משה לדור יבדוק את העסקת העובד הזר בבית היועמ"ש יהודה וינשטיין

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

משרדו של היועץ המשפטי לממשלה, יהודה וינשטיין, פנה באחרונה לפרקליט המדינה משה לדור וביקש ממנו לפתוח בבדיקה לגבי נסיבות העסקת עובד זר באופן בלתי חוקי בבית וינשטיין, בעקבות הפרסום בעניין ב"הארץ". בתשובה לפניית התנועה לאיכות השלטון בעניין, כתב עוזרו של היועץ, עו"ד רז נזרי, כי "ביקשנו מפרקליט המדינה לטפל בעניין, באותו האופן המקובל ביחס למקרים אחרים מול הגורמים הרלוונטיים, ללא כל מעורבות של לשכתנו בנושא".

זמן קצר לפני שנכנס וינשטיין לתפקידו, הועסק בביתו מדי שבוע בעבודות ניקיון עובד זר ממוצא הודי. דובר משרד המשפטים מסר אז בתגובה כי "אכן, הועסק בבית משפחת וינשטיין בעבר עובד ממוצא הודי, שלפי בדיקתה של גברת וינשטיין עת קיבלה אותו לעבודה, והמסמכים שהציג העובד בפניה, היה עובד חוקי השוהה בארץ כדין. עבודתו של עובד זה נפסקה עוד בשנת 2009".

דבר העסקת העובד בביתו של וינשטיין היה מפתיע בעיקר בהתחשב בכך שהוא שהחליט להגיש כתב אישום נגד רעייתו של שר הביטחון אהוד ברק, נילי פריאל, לאחר שהתברר כי העסיקה תקופה ממושכת עובדת זרה בניגוד לחוק.

פריאל פנתה לווינשטיין וביקשה לחתום את הפרשה בתשלום קנס מצדה, אולם נזרי הודיע לבאי כוחה כי "בהתאם להנחיות לפיהן פועלים גורמי התביעה ברשות ההגירה, נסיבות התיק בעניינה מצדיקות הגשת כתב אישום ולא הטלת קנס מנהלי. זאת מאחר שמדובר היה לכאורה בעובדת זרה שהיתה בעלת אשרת עבודה בענף הסיעוד, ואשר הועסקה במשך זמן ממושך יחסית בניהול משק בית". ל"הארץ" נודע כי כתב האישום נגד פריאל נמצא בשלבי הכנה מתקדמים.

החוק בישראל קובע כי חל איסור חמור על העסקת עובד זר ללא קבלת היתר לכך. היתרים כאלה ניתנים למעסיקים בתחומי הבניין, החקלאות, התעשייה, המסעדות האתניות והסיעוד. באופן מעשי, אסור להעסיק עובד זר בישראל בניקיון ואסור להעסיק כלל עובד זר אלא על ידי מעסיקו, בעל האישור המקורי. האדם שהועסק בבית וינשטיין בא לישראל לפני יותר משנתיים מצויד באשרה לעבודה סיעודית בלבד, כך שהחוק התיר לו לעבוד רק אצל מעסיקו ולא בבית היועץ. לגרסת מקורביו של העובד הוא הועסק מדי שבוע במשך שנה תמימה, ועזב את התפקיד לאחר שהובהר לו כי הלקוח עבר ל"תפקיד בכיר בממשלה".

העובד סיפר לבני שיחו כי עו"ד וינשטיין נהג בו באדיבות רבה. דובר משרד המשפטים טוען מנגד כי העובד פוטר כמה חודשים לפני שווינשטיין נכנס למשרת היועץ ובלי קשר כלשהו לעניין. מלשכת פרקליט המדינה נמסר אתמול כי "התלונה הועברה לבדיקה ראשונית של רשות האוכלוסין".

תגיות קשורות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ