פרופ' זאב סגל, הפרשן המשפטי של "הארץ", הובא למנוחות בת"א

בכירי מערכת המשפט, חברים ובני משפחה ליוו למנוחות את פרופ' סגל. "היית איש חוק, אבל בתנאי שחוק היה צודק", ספד לו חברו, השופט אבי זמיר

תומר זרחין
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
תומר זרחין

פרופ' זאב סגל, הפרשן המשפטי של "הארץ", הובא למנוחות היום (חמישי) אחר הצהריים בבית העלמין קרית שאול בתל אביב. בהלווייתו השתתפו נשיאת בית המשפט העליון דורית ביניש, שר המשפטים יעקב נאמן, היועץ המשפטי לממשלה יהודה וינשטיין, פרקליט המדינה משה לדור, עיתונאים, שופטים בעבר ובהווה, תלמידיו של סגל בעבר ובהווה, חברים ובני משפחה.

שופט בית המשפט העליון, אליקים רובינשטיין, ספד לסגל ואמר כי המשיך בעבודה הפרשנית ל"הארץ" כמעט עד הימים האחרונים לחייו, כשהוא על ערש דווי, "מתוך אמונה בשליחותו, עד ששקעה שימשו".

נשיאת העליון ביניש, השופטת עדנה ארבל והשופטת דורנר בהלווית סגל, היום. תצלומים: מוטי מילרוד

"היתה לנו ידידות כארבעה עשורים", אמר רובינשטיין, "היו ויכוחים וחילוקי דעות, אבל הידידות עמדה במבחן בעיקר בשעות הקשות".

מו"ל הארץ, עמוס שוקן, ספד לסגל ואמר שבעולם שבו הכל משפט, כדברי נשיא בית משפט העליון לשעבר, השופט בדימוס אהרון ברק, קשה לתאר את "הארץ" בלי זאב סגל. סגל היה, לדברי שוקן, עיתונאי נלהב, שהתעלם מהמחלה והטיפולים הלא פשוטים שעבר, והמשיך לשלוח מאמרים לעיתון ולהשפיע עליו.

בנו של זאב, הדר, ספד לאביו ואמר "תמשיך לשמש לי כמקור השראה, ואני מאמין שאלך תמיד בדרכיך, ואדאג שמורשת סגל לנצח תישמר... אני מבטיח לך גם בימים קשים אלה שאדע לקחת וליישם את החוזק שהטמעת בי בכדי לשמור על אמא ולשמור עליי ולהמשיך בלימודיי ובחיינו כפי שהיית רוצה".

אשתו, לילי, אמרה: "זו הפעם האחרונה שאני פונה אליך, וזו הפעם הראשונה שאתה אינך שומע אותי ולא תשיב לי... נלקחת מאתנו שלשום בעיצומה של עשייה פורייה. שום מכאוב לא היה מחסום לכתיבה, להוראה, להרצאות, להנחיית כנסים ולבילויים. כל כך הרבה תוכניות תכננו, כל כל הרבה חלומות טווינו, ולא נצליח להגשימם. בלי קשר למחלתך, תמיד נהגת לומר: 'אני אנוח בשמים'. אני בטוחה שזה לא יהיה כך.מן הסתם תמשיך להרצות ולהרביץ תורה במלאכים... תכתוב ספרים ומאמרים, תנחה כינוסים וימי עיון כפי שרק אתה יודע, ותכבוש את כל אמצעי התקשורת השמימיים".

בנוסף ספדו לסגל גם ח"כ איוב קרא, תלמידו בתוכנית לתואר שני במדיניות ציבורית למנהלים באוניברסיטת תל אביב ושופט בית המשפט המחוזי בתל אביב, אבי זמיר, מהאנשים שהיו קרובים ביותר לסגל, ואשר גם לימד ביחד איתו במשך שנים ארוכות.

בהספד שנשא, אמר זמיר: "נגעת בכל כך הרבה אנשים. נגיעות חכמות, נגיעות של אכפתיות, נגיעות של עצה טובה, נגיעות עם הומור, לפעמים נגיעות ציניות, אפילו ביקורתיות, אך לעולם לא מתוך עליונות או התנשאות, אלא מתוך כנות, יושר ואמת.

"היית איש חוק, אבל בתנאי שהחוק היה אנושי וצודק. אם היה צריך להגמיש איזה תקנון קשיח וקשוח (כי הרי זו דרכם של תקנונים) כדי לעזור לסטודנט עם מוגבלות, לא ויתרת. היית איש של עקרונות, אך ברגע שגילית עקרון טוב יותר, דילגת אליו בהתלהבות. נשאת בצקלונך לא רק ידע ותרבות, אלא גם אהבה, אמונה, תקווה ואופטימיות אין-קץ".

דמות בולטת בעולם המשפט

פרופ' זאב סגל מת ביום שלישי בבית החולים איכילוב בתל אביב. סגל, פרופסור למשפטים באוניברסיטת תל אביב, נחשב דמות משפטית בולטת בעשורים האחרונים בישראל. הוא השפיע על השיח המשפטי והציבורי בתחומים במומחיותו, בהם המשפט החוקתי-מינהלי, אתיקה ודיני תקשורת, ובסוגיות הנוגעות לחופש הביטוי. סגל השאיר אשה, לילי, ובן, הדר.

הלווית זאב סגל, היום. תצלום: מוטי מילרוד

זאב סגל נולד בישראל, בינואר 1947. בשנים 1965-1968 שירת ככתב צבאי ב"במחנה גדנ"ע". כשהשלים לימודי תואר ראשון בפקולטה למשפטים באוניברסיטת תל אביב, התחיל לעבוד כעוזרו של שמעון פרס, שהיה שר התקשורת והתחבורה. ב-1982 קיבל סגל תואר דוקטור למשפטים מאוניברסיטת תל אביב, וכל שנותיו האקדמיות חקר ולימד בפקולטה למשפטים באוניברסיטת תל אביב ובחוג למדיניות ציבורית, ועמד בראש תוכנית המנהלים לתואר שני בלימודי מדיניות ציבורית בפקולטה.

סגל היה מבין מנסחי אמנת כנרת ב-2001, פרי עבודה של קבוצת אנשי רוח, פוליטיקאים ואנשי ציבור מכל הקשת הפוליטית, שביקשו לנסח אמנה המבטאת את העקרונות המאחדים של חלקים שונים בחברה הישראלית, בניסיון ליצור מכנה משותף ביניהם. הוא גם עמד בראש הפורום למשפט וחברה שהוקם ב-1999, יחד עם פרופ' הדרה בר מור, פורום שיזם מפגשים בנושאים משפטיים וחברתיים העומדים על סדר היום הציבורי.

סגל פרסם מאמרים אקדמיים רבים. אחד האחרונים והבולטים שבהם הוא מאמר שכתב יחד עם שופט בית המשפט המחוזי בתל אביב אבי זמיר, בנושא "הגנה מן הצדק באור חוק סדר הדין הפלילי - סדר חדש של הגינות משפטית". המאמר פורסם בספר דייוויד וינר על המשפט הפלילי ב-2009. עם השופט זמיר, שסגל קיים אתו יחסי קרבה יוצאי דופן, הוא לימד שנים רבות בפקולטה למדעי החברה ובחוג למדיניות ציבורית.

עם ספריו הבולטים של סגל נמנים: "חופש העיתונות - בין מיתוס למציאות", "אקטיביזם ופסיביזם שיפוטי", שכתב עם לילך ליטור, וספר הראיונות "עושה הכובעים, דין ודברים עם אהרן ברק", שבו קיים - יחד עם פרופ' אריאל בנדור - סדרת ראיונות עם נשיא בית המשפט העליון בדימוס אהרן ברק. הספר יצא לאור ב-2009.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ