המדינה לבית המשפט: דחו את תביעת דני רוזן, אהובה תומר נספתה במסגרת תפקידה

בן זוגה של קצינת המשטרה שנהרגה בשריפה בכרמל תבע פיצוי כספי שח כשני מיליון שקלים. "דין התביעה להידחות על הסף"

פאדי עיאדאת
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
פאדי עיאדאת

פרקליטות המדינה הגישה היום (שלישי) את תשובתה לבית המשפט המחוזי בחיפה בעניין תביעתו של דני רוזן, בן זוגה של מפקדת משטרת חיפה, תנ"צ אהובה תומר, שנספתה באסון הכרמל. המדינה ביקשה שבית המשפט ידחה את תביעתו של רוזן, שדרש פיצוי כספי של כשני מיליון שקלים בשל רשלנות המדינה ושר הפנים אלי ישי, כלשון תביעתו, שהביאו לאסון בכרמל לפני כחודש וחצי.

בתשובתה הסבירה הפרקליטות כי תומר נספתה במסגרת תפקידה המשטרתי ואילו חוק הנזיקין האזרחיים פוטר את המדינה מאחריות בשל מוות שאירע תוך כדי השירות המשטרתי, וכן פוטר את שלוחי המדינה, השר ישי, במקרה זה. הפרקליטות הסבירה כי את ההסדר לפיצוי ניתן לקבל על פי חוק התגמולים למשפחות חיילים או שוטרים שנספו במערכה. בית המשפט צפוי לקבוע בשבועות הקרובים אם לקבל את התביעה או להיענות לבקשת הפרקליטות ולדחותה.

"המדינה מביעה הבנה לכאב"

את תשובתה הגישה מדינה על ידי פרקליט מחוז חיפה האזרחי, עו"ד איתן לדרר, וסגנו עו"ד איתן צור. השניים ביקשו לדחות את תביעתו של רוזן על הסף. "נקדים ונציין כי המדינה מביעה הבנה לכאב שבוודאי חש המשתתפת עקב האסון הטראגי", נכתב בבקשת המדינה, "עם זאת, מזורו המשפטי של המשיב, הוא במסגרת דיני התגמולים והשיקום בלבד ודין התביעה להידחות על הסף בשל חסינות המדינה בנזיקין בגין אירועים שאירעו בזמן ועקב השירות המשטרתי של המנוחה".

שני הפרקליטים מנמקים את בקשתם בכך שתנ"צ תומר נספתה במסגרת תפקידה המבצעי, וכי על פי חוק הנזיקין האזרחיים המדינה פטורה מאחריות בנזיקין בשל מוות שאירע תוך ועקב שירותה המשטרתי של תומר. בבקשה נטען כי בגין כך, לא עומדת ליורשיה של תנ"צ תומר עילת תביעה בנזיקין נגד המדינה, וההסדר הייחודי והיחיד הוא תגמולים ושיקום על פי חוק משפחות חיילים או שוטרים שנספו במערכה.

עורכי הדין לדרר וצור מציינים שורה ארוכה של פסקי דין שבהם יושמו הוראות חסינות המדינה בנזיקין במקרים בהם נהרג או נפגע אדם בתפקיד מבצעי, בין אם כחייל או כשוטר ומוסיפים כי חוק אחריות המדינה מעניק למדינה ושלוחיה פטור מאחריות. לשר ישי, הנתבע הנוסף בתביעה של רוזן ישנה גם חסינות מהותית בשל היותו חבר כנסת.

בקשת המדינה התייחסה גם לדרישתו של רוזן משר הפנים ישי, לנמק מדוע אינו מתפטר מתפקידו והפרקליטות הסבירה בתשובתה כי סעד זה אינו יכול להינתן משדין התביעה כולה להידחות על הסף וכי סעד זה אינו מסמכותו של בית המשפט.

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ