בג"ץ נזף במדינה: שונו גירסאות בפרשת גלנט

לטענת השופטים שדנו בעתירת התנועה הירוקה נגד מינוי הרמטכ"ל, אופן הזכייה של גלנט בשטחים במושב עמיקם שונה מדיון לדיון

תומר זרחין
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
תומר זרחין

בג"ץ דן היום (שני) בעתירת התנועה הירוקה נגד מינוי האלוף יואב גלנט לרמטכ"ל, בטענה כי האחרון השתלט על אדמות ציבוריות ביישוב עמיקם, בו הוא גר. השופטים הודיעו כי ימסרו את החלטתם במועד מאוחר יותר.

במהלך הדיון, מתחו השופטים אסתר חיות, עוזי פוגלמן ויצחק עמית ביקורת על נציגי הפרקליטות, וציינו כי בעתירה קודמת לבג"ץ, טענה המדינה כי גלנט זכה בקרקעות יחד עם תושבים אחרים במושב, בעוד לקראת הדיון היום, חזרה בה המדינה וטענה כי גלנט זכה בשטחים שאושרו לו באופן מיוחד.

כמו כן, הביעו השופטים תמיהה על כך שגלנט בעצם לא נסוג מהשטחים שמהם נדרש לסגת וכי לא פעל כדי להסיר, בין השאר, חומה שבנה בשטח המושב.

גלנט. החלטה במועד מאוחר יותר. תצלום: אוליבייה פיטוסי

נציגי העותרים טענו בדיון כי הוועדה בראשות השופט יעקב טירקל, שהמליצה לממשלה על המינוי לא לקחה בחשבון היבטים ערכיים בהתנהלותו של גלנט. בנוסף, הם טענו כי אדם שהפר ברגל גסה את החוק לא יכול להתמנות לתפקיד הבכיר.

מנגד, טענה נציגת המדינה כי ועדת טירקל קיבלה את מלוא החומר ביחס לפרשיות בהן מעורב גלנט, וכי הוועדה נתנה ביטוי לכך בהחלטתה לממשלה.

העתירה הוגשה על ידי עורכי הדין נדב אפלבאום וזיו גלסברג בשם התנועה הירוקה, בטענה שוועדת טירקל למינויים בכירים שאישרה את המינוי לא בדקה באופן ראוי את פרשת ההשתלטות על אדמות חקלאיות סביב ביתו של גלנט במושב עמיקם. הוועדה הסתמכה על חוות דעת של המשנה ליועץ המשפטי לממשלה.

לטענת העותרים, לא נעשתה בדיקה מעמיקה דיה בפרשה שעלולה להוות פגם מוסרי וערכי ולפסול את גלנט מלשמש כרמטכ"ל. העתירה דורשת מוועדת טירקל ומהממשלה לבחון לעומק את פרשת הקרקעות.

מדריך הסכסוכים בצמרת מערכת הביטחון"זה לא אדם שאני רוצה כשכן, אבל זה אדם שאני רוצה כרמטכ"ל"

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ