משפט משה קצב: אורי יואלי השתיק את המתלוננות בהבטחות שווא ואסף ראיות

"שליחו של הנאשם, חברו המקורב אליו מאוד שידו בוחשת בכל"

יהונתן ליס
יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יהונתן ליס
יהונתן ליס

שופטיו של הנשיא לשעבר משה קצב לא חסכו ביקורת מאיש העסקים אורי יואלי. יואלי מתואר בהכרעת הדין כמי שפעל להשתיק ולהרגיע נשים שהותקפו על ידי קצב ועלולות היו להתלונן נגדו. בהמשך פעל לאסוף ראיות עבור הנשיא, להקליט את הנשים המתלוננות ולנסות להגיע עמן להבנות שימנעו את חשיפת טענותיהן נגד קצב. יואלי, כך נטען, פעל בידיעתו של קצב תוך טשטוש חלקו של הנשיא בניסיונות להשתיק את הנשים. "מהראיות עולה שיואלי שימש ?זרועו הארוכה' של הנאשם, ידע על קשריו עם מקצת מהמתלוננות ובין היתר סייע לו בהרגעתן ובפיוסן ואף יזם ובנה במו ידיו ?ראיות' שתוכלנה לסייע לנאשם ביום סגריר", כתבו השופטים בהכרעתם.

מעורבותו של יואלי, איש עסקים פרטי, בלשכותיו של קצב היתה חריגה על פי כל קנה מידה. העדויות הצביעו על כך ששהה בלשכת שר התיירות כמעט תמיד. הוא נהג להיפגש עם הדרג המקצועי במשרד ואף השתלב בנסיעות רשמיות של קצב לחו"ל. באחת מן הנסיעות הוא אף חלק עם השר את הסוויטה שהוקצתה לו. אחד העדים, עובד במשרד התיירות, סיפר כי עוצמת חבריו של קצב בלשכה היתה רבה יותר מעוצמת העוזרים המקצועיים ותיאר כיצד יואלי יכול היה להורות לאנשי הדרג המקצועי במשרד מה לעשות.

קצב ויואלי ניסו להמעיט בערכה של הקרבה הרבה ביניהם במהלך עדויותיהם במשפט. בעוד יואלי מגדיר את קצב "חבר טוב", אך לא "איש סוד", אמר הנשיא לשעבר בעדותו כי, "יואלי הוא חבר, מקורב, הוא לא איש סוד שלי. אני לא יכול להצביע עליו כאיש סוד משפחתי". קצב הוסיף גם כי, "אנחנו לא אנשים שמבלים יחד".

השופטים העריכו שכך ביקשו השניים לטשטש את מעורבותו של קצב במסע הלחצים שהפעיל יואלי על הנשים שהתלוננו נגדו בסופו של דבר. "דמותו של יואלי כשליחו של הנאשם, חברו המקורב אליו מאוד שידו בוחשת בכל", כתבו השופטים. כך למשל, היה זה יואלי שנשלח לפייס את א' ממשרד התיירות ולהרגיעה לאחר פיטוריה. א' העידה כי יואלי השרה תחושה נעימה סביבו, היה חלק לשון, והפך למעשה למכבה השריפות של קצב ולמי ש"לכלך את ידיו", עבור חברו הטוב.

יואלי הוא זה שערך בכתב ידו את "מסמך ההבנות" בין קצב לא' ממשרד התיירות, שבו הובטחו לה הטבות שונות אם "תעזוב בשקט" את הלשכה. בהכרעת הדין יש התייחסות נרחבת לתקליטור שהגישו פרקליטיו של קצב ובו מקטעים משבע שיחות שונות שערך יואלי עם א' ממשרד התיירות, שבאמצעותן ניסה קצב לטעון כי א' חיפשה עבודה אצל קצב אחרי מעשי האונס, בעוד השופטים קבעו שיואלי משך אותה בלשונה. השופטים טענו כי מדובר בהקלטות מבושלות שמקורותיהן אבדו בחו"ל.

א' סיפרה בעדותה כי יואלי קיים איתה עשרות שיחות שברובן הוא זה שהציע הצעות, לכאורה, למצוא לה מקום עבודה חדש ואף הציע לה להשתלב בלשכת הנשיא קצב. הוא ביקש ממנה ליצור אתו קשר בלשכת הנשיא, וכך - להערכת השופטים - הצטברו עשרות שיחות טלפון מא' ללשכת הנשיא שבאמצעותן ביקשו עורכי דינו להוכיח כי על אף האונס שייחסה לנשיא היא רצתה להוסיף ולהיות בקרבתו.

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ