עלייה בגניבות כלי רכב עקב חוקים חדשים בישראל וברשות

העלייה בתלונות היא בעיקר בשרון. בשבוע שעבר לכדה משטרת פתח תקווה גנבי רכב

יניב קובוביץ
יניב קובוביץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יניב קובוביץ
יניב קובוביץ

בעקבות עלייה מדאיגה בגניבות כלי רכב באזור השרון בחודשים האחרונים, משטרת פתח תקווה קיימה בשבוע שעבר מבצע לתפיסת גנבי כלי רכב בתחומי העיר. בערים כמו פתח תקווה וכפר סבא הרגישו יותר מערים אחרות את העלייה במספר גניבות כלי הרכב, אבל התחושה שהתקבלה במחוז מרכז של משטרת ישראל היא ששוררת עלייה כללית מדאיגה.

ניתוח המצב העלה כמה גורמים שהביאו לכך. מדובר בעיקר בכמה חוקים שעברו בישראל וברשות הפלסטינית, שגורמים לביקושים גדולים ברשות לכלי רכב משומשים. הבעיה הגדולה היא תעשיית זיופי הרכב ברשות הפלסטינית. על כל רכב שנרשם ברשות ברישיון, על פי חוק יש עוד שניים או שלושה כלי רכב מזויפים, עם אותם מספרים ואישורי נסיעה.

הורדת המס על ייצוא כלי רכב שעלו על הכבישים לפני שלוש שנים ויותר ועברו קילומטרים רבים, הביאה לביקושים רבים ברשות הפלסטינית. בחודשים האחרונים אישר משרד התחבורה תוכנית חדשה שתאפשר יצוא של אותם כלי רכב. מי שעמד מאחורי כל ההצעות היו לוביסטים של חברות הליסינג למיניהן שלחצו על מקבלי ההחלטות להעביר את אותם חוקים. הכוונה היתה למכור את כלי הרכב למדינות כמו ירדן ועיראק, שם יש ביקוש למכוניות יד שנייה. רבים מאותם כלי רכב עשו את דרכם גם לרשות הפלסטינית, שגם שם זוכים הקונים להפחתה במס.

גם הרשות העבירה חוקים משלה שהעלו במידה ניכרת את מספר כלי הרכב בתחומה. ברשות הפלסטינית הוחלט להוריד את מס הקנייה על מכוניות חדשות ל-50% מ-75%, כפי שהיה מקובל בעבר. מדובר בכלי רכב שעלותם בישראל גבוהה בעשרות אלפי שקלים מעלותם ברשות ולכן הפלסטינים קונים הרבה יותר כלי רכב מבעבר.

העלייה במספר כלי הרכב ברשות הביאה לשתי בעיות: האחת היא גניבת כלי רכב לשם שכפולם והשנייה היא מצוקה של חלקי חילוף לאותם כלי רכב. לנוכח הביקוש הרב, עובדים גנבי כלי הרכב בערי ישראל.

בשבוע שעבר ביצעה משטרת פתח תקווה, בפיקודו של סגן ניצב אלון אסור, מבצע של חמישה ימים במטרה להילחם בגניבות הרכב בעיר. שוטרי פתח תקווה היו פרוסים כל השבוע בכבישים המובילים ביציאה מהעיר, וניסו בליווי מסוק להראות לגנבים שהמשטרה אינה מתכוונת להקל עליהם את החיים.

ביום חמישי ב-22:00 כינס רפ"ק יניב קטן את כל השוטרים שהשתתפו במבצע. לקטן היו עדכונים. "ידוע לנו על שייח קטארי שתרם באחרונה 2,000 כלי רכב מסוג יונדאי. מבחינתנו, זה אומר שכל הזייפנים צריכים לפחות עוד אלפיים כלי רכב מאותו סוג. מבחינתי, כל רכב מהסוג המבוקש נעצר במחסומים ונבדק".

רגע לפני היציאה מגיע גם מפקד התחנה. "אנחנו אחרי ארבעה ימים של מבצע", אמר סנ"צ אסור לשוטריו, "ומבחינתי תוצאה טובה היום היא לילה ללא אף גניבת רכב. אחרי המבצע הזה הייתי רוצה לראות שבימים האלו אותם כנופיות למדו שמפתח תקווה אי אפשר להוציא כלי רכב".

במבצע עצרו הכוחות כמה תצפיתנים וכן את גנבי כלי הרכב בעצמם. חלקם, ברגע שזוהו, פשוט נטשו את כלי הרכב והחלו לרוץ לשדות. חלק מהם נתפסו באמצעות המסוק שהיה מצויד באמצעים לראיית לילה. "זו מלחמה שלא נגמרת", אמר קטן, "כשיש ביקוש תמיד יהיה מי שינסה לענות עליו".

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ