בדווי שהתחזה בפני נשים לטייס יהודי חשוד באונס

המתחזה נעצר בחשד לאונס אף ששלוש המתלוננות לא טענו שיחסי המין אתו היו בכפייה. הן הכירו את האיש באתר היכרויות שבו הציג עצמו כ"דניאל תמיר"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

בדווי בן 43 מהצפון נעצר שלשום על ידי המשטרה בחשד שהונה נשים והתחזה לטייס יהודי. האיש, קצין בחיל האוויר במילואים, חשוד באונס, למרות שאף לא אחת מהמתלוננות נגדו טענה כי הפעיל נגדה אלימות פיזית. זאת בהתאם לקביעתו של שופט בית המשפט העליון אליקים רובינשטיין מ-2008, שלפיה יש להרשיע אדם באינוס בכל מצב שבו "אדם אינו אומר אמת באשר למאפיינים אשר הם קריטיים בעיניה של אשה סבירה, ונוכח מצג שגוי זה קיימה עמו אשה יחסי מין" (ראו מסגרת). אמש הוציא בית משפט השלום בתל אביב צו שאוסר לפרסם פרטים מזהים על האיש, נשוי ואב לילדים, בן למשפחה מוכרת במגזר.

במפלג הונאה של מחוז תל אביב הוגשה בימים האחרונים תלונה של אשה בת 59, שטענה כי נפלה קורבן לאדם שהתחזה בפניה לטייס. המתלוננת סיפרה לשוטרים שהיא יודעת על עוד אשה אחת לפחות שנפלה קורבן לשקריו של האיש. בעקבות התלונה זומן האיש לחקירה בתחנת המשטרה בנצרת עילית. הוא התייצב לחקירה בכוחות עצמו, ואז נעצר.

החשוד בהתחזות, נכה צה"ל, היה המום מעצם מעצרו. אלא שעם התגלגלות החקירה התברר כי מלבד המתלוננת הראשונה היו שתי נשים נוספות שהיו אתו בקשר אינטימי והכירו אותו באותה דרך. הנשים סיפרו לשוטרים שהן הכירו את המתחזה באמצעות אתר ההיכרויות "לאב מי". לטענתן, בפרופיל שלו הציג עצמו החשוד בשם דניאל תמיר, וכתב כי הוא טייס בחיל האוויר. שלוש הנשים הסבירו כי חשבו שמדובר באדם יהודי שאכן משרת כטייס בחיל האוויר.

המתלוננות סיפרו שהחשוד הסביר את המבטא שלו בכך שהוא אזרח איטלקי. הן סיפרו כי בפרופיל הופיעה תמונה שלו בפנים חשופות, אולם הדבר לא העלה את חשדן, לאור העובדה שטייס שמציג את תמונתו באינטרנט מבלי להסתיר את תפקידו מפר את כללי ביטחון השדה.

בחקירתו במשטרה החשוד לא הכחיש שקיים יחסי מין עם שלוש הנשים, אולם לדבריו, הוא מעולם לא טען שהוא יהודי או טייס.

אמש התקיים דיון בבית משפט השלום בתל אביב בבקשת המשטרה להאריך את מעצרו של החשוד בהתחזות. בית המשפט לא קיבל את הבקשה, אולם החשוד נותר במעצר עד לדיון נוסף בעניינו היום בבית המשפט המחוזי. בדיון התייחס החשוד לטענת אחת המתלוננות: "נסענו ביחד אני והיא דרך כביש הבקעה לים המלח. כשהיא ראתה את הבדווים בצדי הדרך היא אמרה: 'תראה איך אתם חיים'. זה הכל שקר, לא היה ולא נברא, אני לא הבטחתי להן שום דבר".

החשוד נהג לפגוש את המתלוננות בבתי מלון באזור הצפון ובים המלח. בכל פעם שהוא נפגש עם אחת הנשים הוא נהג לבלות אתה שעות ספורות לפני שקיימו יחסי מין. מהדיון בבית המשפט קשה שלא להבחין שמדובר באדם שדובר את השפה הערבית, מאחר שהוא בעל מבטא כבד. "היא שלחה לי אס-אם-אס שאני בדווי מקסים", הוסיף, "ושלא אכפת לה שאני נשוי ושהיא אוהבת אותי".

בדיון טענה פרקליטתו של החשוד מטעם הסנגוריה הציבורית, עו"ד טלי גוטליב, שגם המתלוננת רימתה את החשוד. "היא טענה שהיא בת 42 ואחר כך התברר לו שהיא בת 59", אמרה גוטליב, "בזמן שהם היו יחד הוא אמר לה שהוא לא רוצה לקיים אתה יחסי מין כיוון שהיא בגיל של אמא שלו, והיא נפגעה כתוצאה מכך".

במשטרה החליטו לקבל את גרסת המתלוננות. בצוות החקירה טוענים שהחשוד הפך את ההתחזות לשיטה שבאמצעותה פיתה נשים רבות. אתמול בשעות הערב הצטרפה אשה רביעית למתלוננות, אולם היא טרם נחקרה. במשטרה מייחסים לחשוד גם גניבה של טבעת יהלומים מאחת המתלוננות, טבעת שאותה העניק לאשה אחרת, שלה אמר שיתחתן עמה בעתיד.

העליון קבע בעבר שהתחזות היא עילה להרשעה באונס

ההלכה שקובעת כי השגת מין במרמה תיחשב לאונס נקבעה על ידי שופט בית העליון אליקים רובינשטיין ב-2008. העליון דחה אז ערעור שהגיש צבי סלימאן, שהתחזה לבכיר במשרד השיכון. סלימאן הציע לנשים לשכב אתו בתמורה לכך שישיג להן דירה ותשלומים מוגדלים מהביטוח הלאומי. סלימאן הורשע בין השאר באונס.

השופט רובינשטיין קבע אז מבחן שלפיו בכל פעם ש"אדם אינו אומר אמת באשר למאפיינים אשר הם קריטיים בעיניה של אשה סבירה, ונוכח מצג שגוי זה קיימה עמו אשה יחסי מין" - יש להרשיעו באינוס. רובינשטיין קבע אז אמצעי עזר ליישום המבחן: "בחינת הסיכוי אם בעיני אדם מן היישוב אשה זו היתה מסכימה לקיים יחסי מין עם גבר זה בלא המיהות (קביעת זהות - ת"ז) שבדה".

בית המשפט התייחס אז לשורת פסקי דין שניתנו בעבר בבית המשפט העליון בתיקי התחזות, במסגרתם הסתפקו השופטים בהרשעה בקבלת דבר במרמה. ברשימת המקרים נמנה המקרה של ערן בן אברהם, שהציג את עצמו בין השאר כרופא נוירוכירורג בעל אמצעים. בעקבות מצגים כוזבים אלו קיימה אתו המתלוננת יחסי מין. בן אברהם הורשע בשלוש ערכאות בקבלת דבר במרמה.

לפני חצי שנה עורר פסק דין של בית המשפט המחוזי בירושלים בתיק אונס סערה במערכת המשפט - ובכלי התקשורת. היה זה כשבית המשפט המחוזי גזר 18 חודשי מאסר בפועל על סאבר קאשור בגין אונס. פסק הדין נשען אז על התחזותו של קאשור ליהודי, אף שמתחקיר "העיר" התברר שהמתלוננת העידה על אונס אלים.

השופטים קבעו כי לא מדובר ב"מעשה אינוס 'קלאסי' כוחני". הם הסבירו את החלטתם בכך ש"אלמלא סברה כי הנאשם רווק יהודי המעוניין בקשר רומנטי משמעותי, לא היתה משתפת עמו פעולה".

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ