הכרעת הדין במשפט קצב | השופטים: על מזוז היה להתבטא בדיונים פנימיים, ולא בתקשורת

השופטים מתחו ביקורת על התנהלות היועמ"ש דאז, אותה כינו "תקלה מצערת", אך ציינו שלא מדובר בפגם שמנע הליך משפטי הוגן

עפרה אידלמן
עפרה אידלמן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עפרה אידלמן
עפרה אידלמן

היועץ המשפטי לממשלה לשעבר, מני מזוז, אולי ספק את ידיו בשמחה עם שמיעת הכרעת דינו המרשיעה של נשיא המדינה לשעבר, משה קצב, אך גם הוא לא יצא ממנו חסר פגע. בהכרעת הדין המלאה שהתפרסמה היום (ראשון) שופטי בית המשפט המחוזי בתל אביב מתחו ביקורת על התנהלותו התקשורתית של מזוז בתחילת הפרשה, ועל התבטאויותיו התקשורתיות לגבי קצב לפני שהחליט אם להגיש נגדו כתב אישום.

כבר בספטמבר 2006 אמר מזוז בתוכנית "לונדון וקירשנבאום": "אני לא מתרשם שמדובר בעלילה (...) האופציה של עלילה נראית לי די קלושה". ביוני 2007 אמר בתוכנית "פגוש את העיתונות" כי "הסתבר שיש לנו אדם שלאורך שנים התנהג התנהגות של עבריינות מין סדרתית".

(תצלום: טל כהן)

"דעתו של היועץ המשפטי לממשלה הינה חשובה, אף חשובה מאוד", כתבו השופטים בהכרעת הדין המלאה שהותרה היום לפרסום, "אלא שחשיבות זו צריכה לקבל ביטוי עת נערכת התייעצות מקצועית על ידי צוות המשפטנים הדן בשאלה אם להגיש כתב אישום, אם לאו, בדיונים פנימיים ולא בפומבי".

השופטים ציטטו את ביקורתו של השופט אדמונד לוי בעתירות נגד הסדר הטיעון בבג"ץ: "אם בפי טרוניה היא לא תוכל לפסוח על היועץ המשפטי לממשלה והכפופים לו, העושים במלאכה מחיתוליה ועד סופה (...) אלה נדרשים לעריכתו של חשבון נפש באשר להתנהלותם אל מול כלי התקשורת, ולא בפרשה זו בלבד, כי אם כדפוס הולך ונמשך".

שופטיו של קצב מכנים את התנהלותו של מזוז "תקלה מצערת", אך מוסיפים כי אינם סבורים כי מדובר בפגם כה חמור שפגע בזכותו של קצב להליך הוגן. "לא כל התנהגות המחייבת מתיחת ביקורת והפקת לקחים הינה בת השפעה על ההליך המשפטי ותוצאותיו, לא כל פגם פוגע באופן מהותי בעקרונות הצדק וההגינות, ולא כל פגיעה מצדיקה צעד דרסטי של ביטול כתב אישום".

השופטים כתבו כי "עם כל הערכתנו ליועץ המשפטי לממשלה ולצוות הפרקליטים, הרי שדעתם בסוגיה כזו או אחרת, או הערכתם את חומר החקירה, אין בה כדי להשפיע על בית המשפט, אשר איננו מסתפק בקריאה מילולית של חומר החקירה, אלא רואה את כל העדים, שומע אותם ומתרשם ממהימנותם ומהשתלבות עדותם במארג העדויות והראיות".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ