המחוזי בב"ש: דיין ביה"ד הציג מצג שווא בפני מבקש מקלט מסודאן

אף שהוכר על ידי נציבות האו"ם לפליטים כנתין הזכאי למקלט, הסכים ארון עבדאללה חסן לגירושו לצ'אד

דנה ויילר-פולק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
דנה ויילר-פולק

סגן נשיא בית המשפט המחוזי באר שבע, השופט ברוך אזולאי, מותח ביקורת קשה על דיין בית הדין למשמורת במתקן סהרונים, יוסי מימון, בגין העברת מצג שווא למוחזק ארון עבדאללה חסן. ככל הנראה גרם מצג זה לחסן לחתום על תעודת מעבר לצ'אד, חרף העובדה שנציבות האו"ם לפליטים הכירה בו כנתין סודאן הזכאי למקלט.

סיפורו של חסן, מבקש מקלט סודאני שגורש חרף קביעת נציבות האו"ם שבועיים לאחר שעורכי דינו הגישו ערעור על מעצרו הממושך, פורסם ב"הארץ" בתחילת דצמבר.

באי כוחו של חסן, עורכי הדין יפתח כהן ועמר שץ מעמותת "אנו פליטים", ביקשו מבית המשפט שיקבע כי הופעלו לחצים פסולים על חסן על ידי מימון, כדי לגרום לו לחתום על תעודת מעבר לצ'אד, מה שיאפשר את גירושו. זאת אחרי שנתיים וחצי שבהן שהה במתקן סהרונים. כמו כן ביקשו עורכי הדין כי יינתן צו להחזרתו לישראל.

בפסק דין מהשבוע קבע השופט אזולאי כי "די בכך שאומר כי הדרך שנקט הדיין בכך שנתן למערער להבין כי אם לא יסכים לצאת לצ'אד יישאר במשמורת, לא היתה במקומה, שכן היה בכך כדי לאלץ אותו לצאת לצ'אד, ובנסיבות העניין לא היה מקום לנקוט דרך זו...".

כמו כן ביקר השופט את האופן שבו הוחתם חסן על תעודת המעבר: "הנסיבות בהן נחתמה בקשת המערער למעבר אינן ברורות, שכן הבקשה לא תורגמה לערבית ולא ברור מה מידת שליטתו של המערער בשפת האנגלית".

באשר לגירושו בעת ערעור תלוי ועומד קבע השופט: "מן הראוי היה לאפשר למערער למצות הליך ערעור בטרם יציאתו מן הארץ".

מעו"ד כהן נמסר: "ביקורת חריפה כל כך מצד בית המשפט צריכה סוף סוף לסתום את הגולל על הקריירה השיפוטית של מימון ולהביא לבדיקה מדוקדקת של דרך מינוי הדיינים והוגנות ההליכים בבתי דין אלו".

ממשרד המשפטים נמסר בתגובה כי "עיקרו וליבו של פסק הדין עוסק בחתימתו של המוחזק על מסמך בקשה עם יציאתו מהארץ. בית הדין אינו מחתים מוחזקים על בקשות לעזוב את ישראל. בית הדין לא טיפל ואינו מטפל בהליך זה, שלמיטב הבנתנו טופל על ידי רשות ההגירה. גם בפסק הדין לא נאמר כדבר הזה. תוכן החלטותיו של בית הדין מדבר בעדן. הביקורת השיפוטית שנעשתה למוחזק הייתה במסגרת החוק, לעניין בחינת נכונותו של המוחזק לשתף פעולה עם הרשויות לצורך יציאתו מישראל. לבירור זה משמעות לעניין הביקורת על המשמורת, לאור הוראות החוק. התייחסות בית המשפט לעניין זה - תילמד."

באחרונה פורסם תחקיר "הארץ" שלפיו עלו נגד מימון טענות כי שחרר שני פליטים מצ'אד ממשמורת, ושלח אותם לעבוד במוסך של אחיו.

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ