האחים יצחק ומאיר אברג'יל יוסגרו תוך ימים לארה"ב

יצחק ומאיר אברג'יל יעלו על מטוס שיאובטח בידי רשויות האכיפה האמריקאיות וייעצרו עד לסיום משפטם. אם יורשעו, יחזרו לישראל לרצות את עונשם

תומר זרחין
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
תומר זרחין

בתוך מספר ימים יוסגרו האחים מאיר ויצחק אברג'יל לרשויות אכיפת החוק האמריקאיות, כך הודיעה הערב (ראשון) המשטרה. עם האחים אברג'יל יוסגרו שותפיהם ישראל אוזיפה, משה מלול וששון בראשי. החמישה יעלו על מטוס שיאובטח בידי רשויות האכיפה האמריקאיות וייעצרו עד לסיום משפטם.

כזכור, בחודש שעבר דחה בית המשפט העליון את ערעורם של החמישה, אשר יישפטו בארה"ב ויחזרו לישראל לרצות את עונשם, אם יורשעו. ככל הידוע, בחודשים האחרונים התקיימו מגעים בין פרקליטיהם האמריקאים של המעורבים לבין הרשויות האמריקאיות בנסיון לגבש הסדרי טיעון. עם זאת, הרשויות האמריקאיות מתנגדות להסדר טיעון ביחס ליצחק אברג'יל, שחלקו משמעותי בשלוש הפרשיות שעומדות בלב כתב האישום.

החמישה יוסגרו לאחר חקירה משטרתית שנמשכה שש שנים, בשיתוף פעולה בין הרשויות האמריקאיות לרשויות חקירה במספר מדינות אחרות. ביולי 2008 הוגש בבית משפט בקליפורניה כתב אישום נגד החמישה, שכלל שלוש פרשיות: הלבנת הון וסחיטה באיומים, פרשת רצח סוחר הסמים סמי אטיאס ופרשת סחר בסמים מסוג אקסטזי. על פי כתב האישום, מעורבותם של החמישה בפרשיות השונות שיוחסו להם נבעה מחברותם בארגון פשיעה.

יצחק אברג'יל בבית המשפט המחוזי בירושלים. תצלום: טס שפלן

יצויין כי לאחים אברג'יל מיוחסות הלבנת הון וסחיטה באיומים, לאחר שהפעילו כארגון פשע מיזם להלבנת הון של כספים שמקורם במעילה של אתי אלון, שעבדה בבנק למסחר. על פי האישום נגדם, הם סחטו גורמים שונים להם הלוו את הכספים. ביחס ליצחק אברג'יל נטען כי היה מעורב ברצח אטיאס, כך שנתן אישור מוקדם לביצוע הרצח ואף הציע את הוצאתו אל הפועל וכמו כן היה מעורב בסחר באקסטזי.

באוקטובר 2008 הגישה ממשלת ארה"ב לישראל בקשה להסגיר את החמישה, לבירור אשמתם. העתירה להסגרתם התקבלה בבית המשפט המחוזי בירושלים ביחס לרוב העבירות שביקשו השלטונות האמריקאים.

בפסק הדין קבעו השופטים בחודש שעבר כי נזקם של ארגוני הפשיעה רב-מעגלי ורב-תחומי: "פעילותם פוגעת בכלכלת המדינה ובחוסנה החברתי כשתופעות כמו זנות, סחר בבני אדם, הימורים וסחר בסמים, מתקיימות בה ללא שתתנהל נגדם מלחמה נחושה ועקבית של רשויות המדינה", כתבו השופטים, "חברה שפועלים בה גופים העוסקים במתן הלוואות ובקביעתן ללא פיקוח הולם של המדינה, היא חברה שיסודותיה החברתיים נחלשים".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ