הכרעת הדין במשפט משה קצב | שליש משופטי העליון מנועים מלטפל בערעור, מכיוון שדנו בתיק בעבר

השופטים דנו בעתירות שהוגשו נגד הסדר הטיעון של קצב

תומר זרחין
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
תומר זרחין

בעוד פרקליטיו של הנשיא לשעבר משה קצב הצהירו בסוף השבוע כי בכוונתו להגיש ערעור על הכרעת הדין, נראה כי חמישה מתוך 15 שופטי בית המשפט העליון יתקשו לשבת בהרכב שייקבע, לכשיוגש ערעור. זאת מאחר והם נחשפו לתגובת המדינה לעתירות נגד הסדר הטיעון עם קצב, שבה פירוט נרחב של הקשיים הראייתיים העיקריים במקרה.

השופטים, נשיאת בית המשפט העליון דורית ביניש, המשנה לנשיאה אליעזר ריבלין, אילה פרוקצ'יה, אדמונד לוי ואשר גרוניס - ישבו בהרכב המורחב שדן ב-2007 בעתירות שהוגשו על ידי שלוש מתלוננות וארגונים חברתיים, נגד הסדר הטיעון שרקח היועץ המשפטי לממשלה לשעבר, מני מזוז, עם קצב. במהלך הדיונים נחשפו השופטים לתגובת המדינה אליהן, ובה פירוט נרחב של הקשיים הראייתיים העיקריים, בין השאר, בעניין עדותה של א' ממשרד התיירות. בית המשפט העליון הטיל במהלך הדיון בעתירות חסיון על כחמישים עמודים בתשובת המדינה לעתירות.

בהסדר, ממנו חזר בסופו של דבר קצב במהלך דרמטי באפריל 2008 - שכלל אישום בעבירה של מעשה מגונה שלא בהסכמה עקב הפעלת לחץ, הטרדה מינית והטרדת עד - הוסכם כי הפרקליטות תבקש להטיל עליו עונש של מאסר על תנאי ופיצוי למתלוננות. בסופו של דבר, עדותה של א' ממשרד התיירות עמדה במרכז כתב האישום שהוגש נגד קצב לבית המשפט המחוזי בתל אביב. על פי עדות זאת, שהתקבלה במלואה בהכרעת הדין ביום חמישי האחרון, קצב אנס פעמיים את א' ממשרד התיירות.

שופטת בית המשפט העליון אילה פרוקצ'יה, שישבה בהרכב המורחב שדן בעתירות, כתבה בפסק הדין ביחס לחלק החסוי כי "מתן פומביות לפירוט קשיים אלה טומן בחובו נזק קשה לניהול ההליך הפלילי אם בסופו של יום יתנהל משפט כנגד קצב".

פרוקצ'יה, למשל, שנחשפה כמו עמיתיה השופטים לניתוח הראיות כפי שבא לידי ביטוי בתשובת המדינה החסויה, כתבה בפסק הדין כי "קראתי בעיון רב את התיאור הנרחב והמפורט של המדינה באשר לבעייתיות שבחומר הראיות... עמדתה של המדינה מובנת ומצביעה על הדילמות הראייתיות עמן התמודדה במהלך הליך קבלת ההחלטה, שבסופו של יום הביאו לבחירת החלופה של הסדר הטיעון".

יחד עם זאת, יצוין כי במהלך הדיונים בעתירות סירבו השופטים לקבל לידיהם את חומר הראיות הגולמי, ובו עדותן של המתלוננות, כדי לא להחליף את היועץ המשפטי לממשלה לשעבר מני מזוז במלאכת הערכת הראיות, וגם לא להחליף את הערכאה שתנהל את ההליך המשפטי.

בנוסף, ללא קשר לעובדה שישבה בראש ההרכב שדן בעתירות נגד הסדר הטיעון, אמרה ביניש ביום חמישי שעבר, שעות ספורות לאחר מתן הכרעת הדין בתיק קצב, בטקס השבעת שופטים בבית הנשיא, כי "אני מוכרחה לומר, קשה היום למדינת ישראל. היום ניתן פסק דין שאי אפשר להתעלם ממנו. אנחנו פה באיזה שקט נפלא. זה עצוב. זה יום עצוב. אבל, אולי זה היום שממחיש יותר מכל מהו שוויון בפני החוק ומה משמעות השבועה שנשבעתם היום, לא להטות משפט ולא להכיר פנים".

דוברת בתי המשפט סירבה להגיב לשאלת פסלותם של השופטים שדנו בעתירות נגד הסדר הטיעון מלדון בערעור לכשיוגש. בנוסף, גורם בסביבתו של קצב אמר בסוף השבוע ל"הארץ" כי ממילא התיק זכה לחשיפה תקשורתית אדירה, כך ששופטים בכל הערכאות נחשפו לחומרי חקירה, כמו גם להתלבטויות אנשי הפרקליטות ביחס לעדויות המפתח בתיק. יחד עם זאת, אמר הגורם, כי למען מראית צדק, מוטב היה כי השופטים שהיו מעורבים בדיונים בעתירות ימנעו מלדון בערעור, ובאופן מיוחד ביניש, שהתבטאה בחריפות נגד הסדר הטיעון גם במהלך הדיונים.

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ