מי משגיח על הסוכנים העבריינים בשירות המשטרה

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

חלק מרכזי בעבודת המשטרה, בעיקר בעבודה בפיצוח תיקי סמים, הוא בעזרת סוכנים, שחלקם הגדול עבריינים. על פי ההערכות, מחוזות המשטרה מפעילים סוכנים בודדים בכל מחוז בשנה, לפענוח תיקים מוגדרים. ככלל, המשטרה מפעילה סוכנים משני סוגים: שוטרים שנשלפו מתפקידם למשימה נקודתית, במטרה לפצח תיק או עבריינים שמגויסים לפענוח תיק תמורת טובת הנאה - כסף או סגירת תיקים פתוחים שלהם במשטרה.

הפעלת הסוכנים, משלב ההתקשרות ועריכת מעין חוזה עם הסוכן, מתבצעת באמצעות פרקליט מלווה ובידיעת פרקליט מחוז ובפיקוח הדוק של הפרקליטות. ערכו של הסוכן עולה - וכך גם הנכונות של המשטרה והפרקליטות להיטיב אתו - ככל שהוא מקורב ונגיש יותר ליעדי ההפללה ונבחן על פי הכמות והאיכות הראיות שהוא מניב. כך, למשל, נבחן הסוכן ביכולת שלו להפליל בתיק סמים כמה שיותר סוחרי סמים שמהם קנה סמים תוך תיעוד מפגשי המכירה, שעל בסיסו ניתן להגיש כתבי אישום.

מקור משטרתי שמכיר מקרוב את הפעלת הסוכנים, סיפר אתמול כי במשטרה כללים ונהלים מדויקים להפעלת סוכנים וכי תוכנית הפעלת סוכן זוכה לאישור אנשי המקצוע במטה הארצי ובפרקליטות. בנוסף לכך, מלווה הפרקליטות את הפעלת הסוכן כדי לעקוב אחרי איכות הראיות שהוא אוסף בעת הפעלתו, על מנת שניתן יהיה להגיש באמצעותן כתבי אישום נגד העבריינים שהופללו.

"הפעלת סוכן זאת משימה רגישה מאוד", אמר אתמול המקור המשטרתי ל"הארץ". "עם הסוכן עורכי מעין חוזה מקדים במסגרתו יש מעין גילוי נאות מצידו של הסוכן-העבריין או מעין חוזה ניקוי: הוא צריך לספר עוד לפני שמפעילים אותו עם מי מהגורמים שהוא צפוי להפליל הוא היה בקשר קודם, למשל, אם הוא קנה או מכר לו בעבר סמים, כדי שבבוא היום המשטרה והפרקליטות לא יהיו במבוכה בבית המשפט, כשיתברר שלסוכן היה קשר פלילי דומה קודם עם מי מהמופללים".

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ