משפט השוחד של הישראלים בגיאורגיה נדחה בשל תקלה

לטענת שני הנאשמים, רוני פוקס וזאב פרנקל, האישום נועד לגרום להם לוותר בדרכים שאינן כשרות על פיצויים שחייבת להם הממשלה

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

משפטם של אנשי העסקים הישראלים רוני פוקס וזאב פרנקל, שהיה אמור להיפתח אתמול בטביליסי שבגיאורגיה, נדחה בשבוע. בית המשפט במדינה מסר למקורביהם של השניים, כי העיכוב נגרם בשל תקלה. גאורגי לאפראשווילי, בכיר בערוץ הטלוויזיה הגאורגי "רוסטאבי", אמר אמש ל"הארץ" כי כלי תקשורת בגיאורגיה כלל לא קיבלו הודעה על פתיחתו של המשפט.

פוקס ופרנקל נעצרו באוקטובר אשתקד במהלך פגישה עם סגן שר בממשלת גיאורגיה. השניים הואשמו, יחד עם שותפו היווני של פוקס, יואניס קרדאסופולוס, במתן שוחד לסגן השר. קרדאסופולוס, שלא נעצר מאחר וסירב לבוא לגיאורגיה, מבוקש ומוגדר עבריין נמלט במדינה. לפי הערכות, אם פוקס ופרנקל יימצאו אשמים במתן שוחד, הם עלולים להישלח למאסר של שש עד שמונה שנים.

בשנות ה-90, קיבלו פוקס - הנחשב למקורבו של נשיא המדינה שמעון פרס - וקרדאסופולוס, זיכיון מחברת הנפט הלאומית של גיאורגיה, שאיפשר להם לייצא נפט וגז בסכומים של עשרות מיליוני דולרים. עם זאת, כמה שנים לאחר מכן ביטלה הממשלה את ההסכם, והשניים פנו לבוררות בעניין בבית דין בין לאומי. במארס 2010 זוכו פוקס ושותפו היווני בפסיקת בית הדין, על פיה היתה אמורה ממשלת גיאורגיה לפצות את השניים בסכום של 101 מיליון דולר. לטענת פוקס, פרנקל ומקורביהם, המעצר והאישום נועדו לגרום להם לוותר על פיצוייהם בדרכים שאינן כשרות.

עורכי הדין הבריטים המתמחים בסוגיית זכויות האדם, ג'פרי רוברטסון וג'ון ג'ונס, פרסמו לא מכבר חוות דעת משפטית, לפיה התנהלות ממשלת גיאורגיה במקרה זה מהווה "הפרה בוטה של זכויות האדם". לדעת המומחים הבריטים, המעצר הנוכחי "נוגד את ההתחייבויות של גיאורגיה כלפי האמנה לשמירת זכויות האדם, עליה היא חתומה".

לדברי עורכי הדין, אם פוקס, פרנקל או קרדאסופולוס יורשעו על פי העדויות הנוכחיות בתיק, בית הדין האירופי לזכויות האדם "יגדיר כמעט בוודאות את הפסיקה כמנוגדת לאמנה, עליה חתומה ממשלת גיאורגיה".

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ