250 מרצים ליועמ"ש: אל תעמיד לדין את אילנה המרמן

התגייסות אקדמית למען הסופרת שהבריחה פלסטיניות לטיולים בישראל

אור קשתי
אור קשתי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אור קשתי
אור קשתי

כ-250 חברי סגל מאוניברסיטאות ומכללות חתמו על עצומה, הקוראת ליועץ המשפטי לממשלה, יהודה וינשטיין, שלא להעמיד לדין את הסופרת והמתרגמת אילנה המרמן על מעורבותה בהסעת נשים וילדים פלסטינים לטיולים בישראל, תוך כדי הפרת "חוק הכניסה לישראל". בעצומה, שנשלחה אתמול, אף מצהירים חברי הסגל על נכונותם "להסיע את הנשים הפלסטיניות עם ילדיהן, להסתירן, ולתמוך בכל דרך אחרת, להלכה ולמעשה, בקריאת התיגר" של פעילות השמאל על הכיבוש ומערכת החוקים הנלווית לו.

בחודשים האחרונים ארגנה המרמן, יחד עם נשים נוספות, ביקורים של נשים וילדים פלסטינים, דרך המחסומים, במקומות שונים בישראל. הפעילות האחרונה נערכה ביום שבת האחרון, והשתתפו בה כ-20 נשים ישראליות ומספר דומה של פלסטיניות. עד כה נחקרה המרמן פעמיים במשטרת ירושלים על מעשיה, וכך גם כמה משותפותיה לפעילות. לדבריה, חוקר המשטרה אמר לה כי בכוונתו להמליץ על הגשת כתב אישום נגדה.

את עצומת חברי הסגל יזם לפני כשבוע פרופ' ישי רוזן-צבי, ראש המגמה לתלמוד באוניברסיטת תל אביב. בין השאר נכתב בעצומה כי יוזמתן של המרמן והנשים האחרות "נועדה לאפשר לנשים פלסטיניות ולילדיהן לשאוף מעט אוויר של חופש. היא נועדה גם לסמל, במודע ובמוצהר ובדרך לא אלימה, קריאת תיגר על הפגיעה בזכויות האדם, בכבודו ובחירותו, בשטחים הכבושים בידי ישראל זה 44 שנים".

"בשעה זו של ליקוי מאורות", נכתב עוד בעצומה, "פעולתן של הנשים האלה מתווה את הדרך הראויה לכל אזרח ישראלי שדוגל באמת ובתמים בדמוקרטיה המכבדת את זכויות האדם, ויודע שלא יהיה אפשר להשיגה בלי לחיות בשלום ובשכנות טובה עם הפלסטינים הגרים לצדנו. אם תמצא מערכת המשפט לראוי לשפוט ולהעניש אותן על כך, נהיה מוכנים לתמוך בהן ואף להישפט אתן במידת הצורך".

לדברי פרופ' רוזן-צבי, פעילות הקבוצה היא דוגמה ל"אי ציות אזרחי סלקטיבי, כמו אזרחים לבנים בארצות הברית בשנות ה-60 שהכניסו שחורים לשכונות ולמסעדות שלהם, או כמו הלבנים בדרום אפריקה, אשר סירבו לשתף פעולה עם חוקי ההפרדה הגזעניים. זהו אקט חשוב של זעקה".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ