המפכ"ל כהן על פרשת הסוכנים: לא ידעתי שהמקור שנרצח היה בסכנת חיים

תומר זרחין
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
תומר זרחין

מפכ"ל המשטרה דודי כהן אמר אתמול, בעימות הנדיר שנערך בינו לבין ניצב משנה בדימוס ישראל אברבנאל, כי לא קיבל בזמן אמת מידע כי המקור המשטרתי, אייל סלהוב, הודיע למפעיליו בימ"ר מרכז עשרות פעמים כי הוא נמצא בסכנת חיים. אברבנאל, מחושפי פרשת רצח המקורות המשטרתיים, הגיש תלונה למשרד המבקר לפני כשלוש שנים, שבה טען כי מחדלים הובילו לרצח שני המקורות שהופעלו על ידי ימ"ר מרכז ב-2006 - התקופה שבה שימש המפכ"ל כהן מפקד מחוז מרכז. אחד המקורות שנרצחו היה סלהוב.

הפרשה עלתה לכותרות לאחרונה בעקבות בחירתו של ניצב יוחנן דנינו למפכ"ל הבא. אברבנאל ייחס בתלונתו למבקר טענות גם נגד דנינו, שכיהן אז כראש אגף חקירות ומודיעין ונושא באחריות ישירה ועקיפה לרצח המקורות ולטיוח הפרשה. בעימות, שנמשך כשעתיים וחצי, הטיח אברבנאל בכהן פרטים על כשלים בהפעלת המקורות שעליהם היה כהן חייב לדעת בזמן אמת. כהן גם דחה את הטענות כי ניסה לטייח את בדיקת הפרשה. את אברבנאל מלווה במאבקו עו"ד פנחס פישלר.

דובר המשטרה מסר מפיו של כהן את הדברים הבאים: "אני סומך על מבקר המדינה שתוצאות בדיקתו יוכיחו כי לטענותיו של הקצין בדבר אחריות משטרת ישראל או מי מטעמה לרצח המקורות, כמו גם טיוח בבדיקת נסיבות הירצחם, אין כל בסיס. הפעלת מקורות היא חלק מהכלים החשובים והאפקטיביים של משטרת ישראל בהתמודדותה המורכבת והקשה מול הפשיעה, על הסיכון שבכלי והסיכוי להצליח בו. במאבק הממוקד של משטרת ישראל מול הפשיעה נרשמו בשנים האחרונות הישגים משמעותיים. מלחמה אפקטיבית בארגוני הפשיעה אינה בנויה על פעולות בזק בודדות. מדובר בסדרת מהלכים מחושבים ויצירתיים המתבססים על תחכום, אורך נשימה וטיפול מערכתי כולל".

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ