פרקליטי אולמרט: המשטרה ניצלה את מצבו הנפשי הרעוע של אורי מסר

במהלך המשפט בפרשת ראשונטורס הציגו עורכי דינו של רה"מ לשעבר תזכיר בו מציין אחד החוקרים כי תאונה שבה היה מעורב מסר נגרמה בשל ניסיון התאבדות

ניר חסון
ניר חסון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ניר חסון
ניר חסון

פרקליטיו של ראש הממשלה לשעבר, אהוד אולמרט, טענו היום (שלישי) בדיון בבית המשפט המחוזי בירושלים כי המשטרה ניצלה את מצבו הבריאותי והנפשי הרעוע של עו"ד אורי מסר כדי לקדם את החקירה.

היום עלה על דוכן העדים, רב פקד ליאור רייס מהיחידה הארצית לחקירות הונאה (יאח"ה), שהיה מופקד על חקירתו של מסר. רייס נחקר על ידי עו"ד נבות תל צור, מצוות ההגנה של אולמרט.

תל צור הטיח ברייס כי הוא והחוקרים האחרים ידעו כי מצבו הנפשי של מסר מעורער ושהוא אף ניסה להתאבד פעמים. "עשית בירור עם מישהו ביחידה לגבי המשמעות של מה שעבר על עו"ד מסר לגבי החקירה?", שאל תל צור. "לא", השיב רייס. "כלומר התנהגת אליו כאל כל בן אדם רגיל". רייס השיב שהוא הכיר את מסר מעבר להיכרות שנוצרה במהלך החקירה וכי התנהגותו היתה רגילה. בהמשך אמר תל צור: "החקירה הזו פסולה מהרבה סיבות. חקרת בן אדם לא כשיר. הפעלת עליו לחץ לא הוגן, בסוף מה שהוא אמר זו לא הגרסה שלו, זו פשרה".

במהלך החקירה הציגה ההגנה תזכיר בו מציין איש יאח"ה את העובדה כי תאונת הדרכים בה היה מעורב מסר בפברואר 2008 נגרמה בשל ניסיון התאבדות מצידו. "היום פניתי לרפ"ק בנישו וביקשתי ממנו לבדוק אם היתה באזור ירושלים תאונת דרכים בה היה מעורב אורי מסר", נכתב במזכר, "...עוד אמר לי בנישו כי לדברי עד לתאונה, מדובר בתאונה שנגרמה בגלל ניסיון התאבדות של מסר".

מסמכים אחרים שהוצגו מעידים לטענת ההגנה כי מסר עדכן את חוקריו במצבו הקשה אך הם בחרו להתעלם מכך ואף לנצל את חולשתו. כך למשל, טען תל צור כי מסר נתקף אימה מעריכת עימותים עם עדים אחרים בפרשה. "בכל פעם שיש אי הסכמה, מאיימים עליו בעימות עם אנשים אחרים והוא משנה גרסאות. העימות מפחיד אותו", אמר תל צור. "אני לא זוכר שאיימתי עליו בעימות", ענה רייס.

עורכי דינו של מסר, שמעון דולן ודרור מתתיהו, מסרו בתגובה כי "עו"ד אורי מסר מנהל את ענייניו כרגיל במשרדו בירושלים ואנו מודים לכל המתעניינים בשלומו".

משפטו של אולמרט התחדש היום בבית המשפט המחוזי לאחר שהופסק בשל שביתת הפרקליטים. בימים הקרובים תמשך החקירה הנגדית של מתאמת הנסיעות של אולמרט, רייצ'ל רז-ריזבי, שנחשבת לעדת מפתח בפרשת ראשונטורס.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ