תומר זרחין

ניצן נחשב במשך שנים לסדין אדום בעיני גורמי ימין, אבל בתפקידים בהם כיהן הוא זכה גם לביקורת מצד גורמי שמאל.

ניצן, המשנה לפרקליט המדינה לעניינים מיוחדים, התמחה אצל אהרן ברק, המשיך כעוזרה האישי של דורית ביניש וקודם במהירות על ידי מחליפתה של ביניש, עדנה ארבל, עד שמונה ב-2004 לתפקיד המשנה לפרקליט המדינה לתפקידים מיוחדים.

הוא גדל בשכונת קרית משה בירושלים, במשפחה דתית בת שבע נפשות, כשלצד הלימודים בישיבה התיכונית נתיב מאיר, היה מדריך בבני עקיבא. הוא החל בתהליך החזרה בשאלה בזמן לימודי המשפטים באוניברסיטה העברית בירושלים.

בתום לימודיו התקבל להתמחות אצל אהרן ברק, אז המשנה לנשיא בית המשפט העליון. בהמשך שימש כחמש שנים עוזרה של ביניש, בזמן כהונתה כפרקליטת מדינה. בשנת 2002, אחרי 13 שנים בפרקליטות, קודם ניצן על ידי ארבל מתפקידו כממונה על העניינים הביטחוניים במחלקת הבג"צים, למנהל תחום התפקידים המיוחדים.

בין היתר אחראי ניצן על עבירות הנוגעות לחופש ביטוי, שלגביהן, לפחות ברמה הרטורית, מדיניות הפרקליטות היא להמעיט ככל האפשר בהגשת כתבי אישום.

בפברואר 2005 הורה ניצן למשטרה לחקור את הפצת הסטיקר "רבין מחכה לאריק", שחולק באחת מהפגנות המתנחלים בקרית הממשלה בירושלים. "לדעתנו", כתב אז ניצן למשטרה, "הסטיקר מעלה חשד לביצוע עבירה של איומים וכן לביצוע עבירת הסתה לאלימות, ולכן יש לפתוח בחקירה נגד הגורמים העומדים מאחורי הפצתו".

ניצן עמד גם מאחורי חקירות המשטרה שנפתחו ביולי האחרון בעקבות פרסום הספר "תורת המלך", שחיבר הרב יצחק שפירא. שפירא נחקר בחשד להסתה לאלימות. בספרו של שפירא, שאותו כתב ביחד עם הרב יוסף אליצור, ניתן למצוא משפטים כגון: "מהפסוק ?לא תרצח' אי אפשר ללמוד איסור הריגת גוי".

ביולי בשנה שעברה הורה ניצן למשטרה לפתוח בחקירה נגד אתר חרדי שפרסם כתבות המגבשות לכאורה עבירה של זילות בית המשפט בעניין פסיקת בג"ץ בפרשת עמנואל. הכתבות כללו השמצות נגד שופט בית המשפט העליון אדמונד לוי, שדן בתיק.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ