מח"ש סגרה תיק נגד שוטר שווידא הריגת פלסטיני

במח"ש טענו: הלוחם חש מאוים ולכן ירה

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

המחלקה לחקירות שוטרים החליטה לסגור מחוסר ראיות את תיק החקירה נגד שוטר מג"ב שירה בזיאד ג'ילאני, פלסטיני תושב מזרח ירושלים שנורה מטווח קצר.

ב-11 ביוני 2010 תגברו כוחות גדולים של משטרה ושל משמר הגבול את הכוחות הפועלים בסביבת הר הבית בירושלים. לאחר סיום התפילות בהר הבית התקבל מידע על הפרות סדר באזור ואדי ג'וז. בעת שהכוח חזר מפיזור ההפגנות וצעד בטור בצד הכביש, רכב מסחרי סטה מנתיבו ופגע בכמה מהשוטרים, שנפצעו קל. שניים מהלוחמים פתחו בירי לעבר זיאד ג'ילאני, שנהג ברכב. מיד לאחר הירי ניסה ג'ילאני לברוח מהמקום, כשהלוחמים רודפים אחריו ויורים לכיוון הרכב. בשלב מסוים נחסם רכבו של ג'ילאני באחד מרחובות הכפר, וזה יצא מהרכב והחל לברוח רגלית מהמקום.

מפקד הפלוגה ושוטר נוסף החלו במרדף רגלי, במהלכו ירו לעברו. ג'ילאני נפגע ונפל כתוצאה מהירי ולפי עדויות, השוטר ביצע וידוא הריגה מטווח קצר. ג'ילאני פונה באמבולנס של הסהר האדום לבית החולים אלמקסד, שם נקבע מותו.

כבר ביום המקרה נפתחה חקירה של המחלקה לחקירות שוטרים. שישה ימים לאחר קבורתו, הסכימו בני משפחתו של ג'ילאני לבצע ניתוח של הגופה והוא הוצא מקברו שבועיים לאחר שנקבר.

במח"ש טוענים כי החקירה העלתה באופן חד-משמעי כי בעקבות פגיעת הרכב בכוח, סברו לוחמי מג"ב שמדובר באירוע חבלני והגיבו בהתאם לנוהלי הפתיחה באש על מנת לעצור את מי שנחזה בעיניהם כמפגע. לגבי וידוא ההריגה טענו במח"ש כי "עובדה זו נודעה רק במהלך החקירה, והלוחם היורה הודה בכך (אף שלא מלכתחילה). החקירה לא הפריכה ברמת הוודאות הנדרשת במשפט פלילי את האפשרות שהלוחם פעל מתוך תחושה של סכנה, על מנת לוודא את נטרולו הסופי של מי שנחזה בעיניו כמפגע. במצב דברים מורכב זה, היה קושי לנתק בין חלקי האירוע השונים ולייחס אחריות פלילית לטעות - גם אם חמורה - בשיקול דעת. לאחר היוועצות במשנה לפרקליט המדינה לעניינים פליליים, הוחלט לסגור את התיק נגד הלוחם מחוסר ראיות מספיקות".

במח"ש לא שללו את האפשרות שהסטייה מהנתיב של ג'ילאני נעשתה בתום לב ולא בכוונה לבצע פיגוע דריסה.

אלמנתו של ההרוג, מוירה ג'ילאני, שמעה על סגירת התיק אתמול אחר הצהריים, מעורך הדין ששכרה המשפחה, חסן טבאג'ה. בשיחה עם "הארץ" הביעה זעזוע מהקלות שבה פוטרים שוטרים מאחריות על הריגת אדם אחר, שלפי כל הסימנים לא היווה כל סכנה.

בדיקת "הארץ", שנעשתה ימים ספורים לאחר הריגתו של ג'ילאני על סמך הצלבת כמה עדויות, העלתה שנורה בפניו מטווח קצר, בעודו שכוב על הקרקע. לדברי השכנים, היריות הקטלניות בראשו נורו כשלשוטרים כבר לא היתה כל עילה לחשוש לחייהם, וכשיכלו לעצור אותו ללא כל הפרעה.

מוירה ג'ילאני אמרה אמש ל"הארץ" כי הצטרפה לחוג המשפחות השכולות הישראליות והפלסטיניות. "התמיכה שקיבלתי מאנשים שגם יקיריהם נהרגו במעשי איבה עזרה לי לנסות לחיות בשמונת החודשים האחרונים", אמרה.

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ