חרף המאמצים שהשקיעו באי כוח הצדדים בניסיון להגיע להסדר מוסכם, לא עלה בידם הדבר", כתב יריב. לפיכך, השופט הורה ל‏אולמרט להגיש עד 23 בינואר בקשה מפורטת לגילוי מסמכים רפואיים ולבדיקה פסיכיאטרית לבני משפחת נתניהו. לאחר הכרעה בבקשה זו, השופט יחליט אילו עדים יופיעו בבית המשפט וייקבע מועד לשמיעת הוכחות.

אתמול דחה השופט את בקשת בני המשפחה להיעדר מדיון בתביעה, נזף בהם ואף הזהיר כי אם אחד מהם ייעדר מהדיון הוא יראה בכך הפרת החלטה שלו "על כל המשתמע בכך". עו"ד כהן הסביר אתמול כי הסיבה להגשת הבקשה היא קושי להגיע לדיון בשל סידורי אבטחה. השופט יריב נזף בהם וכתב: "אין לי אלא לתמוה על עיתוי הגשת הבקשה. מועד הדיון לרבות השעה נקבע לפני למעלה מחודשיים ימים". בית המשפט דחה גם את בקשתם להשתתף בדיון מרחוק באמצעות הזום בשל התפשטות וריאנט האומיקרון. 

בני משפחת נתניהו תבעו את אולמרט לאחר שכינה אותם חולי נפש וסירב להתנצל על כך בכמה הזדמנויות. הם תבעו פיצוי של 837 אלף שקל, ואמרו בתגובה כי הוא חצה "קווים אדומים ומסוכנים שלא ניתן היה לעבור עליהם לסדר היום". בכתב ההגנה שהגיש אולמרט לבית המשפט הוא טען כי בני משפחת נתניהו עברו טיפולים נפשיים, ולכן יש לדחות את תביעת לשון הרע שהגישו נגדו על דבריו כי הם "חולי נפש". בכתב ההגנה טען כי הוא נהנה מהגנת "אמת דיברתי", וביקש להסיר את החיסיון הרפואי של נתניהו, רעייתו שרה ובנם יאיר.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ