ועדת טירקל: אין מניעה למנות את ניצב יוחנן דנינו למפכ"ל

הוועדה הגישה את המלצותיה לשר לביטחון פנים, יצחק אהרונוביץ, והיא תצורף להצעת המחליטים שתוגש לאישור הממשלה ביום א'

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

ועדת טירקל למינוי בכירים קבעה כי אין מניעה למינויו של ניצב יוחנן דנינו לתפקיד המפקח הכללי של המשטרה. מתקשורת ראש הממשלה נמסר היום (רביעי) כי הוועדה, בראשות השופט בדימוס יעקב טירקל, סיימה אמש את בחינת מועמדותו של ניצב דנינו ומצאה שאין מניעה למינויו לתפקיד.

חוות הדעת הועברה לשר לביטחון פנים, יצחק אהרונוביץ, ותצורף להצעת המחליטים שתוגש לאישור הממשלה ביום ראשון הקרוב. בכך נסללה הדרך למינויו של דנינו לתפקיד המפכ"ל. זאת על רקע ביקורתו בנוגע למינוי של מבקר המדינה, השופט בדימוס מיכה לינדנשטראוס, הבודק בימים אלו שתי פרשיות הקשורות לתפקודו של דנינו - רצח המקורות המשטרתיים ב-2006 ותלונה על עיכוב בקבלת החלטות בהסגרתם של האחים מאיר ויצחק אברג'יל לארה"ב, שהוסגרו היום.

דנינו, שצמח באגף החקירות של משטרת ישראל הוא עורך דין בהכשרתו. הוא הצטרף למשטרה מיד לאחר לימודיו האקדמיים וכיהן כתובע משטרתי. בהמשך היה דנינו ראש זרוע החקירות ביחידת אתג"ר למניעת גניבות רכב, ונחשב אחד מהוגי המנגנון היעיל להפחתת הגניבות.

דנינו קודם לתפקיד סגן ראש היחידה הארצית לחקירות פשעים חמורים ובינלאומיים (יאחב"ל) וב-2003 מונה לראש היאחב"ל: תחת שרביטו נוהלה החקירה הרגישה בפרשת האי היווני, ואז גם נמתחה עליו ביקורת קשה בטענה שפעל בחקירה ממניעים פוליטיים, משום שהמליץ לסגור את התיק נגד ראש הממשלה דאז אריאל שרון ובנו גלעד.

צחי הנגבי, בהיותו שר לביטחון הפנים, מינה את דנינו לראש המטה המבצעי שלו, ובהמשך הוא עבד עם מחליפו של הנגבי, גדעון עזרא. קשריו עם עזרא הביאו למינויו לראש אגף החקירות לאחר הדחתו מהתפקיד של ניצב משה מזרחי.

כהונתו בראשות אגף החקירות נחשבת תור הזהב של האגף, שהצליח במידה רבה למחוק את מרכזיות משפחות הפשיעה. נמחק גם הדימוי הפוליטי שדבק בדנינו: בהנהגתו נוהלו ארבע חקירות חשובות נגד הצמרת השלטונית בישראל, שהסתיימו בכתבי אישום: נגד נשיא המדינה לשעבר משה קצב בחשד לעבירות מין, נגד ראש הממשלה אהוד אולמרט, ונגד השרים לשעבר חיים רמון ואברהם הירשזון, שהסתיימו בכתבי אישום. דנינו גם קידם את חקירת השר אביגדור ליברמן, שלא הניבה עד כה כתב אישום.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ