סרטון הסתה: מוות לעו"ד שי ניצן, המשנה לפרקליט המדינה

הסרטון שהופץ היום קורא לרצוח את עו"ד שי ניצן, שלטענת יוצריו חוקר רק הסתה יהודית. רה"מ: יש לגדוע את ההסתה באיבה"

הארץ
ברק רביד
שירות ""
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הארץ
ברק רביד
שירות ""

סרטון הסתה שהופץ ביממה האחרונה באמצעות האינטרנט, קורא לרצוח את המשנה לפרקליט המדינה, עו"ד שי ניצן - כך פורסם הבוקר (שני) בקול ישראל. בין השאר, נטען בסרטון כי ניצן "רודף יהודים ומתנכל ליהודים, מגן על ערבים ומשתף איתם פעולה". הסרטון הופץ באמצעות הדואר האלקטרוני, כשכתובת המייל של השולח, היא כביכול כתובת המייל של שר המשפטים, יעקב נאמן.

בעקבות הפצת הסרטון, הוחלט במשטרה לפתוח בחקירה מיידית בחשד להסתה לרצח ולהתחזות. ראש אגף חקירות במשטרה, ניצב יובל סגלוביץ, הטיל את החקירה על היחידה הארצית - להב 433, והוא יפקח באופן אישי על החקירה. מהמשטרה נמסר היום כי "הפוטנציאל ממשי ומסוכן. אסור למצמץ במקום שבמקום שההסתה מופנית כנגד עובדי ציבור, יש לנקוט פעולות נחרצות ולגנות באופן ברור וחד", נאמר בהודעת המשטרה. "ביאחב"ל להב 433 תנוהל חקירה מהירה, מאומצת שבה יופעלו כל הכלים העומדים העומדים לרשותנו".

בסרטון, שנחתם בסיסמא "כהנא צדק", נטען כי ניצן לא פועל לחקירת הסתה ערבית, אלא רק לחקירת הסתה יהודית. יוצרי הסרטון, שזהותם עדיין לא ידועה, מתייחסים לכך שהפרקליטות ביקשה לאחרונה מהמשטרה לחקור את הקמתה של קבוצה "מוות לערבים" ברשת החברתית פייסבוק, בחשד להסתה. יוצרי הסרטון הוסיפו כי "עכשיו ניצן מוזמן לבדוק מי קורא לרצוח אותו".

הבקשה לחקירת הקבוצות - "מוות לכל הערבים" ו"הפגנה באום אל-פחם נגד התנועה האיסלמית" - הוגשה למשטרה בעקבות שתי פניות שהופנו אל היועץ המשפטי, שעסקו בפרסומים ברשת החברתית. הפנייה הראשונה עסקה בקבוצת "מוות לכל הערבים", שההפניה אליה נעשתה מעמוד הפייסבוק של מפלגת "ישראל ביתנו". תכני עמוד הקבוצה - בו חברים כ-170 בני אדם - כללו קריאות מפורשות לביצוע מעשי אלימות כלפי ערבים ותמיכה במעשים כגון אלו, והובילו את ניצן לבקש לפתוח בחקירה גם בגין חשד לעבירת הסתה לאלימות, בנוסף לחשד לעבירה של פרסום הסתה לגזענות.

ממשרד המשפטים הבהירו הבוקר כי הסרטון לא נשלח מלשכת השר. עוד נמסר כי החומרים הועברו למשטרת ישראל. "הדברים הנאמרים בהודעה הינם חמורים ביותר, ואנו מגנים אותן מכל וכל", נמסר בהודעת שפרסם המשרד. "אנו בטוחים כי תבוצע חקירה מעמיקה בנושא עד למציאת הגורמים האחראיים".

ראש הממשלה בנימין נתניהו גינה בחריפות את הסרטון ואמר כי הוא מאמין שהמשטרה תאתר את במסיתים. ראש הממשלה ציין ש"ביקורת היא לגיטימית אך הסתה וקריאה לרצח כלפי מערכת המשפט, פוגעת בערכי הדמוקרטיה של מדינת ישראל ויש לגדוע אותה באיבה".

שר הביטחון אהוד ברק גינה גם הוא בחריפות את סרטון ההסתה, ואמר כי "יש לפעול במלוא החריפות נגד כל מי שמסית לפגיעה באוכפי החוק ובערכי הדמוקרטיה של מדינת ישראל. את ההסתה הזו יש לגדוע בנחישות וללא שום פשרות".

יו"ר האופוזיציה, ציפי לבני, אומרת בתגובה לפרסום הסרטון כי "יש לפעול לאלתר נגד כל הסתה הקוראת לפגיעה באוכפי החוק מיד עם הופעתה ופעילות משטרתית תקיפה כנגד התופעה המסוכנת הזו נדרשת בדחיפות. ההוקעה הציבורית חייבת להיות ברורה וחוצת מפלגות".

ארגון זכויות האדם ביש"ע קרא לחקור מי עומד מאחורי הסרטון והבהיר כי "אין ולא יכולה להיות שום הצדקה לרצח. הביקורת המוצדקת על פעולות האכיפה הסלקטיווית שעו"ד ניצן אחראי להן, ועל ההחלטות המפלות המתקבלות על ידו אינה מצדיקה בשום פנים ואופן קריאה לאלימות כלשהי, קל וחומר לרצח".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ