האחים אברג'יל המריאו לקראת הסגרתם לארה"ב

המטוס הפדראלי המיוחד, ועליו מאיר ויצחק אברג'יל, המריא בדרכו לארה"ב. השניים יאובטחו על ידי מאבטחים אמריקאים

הארץ
שירות ""
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הארץ
שירות ""

לאחר חקירה חוצת יבשות ובתום הליך משפטי מורכב, החל היום (רביעי) מבצע הסגרתם של האחים מאיר ויצחק אברג'יל לרשויות אכיפת החוק האמריקאיים. עם האחים אברג'יל מוסגרים שותפיהם ישראל אוזיפה, משה מלול וששון בראשי. נגד החמישה הוגש כתב אישום בגין הלבנת הון וסחיטה באיומים, פרשת רצח סוחר הסמים סמי אטיאס ופרשת סחר בסמים מסוג אקסטזי.

האחים מאיר ויצחק אברג'יל ושותפיהם לעבירה יצאו מכלא אילון בדרכם לעבר שדה התעופה בן גוריון בלוד. בהמשך הם עלו על מטוס פדראלי מיוחד, וכשהם מאובטחים בדרכם על ידי מאבטחים אמריקאים, הם המריאו לארה"ב. על המבצע הוטל איפול תקשורתי במטרה לא לפגום באבטחתו.

יצחק אברג'יל בביהמ"ש המחוזי בירושלים. תצלום: אמיל סלמן / ג'יני

לאור רגישות ההסגרה והצורך באבטחה מוגברת של מי שנחשבים ראשי ארגון פשיעה, החליטו הרשויות האמריקאיות שלא להעביר את החמישה באמצעות טיסה מסחרית, אלא באמצעות מטוס מיוחד שהובא למטרה זאת. החמישה ייעצרו עד לסיום משפטם בארה"ב. בהליך ההסגרה מעורבים אנשי שב"ס, היחידות המיוחדות של המשטרה ונציגי רשויות האכיפה האמריקאיות, שהגיעו אתמול לישראל.

כזכור, בחודש שעבר דחה בית המשפט העליון את ערעורם של החמישה, אשר הוסגרו בעקבות חקירה משטרתית שנמשכה שש שנים, בשיתוף פעולה בין הרשויות האמריקאיות לרשויות חקירה במספר מדינות אחרות. ביולי 2008 הוגש כתב אישום נגדם לבית משפט בקליפורניה, שכלל שלוש פרשיות: הלבנת הון וסחיטה באיומים, פרשת רצח סוחר הסמים סמי אטיאס ופרשת סחר בסמים מסוג אקסטזי. על פי הנטען בכתב האישום, מעורבותם של החמישה בפרשיות השונות שיוחסו להם נולדה על רקע חברותם בארגון פשיעה.

המטוס הפדראלי בנתב"ג. תצלום: מוטי מילרוד

באוקטובר 2008 הגישה ממשלת ארה"ב בקשה להסגיר את החמישה לישראל, לבירור אשמתם. העתירה להסגרתם התקבלה בבית המשפט המחוזי בירושלים ביחס לרוב העבירות שביקשו השלטונות האמריקאים. יצויין כי לאחים אברג'יל מיוחסת הלבנת הון וסחיטה באיומים, לאחר שהפעילו כארגון פשע מיזם להלבנת הון של כספים שמקורם במעילה של אתי אלון, שעבדה בבנק למסחר. על פי האישום נגדם, הם סחטו גורמים שונים להם הלוו את הכספים. ביחס ליצחק אברג'יל נטען כי היה מעורב ברצח אטיאס, בכך שנתן אישור מוקדם לביצוע הרצח, ואף הציע את הוצאתו אל הפועל. כמו כן נטען כי היה מעורב בסחר באקסטזי.

מתחם כלא אילון, היום. תצלום: מוטי קמחי

בפסק הדין קבעו השופטים בחודש שעבר כי נזקם של ארגוני הפשיעה רב-מעגלי ורב-תחומי: "פעילותם פוגעת בכלכלת המדינה ובחוסנה החברתי כשתופעות כמו זנות, סחר בבני אדם, הימורים וסחר בסמים, מתקיימות בה ללא שתתנהל נגדם מלחמה נחושה ועקבית של רשויות המדינה", כתבו השופטים. "חברה שפועלים בה גופים העוסקים במתן הלוואות ובקביעתן ללא פיקוח הולם של המדינה, היא חברה שיסודותיה החברתיים נחלשים".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ