היום: הטיעונים לעונש במשפט המג"ד שהורה לירות במפגין הכפות

בעוד הנסיבות למות האחות ג'וואהר אבו רחמה מתבררות, יטענו הצדדים לעונשו של סגן אלוף עמרי בורברג שהואשם בהתנהגות שאינה הולמת קצין

אנשיל פפר
אנשיל פפר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אנשיל פפר
אנשיל פפר

הטיעונים לעונש במשפטו של מג"ד השריון, סגן אלוף עמרי בורברג, שהורשע בכך שהורה לחייל תחת פיקודו לאיים בנשק אל עבר מפגין פלסטיני כפות, אשרף אבו רחמה, בכפר בלעין, יישמעו היום. סא"ל בורברג, שהודח מתפקידו לאחר האירוע בבלעין לפני שנתיים, הורשע בבית הדין המיוחד בקריה באיומים ובהתנהגות שאינה הולמת קצין. בנוסף יישמעו הטיעונים לעונש של החייל, לאונרדו קוריאה, שירה אל עבר המפגין, אשראף אבו רחמה, שנפגע בבוהן רגלו מנתז מהכדור. קוריאה שכבר השתחרר מהצבא הורשע בשימוש בלתי חוקי בנשק ובהתנהגות שאינה הולמת.

בדיונים שהתקיימו מאז פסק הדין, הגיעו שורה של אלופים בצה"ל כדי להעיד לטובתו של בורברג, שמשמש כיום בתפקיד הדרכה בבסיס צאלים. האלופים טענו שבורברג נענש דיו בהדחה ושמדובר ב"קצין ערכי" שמבין את הטעות שעשה ושיש להניח לו להמשיך לשרת בצה"ל ולהתקדם בסולם הדרגות. התביעה צפויה לדרוש הורדה בדרגה שמשמעותה סיום הקריירה הצבאית של בורברג.

ארבעה ימים לאחר מותה של ג'וואהר אבו רחמה, אחותו של אשרף אבו רחמה, שמתה בסוף השבוע, לפי טענת הפלסטינים, משאיפת גז מדמיע שנורה במהלך הפגנה נגד גדר ההפרדה על יד בלעין, נראה שבצבא מנסים להתרחק מהגרסה שהוצאה לתקשורת שלפיה ייתכן שאבו רחמה מתה בכלל ממחלת סרטן הדם.

בעקבות מותה של אבו רחמה בשבת בבוקר, החלה מלחמת גרסאות בין הצד הפלסטיני לבין צה"ל לגבי נסיבות מותה. בעוד הפלסטינים התעקשו שאבו רחמה נפגעה קשות משאיפת גז מדמיע, נלקחה לבית חולים ברמאללה ושם מתה למחרת, גורמים בצה"ל טענו ששוחררה כעבור זמן קצר מבית החולים ולאחר מכן מתה בביתה, ככל הנראה ממחלה אחרת.

תחילה נטען שמתה מסיבוך של אסתמה ולאחר מכן נפוצה הגרסה כאילו סבלה מסרטן. את גרסת הסרטן, הציג בין השאר קצין בכיר. חשוב לציין, כי בשום שלב, לא היה מדובר בגרסה רשמית שהופצה על ידי דובר צה"ל. בעקבות הפרסומים בתקשורת על הסרטן, הזדרזו בצה"ל להתרחק מהדברים ולומר שמדובר רק ב"סימני שאלה", שעלו מסתירות שנתגלו בדו"ח הרפואי שהועבר מהצד הפלסטיני, רק כיומייים וחצי לאחר מותה של אבו רחמה.

גורם בפיקוד מרכז הדגיש אתמול שההתנהלות הפלסטינית היתה "בעייתית ותמוהה" לעומת מה שהיה נהוג במקרים אחרים בשנים האחרונות, בהם הזדרזו לשתף פעולה עם התחקירים של צה"ל על מקרי מוות של אזרחים פלסטינים.

בנוסף לכך, מידע שהגיע לצה"ל על תרופות בהן היתה מטופלת אבו רחמה הצביע על כך שייתכן שהיתה חולה בסרטן אבל לא היה שום מידע ודאי בנושא. קרובי משפחתה של אבו רחמה מכחישים בתוקף שהיתה חולה בסרטן או בכל מחלה קשה אחרת ומתעקשים שמותה נגרם משאיפה של כמות גדולה של גז מדמיע.

מדובר צה"ל נמסר ש"תחקיר צה"ל בנושא מותה של ג'וואהר אבו רחמה טרם הסתיים. שלא כמו במקרים אחרים, שיתוף הפעולה עם הצד הפלסטיני לא היה טוב כבעבר ועובדה זו מקשה על בירור העובדות. מנתונים ראשוניים עולות תהיות באשר לאמינות הדיווחים הפלסטיניים. הדו"חות הרפואיים שהתקבלו מהפלסטינים מעלים אף הם שאלות ותהיות רבות. בין היתר, נבחנת גם האפשרות שאבו רחמה מתה ללא קשר להפגנה האמורה ביום שישי האחרון. עם סיומו של התחקיר, שנערך בפיקוד מרכז, בשיתוף גורמים נוספים, תימסר הודעה מסודרת".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ