בית המשפט העליון הקל בעונש דורסי מיטל אהרונסון

השופטים קיצרו את מאסרו של שי סימון מ-20 שנה ל-14 שנה וקיצצו את עונשו של שלום ימיני בחצי. אמה של אהרונסון: פסק הדין קובע - אין ערך לחיי אדם

תומר זרחין
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
תומר זרחין

הקלה משמעותית בעונשי המאסר של שי סימון ושלום ימיני, שהורשעו בדריסתה למוות של מיטל אהרונסון בת ה-27 באוקטובר 2008 בתאונת פגע וברח בתל אביב, ובגרימת חבלה חמורה לחברתה מלי יזדי, והפקרתן לאחר פגיעה.

בית המשפט העליון קבע כי עונשו של סימון, שנהג ברכב בזמן התאונה ונידון ל-20 שנות מאסר בבית המשפט המחוזי בתל אביב, "חרג באופן קיצוני מרף הענישה המקובל", ולכן הופחת העונש ל-14 שנות מאסר, כאשר "גם עונש זה מעלה באופן ניכר את רף הענישה שהיה מקובל עד היום", לדברי השופטים.

לגבי ימיני, קבע בית המשפט כי לא ניתן להרשיעו בביצוע עבירת פגע וברח אלא רק בעבירת סיוע, ולפיכך הפחית את עונשו מחמש שנות מאסר לשנתיים וחצי.

מלי יזדי ומשפחתה של אהרונסון. תצלום ארכיון: אמיל סלמן

לדברי ליאורה אהרונסון, אמה של מיטל, פסק הדין של בית המשפט הוא אמירה שאין ערך לחיי אדם, ומשקף את הטענה כי מי שלוקח חיי אדם יכול להמשיך תוך זמן קצר בחייו מחוץ לבית הסוהר. "פסק הדין הוא בשורה קשה מאוד לנו. לא יודעת איך נוכל להמשיך בחיינו אחריו".

לדברי מלי יזדי, שנפגעה באורח קשה בתאונה, "בית המשפט העליון החליט הבוקר שחיי אדם שווים הרבה פחות ממה שהחליט בית המשפט המחוזי בתל אביב. שניהם הפקירו אותנו על הכביש, נטושות, כמו חפץ. כל אחד מהם היה צריך לקבל 20 שנות מאסר. אני לא ישנה בלילות, כל הזמן המחשבות על האובדן של מיטל. אני רואה כל הזמן את הפנסים של המכונית השחורה שנכנסת בנו. המסר של בית המשפט הבוקר הוא מסר קשה מאוד".

ימיני וסימון בבית המשפט. תצלום ארכיון: מוטי קמחי

פסק הדין, אותו כתב השופט יצחק עמית בהסכמת השופטים אדמונד לוי וחנן מלצר, עמד על הפגם המוסרי העמוק הטמון בהפקרת אדם, אך קבע שלמרות שימיני היה מודע למעשה ולא עשה דבר כדי למנוע מסימון להימלט ומלבצע עבירה של הפקרה לאחר הפגיעה, לא ניתן להרשיעו בביצוע עבירת ההפקרה אלא בסיוע לה בלבד, זאת, בין השאר, לאור לשונה של עבירת ההפקרה המופנית כלפי הנהג בלבד.

עמית התייחס בהרחבה ללשון החוק ולקשיים ביישומו וקרא למחוקק לתקן את החוק באופן שיבהיר אם העבירה מופעלת גם כלפי הנוסע בכלי הרכב בנוסף לנהג. לנוכח הרשעתו של ימיני כמסייע לעבירת ההפקרה, בשונה ממבצע בצוותא, הופחת עונשו, כאמור, מחמש שנות מאסר לשנתיים וחצי מאסר בפועל.

"פסה"ד במחוזי לא עמד בשום אמת מידה משפטית"

בנוגע לעונש המאסר שהוטל על סימון, קבעו השופטים כי בית המשפט המחוזי חרג באופן קיצוני מרמת הענישה המקובלת. בשל כך ובהתחשב, בין השאר, בכך שלסימון אין עבר פלילי והוא לא הורשע בעבירה של נהיגה במהירות העולה על המותר, ולא הורשע בעבירה של הימלטות משוטרים, הפחיתו השופטים את עונש המאסר שהוטל עליו. עונשו של סימון עומד כעת על עשר שנות מאסר בפועל בשל הריגתה של אהרונסון ופציעתה של מלי יזדי, ועוד ארבע שנות מאסר בפועל בגין הפקרתן. ובסך הכל 14 שנות מאסר בפועל, תוך שהשופטים מבהירים כי גם בכך יש משום החמרה של ממש ברף הענישה שהיה מקובל עד היום בעבירות מסוג זה.

לדברי עו"ד מוטי כץ, סנגורו של ימיני, "ברור שפסק הדין במחוזי לא עומד בשום אמת מידה משפטית שהיתה קיימת במדינת ישראל". עו"ד כץ הביע שביעות רצון מכך שהעליון קיבל באופן חלקי את עמדתם ואמר כי גם עבירת סיוע להפקרה היא חריגה בנסיבות העניין. לדבריו, מדובר במקרה שני במדינת ישראל בו הורשע אדם בעבירת סיוע כאשר הוא ישב כנוסע בכלי הרכב ולא כנהג.

התאונה אירעה ברחוב אבן גבירול בתל אביב באוקטובר 2008. הג'יפ שבו נסעו סימון וימיני פגע באהרונסון ובחברתה מלי יזדי בעת שהן חצו מעבר חצייה ברחוב אבן גבירול בעיר. אהרונסון נהרגה ויזדי נפצעה באורח קשה. סימון וימיני נמלטו מהמקום. זמן קצר לפני הפגיעה בהולכות הרגל, עוכבו השניים בידי שוטרת בנמל תל-אביב, אך מכיוון שחששו להיעצר, נמלטו בג'יפ, השייך לחברם ויקטור לביא.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ