"יוסי ביילין, למה אתה תומך בחנינה למשה קצב?"

שיחת היום

מרב מיכאלי
מרב מיכאלי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מרב מיכאלי
מרב מיכאלי

יוסי ביילין, שר המשפטים לשעבר, עורר שלשום סערה גדולה כשקרא לחון את משה קצב אחרי שייגזר דינו ויקבל מספר אסיר.

יוסי ביילין, אמרת שלשום שלנו כישראלים לא מגיע לראות את הנשיא שלנו בכלא. אני באמת לא מבינה - מה כל כך קשה לראות נשיא שאנס בשיטתיות נשים רבות בכלא?

"בשבילי כפטריוט ישראלי, שמאלן, יונה, לראות נשיא בכלא זה מעביר בי צמרמורת, זה דבר נורא בעיני. נכון שגם מה שהוא עשה זה נורא אבל הוא לא ראש ממשלה ולא שר, הוא נשיא המדינה, הוא סמל המדינה. יש רק אדם אחד שהוא סמל המדינה והוא הנשיא. הדברים שהוא עשה מאוד חמורים ואין בי רחמים על משה קצב, יש בי רק כעס על משה קצב. מה שהוא עשה זה דבר נורא ואני חושב שבכלא הוא יהיה בתא עם כמה אנשים, אבל עונשו בחוץ, מול העולם עם אות קין, יהיה גדול יותר".

קצב הוא הרי האיש שעשה את המעשים האלה, לא הסמל. אז למה האיש משה קצב לא צריך להיענש כראוי?

"כי אני לא יכול להפריד בין שני הדברים. האיש הזה היה הסמל של מדינת ישראל שבע שנים ואני לא יכול להפריד אותו מהתפקיד שהוא מילא. אילו יכולתי לשים את משה קצב בכלא לשארית חייו ולהשאיר את הסמל ללא רבב הייתי עושה את זה בשמחה רבה".

אבל כשאנס חמור שוב ייצא בעונש קל איך אפשר לבוא ולומר לנשים בכל זאת להתלונן?

"אני לא חושב שאשה שמתלוננת, הדבר היחיד שהיא רוצה זה לאסור אותו. מה שהיא רוצה זה שהאיש הזה יימצא אשם והוא לא ימשיך בתפקיד שלו או בשררה שיש במקרים האלה. האם תנוח דעתן של הנשים אם הוא ישב שלוש שנים או חמש שנים, לא זה העניין".

אז אם ההרשעה היא הדבר האמיתי, בשביל מה אנחנו מחזיקים בכלל בתי כלא?

"לא אמרתי שהרשעה היא הדבר האמיתי, אמרתי שמחזיקים אנשים בכלא או כדי להרתיע או כדי למנוע סכנה לסביבה".

אבל אם אנסים אחרים רואים שאחרי כל ההרשעה החמורה הוא מקבל חנינה והולך הביתה, איך תעבוד ההרתעה?

"אם אנשים יגידו אני יכול להמשיך לעשות מעשים חלילה כאלה משום שאולי יש סיכוי שגם אותי יחונו למרות שאני לא נשיא, אני חושב שזה לא רציני. אני חושב שהעובדה שנשיא מדינה יש לו הכרעת דין כזאת וגם יקבל עונש כפי שיקבל, זאת ההרתעה האמיתית. מה שהיה פוגע בהרתעה זה אם היה מזוכה ואנשים היו אומרים - הוא זוכה בגלל שהוא נשיא".

אבל איציק מרדכי הורשע ויצא בעונש קל, חיים רמון הורשע ויצא בעונש קל והנה גם קצב יורשע וייצא בעונש קל.

"אבל ההבחנה שאני עושה ואת לא עושה היא בין התהליך המשפטי לבין תהליך החנינה שהוא שונה לחלוטין. אם בית המשפט מחליט להקל באופן משמעותי בעונשו של אדם רק כי הוא איש חשוב יש עם זה בעיה של שוויון בפני החוק. אם החנינה מחליטה, מטעמים אחרים, להקל בעונשו של מישהו מכל מיני סיבות, שהוא נכה או מחבל או נשיא, זה שיקול שלא בית המשפט לוקח אלא הגורם שמעניק את החנינה".

גם הציבור לא יעשה את ההבחנה הזאת והשורה התחתונה תהיה שקצב לא ייצא בעונש קל.

"אני חושב שיש כאלה שיבחינו וזאת לא הבחנה טכנית, זאת הבחנה מהותית. אני מניח שאם וכאשר זה יקרה שוב, ייפתח על זה דיון ציבורי ואז מי שירצה לחון יצטרך להסביר את עצמו והוא יסביר את ההבדל. על פניו אנחנו כולנו כועסים על קצב וכולנו היינו רוצים שהוא ייענש כמה שיותר, אבל יש כאן שיקול שהוא מעבר לשיקול הזה".

ומה עם ההרתעה לגבי קצב עצמו? אחרי חנינה הוא יהיה מעודד, הוא יפתח בקריירה פרטית משגשגת כאיש עסקים אצל המיליונרים האיראנים שהוא מחובר אליהם, ישתמש בכל הקשרים הרבים שצבר בזכות ובשם מדינת ישראל ויאנוס את המזכירות שלו; אין סכנה שהוא יאנוס שוב מזכירות ציבוריות בלשכת הנשיא, אבל יש סכנה גדולה שאחרי שנה-שנתיים של הפוגה אחרי החנינה, הוא יאנוס את המזכירות הפרטיות שלו.

"זאת סכנה שקיימת גם אם הוא יהיה שנים אחדות בכלא. חוץ מזה אני חוזר ואומר בלי חרטה, שאם הוא ימשיך בהתנערות המוחלטת מזה אני לא מציע שמישהו ייתן לו חנינה. אבל בכל מקרה אי אפשר להבטיח שבשום תנאי הוא לא יחזור על זה. אני מניח בסבירות גבוהה, אם באמת הדבר הזה נעשה לא כמשהו כפייתי שאין לו שליטה עליו אלא משום שהוא הגיע לעמדת שלטון וניצל אותה, עמדת שלטון כזאת הוא כבר לא יקבל לעולם".

ואולי המדינה שהסמל שלה עשה כאלה דברים, שבחרה בו לנשיא ולסמל, מגיע לה שתראה אותו בכלא הרבה שנים, שנלמד לקח?

"אני לא מזוכיסט ואני לא בחרתי בו. אני באמת לא העליתי בדעתי, באיוולתי, שבינו לבין פרס אנשים יבחרו בו. לא האמנתי שאנשים שפויים בכנסת, שמכירים את שני האישים, עלולים להצביע בשבילו. הרי לא הייתי חבר כנסת אז, הייתי רק שר משפטים ואפילו לא באתי לכנסת להצבעה מרוב שהייתי בטוח. אמרתי למזכירתי שתגיד לי רק מתי לצלצל לפרס לברך אותו. ולכן יש בי גם הכעס הראשוני וגם הכעס על מה שהוא עשה עם המשרה הזאת. אבל יש גם הרבה מאוד שלא בחרו בו ולא מגיע להם הדבר הזה".

אתמול בבוקר אמרת שגם היום יש שמועות לגבי שרים וחברי כנסת. בדיעבד, כשאתה מבין מה המשמעות של השמועה "מתעסק עם נשים" - דבר שסביר שקורה כי אנחנו יודעים היום שהשררה והכוח והנגישות לכפופות אליך הם מה שמייצרים את הדברים האלה - אתה חושב שצריך אולי לפתח איזה מנגנון לבירור שמועות כאלה?

"האמת שלא מספיק נתתי דעתי על כך ויכול להיות שכן. אני שומע רעיונות על שימוע אבל צריך להיזהר איתו כי זה יכול לבוא לכל מיני תחומים, דעות ודברים כאלה שלא היינו רוצים שיבואו לשימוע".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ