ישראלי נעצר בחשד למעורבות ברצח העם בבוסניה; הוגשה בקשה להסגירו

אלכסנדר צבטקוביץ', שעלה לישראל ב-2006, נעצר ע"י היחידה הארצית בחשד שלקח חלק במעשי הטבח לפני 15 שנה. הבוקר הוגשה בקשה להסגירו

הארץ
שירות ""
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הארץ
שירות ""

המחלקה לעניינים הבינלאומיים בפרקליטות המדינה הגישה הבוקר (שלישי) לבית המשפט המחוזי בירושלים עתירה להכריז על אלכסנדר צבטקוביץ', המבוקש בגין ביצוע עבירות של רצח עם בהתאם לחוק הבוסני, כבר-הסגרה. כמו כן, הוגשה לבית המשפט בקשה לעצרו עד מתן החלטה בהליך ההסגרה.

צבטקוביץ' נעצר בשעות הבוקר ע"י היחידה הארצית לחשיפת פשיעה חמורה ובינ"ל בלהב 433, בחשד כי השתתף במעשי הטבח באוכלוסיה המוסלמית-בוסנית של איזור סרברניצה אשר התרחשו במזרח בוסניה ביולי 1995. מעשים אלה נודעים בכינוים "טבח סרברניצה" והוכרו על ידי הקהילה הבינלאומית, לצד מעשי רצח נוספים שבוצעו על ידי כוחות בוסניים-סרביים באותם ימים, כמעשה של רצח עם.

ב-29 באוגוסט אשתקד, התקבלה בפרקליטות בקשה מממשלת בוסניה-הרצגובינה להסגרתו של צבטקוביץ' בגין עבירה של השתתפות ברצח עם. בתום בדיקה קפדנית של החומר וקבלת השלמות והבהרות מהרשויות בבוסניה-הרצגובינה במהלך החודשים האחרונים, החליט שר המשפטים, יעקב נאמן, על פתיחה בהליכי הסגרה בעניינו.

צבטקוביץ', בן ה-43, עלה לישראל עם אשתו וילדיהם ב-2006, וקיבל את אזרחותו הישראלית מתוקף היותו נשוי ליהודיה אשר עלתה לארץ.

נשים בוסניות מפגינות מחוץ לבית הדין הבינלאומי בהאג. תצלום: אי-פי

חומר הראיות שהועבר לידי המחלקה לעניינים בינלאומיים ומהווה בסיס לעתירה חושף פרטים אודות הטבח שהתבצע בחוות ברנייבו ביולי 1995. מהמסמכים עולה כי ביום אחד ובמשך כ-10 שעות הסיעו אוטובוסים רבים מאות אזרחים בוסנים, כאשר רבים מהם כפותים בידיהם ועיניהם מכוסות, אל שטח החווה, שם המתינו להם חיילי יחידת החבלה העשירית של הצבא הבוסני-סרבי. מהאוטובוסים הובלו העצירים בקבוצות של עשרה אל שטח ההריגה, ושם כשהם עומדים בגבם אל כיתת היורים, נורו ונרצחו בדם קר.

על פי הערכות הרשויות בבוסניה, הנסמכות על בדיקות מומחים של האו"ם ומתבססות על חשיפת קברי אחים שהתגלו באזור החווה, מספר הנרצחים בחווה מוערך בין 1000 ל-1200 נרצחים. מעשי הרצח בחווה היו חלק ממערכה כוללת שניהלו הכוחות החמושים הבוסנים-סרבים כנגד האוכלוסייה המוסלמית של מובלעת סרברניצה במהלך יולי 1995. הקורבנות של הטבח בחווה מצטרפים לקורבנות באתרים נוספים. בסה"כ מספר הנרצחים במעשי הטבח באזור סרברניצה עומד על כ-7,500 איש.

על פי חומר החקירה שנמסר לידי המחלקה הבינלאומית, צבטקוביץ' עצמו לקח חלק פעיל במעשי הרצח והיה בין 8 החיילים ששימשו ככיתת היורים. בקשת ההסגרה הינה חלק ממערכה משפטית בינ"ל, הבאה לחקור ולהעמיד לדין את האחראים, המתכננים והמבצעים של רצח העם.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ