עיכוב בפרסום הכרעת הדין המלאה במשפטו של הנשיא לשעבר משה קצב

דחיית הפרסום נובעת ממחלוקות בין הפרקליטות לפרקליטיו של הנשיא לשעבר, שהודיעו לביהמ"ש כי הוא מתנגד לפרסום גרסה מצונזרת של הכרעת דינו

עפרה אידלמן
עפרה אידלמן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עפרה אידלמן
עפרה אידלמן

בית המשפט המחוזי בתל אביב עיכב היום (חמישי) את פרסום הכרעת דינו המלאה של נשיא המדינה לשעבר משה קצב, עד ליום ראשון בשעה 12:00. זאת, אף שדחה את בקשתו של קצב לפרסם את הכרעת הדין במלואה ללא צנזורה נוספת, וכן את בקשתה של א' ממשרד התיירות לצנזר פרטים נוספים מהכרעת הדין.

לפני כמה ימים החליט בית המשפט להתיר לפרסום את הכרעת הדין המלאה, למעט פרטים העלולים לחשוף את זהותן של המתלוננות או לפגוע בפרטיותן. בית המשפט קבע כי הכרעת הדין המלאה תפורסם היום ב-12:00, אך איפשר למי שראה עצמו נפגע מהחלטתו להביע התנגדות עד למועד הפרסום.

קצב בצאתו מבית המשפט, לפני שבועיים. תצלום: טל כהן

בעקבות ההחלטה פנה קצב לבית המשפט בבקשה לפרסם את הכרעת הדין המלאה ללא כל צנזורה שערכה הפרקליטות על פרטים מתוך הכרעת הדין לבקשת בית המשפט, למעט פרטיהן המזהים של המתלוננות. א' ממשרד התיירות לעומתו, ביקשה כי שורות נוספות מתוך הכרעת הדין יושחרו בטענה כי הן פוגעות בפרטיותה.

באשר לבקשתו של קצב כתבו השופטים ג'ורג' קרא, מרים סוקולוב ויהודית שבח כי "לאחר שבחנו את טענת באי כוח הנאשם, לא מצאנו לשנות מהחלטתנו בדבר פרסום הכרעת הדין בנוסח שהועבר לצדדים". השופטים קבעו כי פרטים שקצב ביקש להתיר לפרסום עלולים לגרום לפגיעה חמורה בפרטיותה של א' ממשרד התיירות, להביא לזיהוי א"כ שתלונתה התיישנה, ולהרתיע מתלוננות אחרות מלהתלונן, "וזאת הרי הסיבה שמלכתחילה הורינו על סגירת הדלתיים בתיק זה", כתבו.

השופטים דחו את טענתו של קצב כי חלק מהפרטים שהושמטו על ידי הפרקליטות מעוותים את התמונה המלאה שהוצגה לבית המשפט, והוסיפו כי בהתחשב בהיקף הפרסום של הכרעת הדין אין בטענה זו ממש.

לגבי בקשתה של א' ממשרד התיירות לצנזר פרטים נוספים מתוך הכרעת הדין כתבו השופטים כי בקשתה "אינה יכולה להיענות". השופטים ציינו כי "אין מדובר בפרטים העלולים לחשוף את זהותה, ואף אינם עולים לכדי פגיעה חמורה בפרטיותה".

אחרי כל זאת כתבו השופטים: "אנו מעכבים את פרסום הכרעת הדין בנוסחה מיום 11.1.2011 (הנוסח המצונזר, ע"א), עד ליום 16.1.2011 בשעה 12:00".

הערכה: הפרקליטות תבקש להטיל על קצב עונש חמור

ובתוך כך, הנהלת בתי המשפט הודיעה אתמול כי הטיעונים לעונשו של קצב יחלו ב-22 בפברואר ולא בינואר כפי שתוכנן בתחילה. בית המשפט עדיין לא הכריע בבקשת כלי התקשורת לפתוח את הדלתיים בדיון זה ובעת מתן גזר הדין. השופטים טרם הכריעו גם בבקשה לפרסם את העדויות במשפט ולפתוח את התיק לעיון הכתבים. קצב לא התנגד לבקשה, על כל סעיפיה, אך הפרקליטות הגישה תגובה מסויגת.

ההערכה הרווחת היא כי הפרקליטות תבקש מבית המשפט להטיל על קצב עונש חמור לאור הכרעת הדין, אולם ככל הנראה לא תנקוב במספר שנות מאסר מבוקש ולא תבקש את העונש המירבי הקבוע בחוק.

הרשעת נשיא המדינה לשעבר קצב - סיקור מיוחד

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ