ג'קי מצא הורשע בסיוע לשוחד על פי הודאתו

מנהל רשות המסים לשעבר הורשע בהסדר טיעון גם בהפרת אמונים. עם הרשעתו אמור מצא להפוך לעד תביעה מטעם המדינה

עפרה אידלמן
עפרה אידלמן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עפרה אידלמן
עפרה אידלמן

מנהל רשות המסים לשעבר, ג'קי מצא, הורשע אתמול בהסדר טיעון, על פי הודאתו, בסיוע לשוחד ובהפרת אמונים. בהסדר הטיעון שהוצג אתמול לבית המשפט המחוזי בפתח תקווה נמחק מכתב האישום סעיף קבלת שוחד וכן אישום בשלוש עבירות של הפרת אמונים. הצדדים לא הגיעו להסכמה לגבי העונש ויוכלו לטעון כראות עיניהם בפני בית המשפט. עם הרשעתו, אמור מצא להפוך לעד תביעה מטעם המדינה.

מצא הודה אתמול כי איפשר לאנשי העסקים קובי בן גור ויורם קארשי, אחיה של מנהלת לשכתו של אהוד אולמרט שולה זקן, להשפיע על מינויים בדרגים נמוכים ממנו ברשות, כשם שהשפיעו על מינויו שלו, אף שידע כי לשניים יש אינטרסים אישיים ועסקיים ברשות המסים. לטענת המדינה, בכך איפשר מצא לשחיתות לחלחל לתוך המערכת.

מצא הודה כי לאחר שהשניים קידמו את מינויו למנהל הרשות הם תבעו ממנו לפעול למען האינטרסים שלהם ולקדם חמישה עובדים שיפעלו לטובת האינטרסים שלהם. כך נענה לדרישותיהם למנות את גלית שמחון לעוזרת בלשכתו ואת יגאל סער לסמנכ"ל ברשות, פעל לזכייתו של עובד הרשות עמוס שמעונוב במכרז וקידם את יוסי כהן ואת יוסי שטיינמץ ברשות. בגין מעשים אלה הודה והורשע בחמש עבירות של הפרת אמונים.

מצא הודה כי שלח את בן גור להיפגש עם אורנה בכר כשהיתה מועמדת לתפקיד סגן פקיד שומה תל אביב 1, אף שחשד כי בן גור התכוון לנצל את פגישתם כדי להציג בפניה מצג לפיו הוא זה שמקדם את מינויה, וכך ליצור מחויבות שלה כלפיו בתפקידה העתידי. בגין התנהלות זו הורשע בסיוע לשוחד (השוחד הוא עצם המינוי).

מצא הודה כי בן גור וקארשי סייעו לקדמו לתפקיד מנהל רשות המסים. בגין קבלת סיוע זה יוחסה לו במקור עבירה של קבלת שוחד, שנמחקה מכתב האישום המתוקן. נציגי המדינה אמרו בבית המשפט כי מחיקת סעיף השוחד נבעה מטעם ראייתי, שנגע לשאלה מתי התגבשה אצל מצא ההבנה שלפיה בן גור וקארשי יבואו אליו בהמשך בתביעות נוספות.

סנגורו של מצא, עו"ד נבות תל-צור, אמר בבית המשפט כי תהום פעורה בין כתב האישום המקורי שיוחס למצא לבין כתב האישום המתוקן שבו הורשע. "אין שוחד ואין יחסי שוחד בכתב האישום המתוקן", אמר תל-צור, "לכן אנחנו נמצאים בעולם חדש, שבו נפתחה דרך לג'קי מצא ליטול אחריות ממלכתית על הפגמים שנפלו בהתנהלות שלו ב-2006, פגמים שאנחנו מקבלים שחצו את הרף האסתטי והמשמעתי וחדרו לתחום של עבירות מרמה והפרת אמונים".

מהמחלקה הכלכלית בפרקליטות נמסר כי הודאתו של מצא במעשים "היא מסר חשוב ומרתיע לעובדי הציבור, באשר הם, במאבק למנוע את השחתת המערכת הציבורית".

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ