המבקר יפרסם היום דו"ח על הסחבת של הפרקליטות

לפי הערכות, הדו"ח ימצא ליקויים במשך הזמן שבו טופלו תיקים פליליים פתוחים

תומר זרחין
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
תומר זרחין

מבקר המדינה מיכה לינדנשטראוס יפרסם היום דו"ח חמור על טיפול הפרקליטות בתיקים הפליליים הממתינים לבירור דין. מדובר בדו"ח ביקורת מקיף ראשון מסוגו שערך המבקר ב-2007 ו-2008.

על מנת לעדכן את הדו"ח, בוצעו בו השלמות ב-2010. ביקורת המבקר נגעה לתיקים שהועברו מהמשטרה לפרקליטויות המחוז, אשר ממתינים לבירור דין (מב"ד). טרם הוחלט אם יוגש כתב אישום נגד המעורבים בהם או שייסגרו.

ההערכות הן כי הדו"ח החמור ימצא ליקויים משמעותיים במשך הזמן שבו טופלו תיקים פליליים פתוחים בפרקליטות, עד שהושגה בהם הכרעה סופית אם להגיש כתב אישום או לסגור את התיק.

יצוין כי לפני כשש שנים גובשה בפרקליטות "תוכנית לחיסול מב"דים", שמטרתה היתה לסיים את הטיפול בתיקים בתוך שנתיים ולמנוע הצטברות תיקים לעתיד. אולם בשנים האחרונות, למרות הפעולות שנקטה לחיסול התיקים, גברה הביקורת על הפרקליטות על כך שהטיפול בתיקים, גם בעבירות חמורות, כמו רצח ועבירות מין חמורות, מתנהל במקרים רבים בעצלתיים, תוך גרימת עינוי דין לחשודים ופגיעה בקורבנות עבירה.

ברקע הדברים, הנחיה של היועץ המשפטי לממשלה שעודכנה בשנת 2002 שלפיה יש לזרז הטיפול בהליכים פליליים כדי למנוע עינוי דין. משלא מוגרה הסחבת, הורה היועץ המשפטי לממשלה, יהודה וינשטיין, בספטמבר בשנה שעברה, על קביעת לוח זמנים מפורט לטיפול בתיקים בפרקליטות. בעבירות מסוג חטא, יהיה חייב הפרקליט לסיים את הטיפול בתיק בתוך חצי שנה. בעבירות מסוג עוון יש לפעול לסיום הטיפול בתוך שנה. בעבירות פשע, שדינן עד עשר שנות מאסר, ניתן יהיה לגבש אישום בתוך שנה וחצי ובעבירות שדינן יותר מעשר שנות מאסר, יש לפעול לסיום התיק בתוך שנתיים.

דו"ח המבקר שיתפרסם היום יכלול גם ביקורת שנעשתה על הטיפול בנכסים של נספי השואה, וכללה בדיקה מדוקדקת בחברה לאיתור ולהשבת נכסים של נספי השואה, באפוטרופוס הכללי ובמינהל מקרקעי ישראל. כמו כן יכלול הדו"ח ביקורת על ההתנהלות הכספית בבית הנשיא, וכן ביקורת על עבודת הקרן לטיפול בחסויים.

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ