המדינה בוחנת אפשרות להקלה הדרגתית בתנאי ההפרדה של יגאל עמיר

האפשרות הראשונה שנשקלת: לאפשר לעמיר להיפגש פעם בשבועיים עם אסיר נוסף

עפרה אידלמן
עפרה אידלמן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עפרה אידלמן
עפרה אידלמן

המדינה בוחנת אפשרות להקלה הדרגתית בתנאי ההפרדה של רוצח ראש הממשלה, יגאל עמיר. כך נודע ל"הארץ". בדיון שנערך בצהריים (שני) בבקשת המדינה להמשיך בהפרדתו של יגאל עמיר, הודיעה המדינה על כוונתה לבחון הקלה הדרגתית בתנאי הפרדתו של עמיר. נציג המדינה, עו"ד עודד קלר, אמר לבית המשפט כי בשלב זה נבחנת האפשרות לאפשר לו להיפגש עם אסיר נוסף פעם בשבועיים וכי "הכוונה היא ללכת למהלך הדרגתי". קלר הוסיף כי לעת עתה אין אפשרות להיענות לבקשתו של יגאל עמיר לעבור לאגף התורני.

לאור הודעת המדינה, קבע השופט אברהם טל דיון נוסף בבקשה ב-7 בפברואר שעד אליו תצטרך המדינה להודיע אילו הקלות היא מוכנה להחיל על עמיר ולאפשר לו להגיב עליהן.

בתום הדיון אמר עורך דינו של עמיר, אריאל עטרי כי "אני חושב שהעובדה שהיום אסירי חמאס חוגגים בכלא את הג'יהאד וקוראים לרצח יהודים, וכאשר רוצחי השר רחבעם זאבי קורים לפגיעה ביהודים ואף אחד מהם לא בהפרדה, זה מחייב יחס זהה ליגאל עמיר". לדבריו, "השב"כ והשב"ס משתמשים בהפרדה כסנקציה כלפי יגאל עמיר. זו סנקציה לא חוקית ונקווה שבית המשפט ישנה אותה". עטרי הוסיף כי "אני חושב שיגאל עמיר זכאי לפחות ליחס שלו זוכים אנשים מהחמאס. אין מקום להפלות את יגאל עמיר רק בגלל שהוא יהודי".

עמיר בבית המשפט. תצלום: תומר נויברג

עמיר מוחזק כבר 15 שנים בהפרדה מוחלטת מאסירים אחרים. המדינה טוענת שוב ושוב בדיונים כי יש צורך להמשיך ולהחזיקו בהפרדה מאחר שמחד, לטענתה, יש סכנה לחייו מאסירים אחרים, ומנגד, יש סכנה כי יפיץ משנה אידיאולוגית קיצונית בקרב אסירים שעלולים להיות מושפעים ממנו. עמיר טוען מנגד, כי המדינה ממחזרת מידע מודיעיני ישן אודותיו, וכי אין לה כל מידע עדכני על סכנה לחייו או על הסתה מצדו.

כאסיר בהפרדה, עמיר מוחזק ללא אסירים אחרים בקרבתו, ומקבל שעה ביום להסתובבות בחצר בית הכלא, ללא מגע עם אחרים. עמיר יכול לפגוש את בני משפחתו, מלבד את אחיו אמיתי, רשאי לדבר בטלפון ומקבל התייחדות עם אשתו פעם בחודש. הוא יכול להחזיק ספרים בתאו ומקבל עיתונים, ורשאי לקבל טלוויזיה לתאו אך אינו מעוניין.

בדיון קודם שנערך לגבי תנאי הפרדתו בבית המשפט המחוזי בפתח תקוה, אמר עמיר לשופט כי אסירים כמו ראעד סלאח ומרואן ברגותי, שעלולים להסית אסירים אחרים, מוחזקים באגף רגיל ולא בהפרדה כמוהו ועל כן אין הצדקה לאפליה ביניהם. "אפילו וענונו היה 11 שנים בהפרדה ואחר כך יצא", אמר, "אין שום סיבה, במיוחד שעשו חוק מיוחד שאי אפשר לקצוב את עונשי". אך בית המשפט המחוזי החליט כי ימשיך להיות מוחזק בהפרדה, ועל כן ערער עמיר לעליון.

בדצמבר קבעה השופטת מרים נאור בבית המשפט העליון כי עמיר ימשיך להיות מוחזק בהפרדה, אך קבעה כי בהערכה הבאה של תנאי מאסרו ניתן לשקול שהות קצרה של עמיר עם אסיר נוסף או מספר אסירים תחת פיקוח. עוד קבעה השופטת כי אם עמיר ינצל לרעה את האפשרות הזאת ניתן יהיה להפסיק את המפגש ביניהם לאלתר. בין היתר הוצעה האפשרות של הכנסת אסיר נוסף לתאו של עמיר - אך עמיר התנגד לכך. בעקבות החלטה זו החלו לשקול בשב"ס ובשב"כ אפשרויות אחרות להקל באופן הדרגתי ומפוקח בתנאי הפרדתו.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ