הורים: ילדינו נחקרו בפרשת סמים על בסיס שמועות

משבר בין הורים להנהלת תיכון "צפית" היוקרתי בשפלה, בעקבות חקירתם של 50 תלמידים בחשד לשימוש וסחר בסמים

אור קשתי
אור קשתי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אור קשתי
אור קשתי

הורים לתלמידים בתיכון האזורי "צפית" בשפלה מאשימים את הנהלת בית הספר בכישלון חינוכי בטיפול בפרשת הסמים שנחשפה בקרב תלמידים במוסד. לדברי ההורים, פניית בית הספר למשטרה, שהובילה לחקירתם של כ-50 תלמידים במשטרה בחשד לשימוש בסמים, הביאה ל"מצב של חוסר אמון קשה בין התלמידים עצמם ובינם לבין צוות בית הספר". מנגד, הורים אחרים אומרים כי בית הספר והמועצה האזורית יואב פעלו בצורה מקצועית ונכונה.

תיכון "צפית" שליד כפר מנחם נחשב לאחד המוסדות היוקרתיים בחינוך ההתיישבותי, והוא משרת תלמידים ממושבים וקיבוצים במועצה האזורית יואב. לפני כשבועיים החלה משטרת קרית מלאכי להזמין לחקירה תלמידים, בעיקר משכבת כיתה י"א, בחשד לשימוש בסמים מסוג חשיש ומריחואנה. לדברי גורמים שונים, לכמה מבני הנוער אף נפתחו תיקים בגין סחר בסמים.

"מחול שדים נוראי"

"יום אחד שמעתי מאחת האמהות בכיתה של הבת שלי שיש בעיית סמים בבית הספר, והעסק עומד לפני פיצוץ. כך התחיל מחול שדים נוראי, שעדיין לא הסתיים", מספר הורה לתלמידה בבית הספר.

לדברי יו"ר ועד ההורים של בית הספר, אורן מאירוביץ, המידע הראשון על תלמידים המשתמשים בסמים הגיעו מחבריהם. "לא ידענו יותר מדי פרטים, אבל החשדות הועברו, כבר לפני כמה שבועות, לטיפול המשטרה בקרית מלאכי, שהחלה בחקירה מודיעינית", הוא מספר, "התבקשנו לא לנקוט שום פעולה, אבל החקירה התמשכה ובמקביל המשיכו להגיע אלינו פניות מילדים. בסוף הוחלט לחשוף את העניין ולגבש תוכנית טיפול".

מאירוביץ אומר כי "בית הספר מסר למשטרה שמות רק של כחמישה תלמידים, אבל מי שנחקר המשיך ?לזמר'". לדבריו, "בהרבה תיכונים בארץ יש בעיה של סמים, אבל אנחנו לפחות שמים אותה על השולחן".

חקירת התלמידים במשטרה נמשכה כמה ימים, שהיו מתוחים מאוד לחלק גדול ממשפחות בית הספר. "אף אחד לא יודע על בסיס מה גובשה רשימת הנחקרים", מספרת אמא לתלמיד ב"צפית", "ככל הידוע לנו, בתוך בית הספר לא היתה פעילות כלשהי הקשורה לסמים, והמידע התבסס בעיקר על עדויות שמיעה וחשדות. יש כאן פתח ל'חיסול חשבונות' בין הילדים". הורה נוסף אמר: "רשימת החשודים לא התבססה על ידיעה, אלא על השערות".

לדברי הורה אחר, מעבר לקשיים הנלווים לכל חקירה במשטרה, הרי שהפרשה הביאה תלמידים רבים "לומר שאי אפשר להאמין לאף אחד, לערעור יחסי האמון בין ההורים לילדים שלהם, ולכעס על בית הספר שאמנם דיווח על החשדות - אבל לא ידע להציע תוכנית חינוכית מסודרת שתתמודד עם הקשיים האלה".

בשבוע שעבר התקיים בבית הספר מפגש הסברה להורים, בהשתתפות שוטר ונציגת עמותת "אל-סם". הדעות לגבי תוצאות המפגש חלוקות. לדברי יו"ר ועד ההורים, מאירוביץ, המפגש נועד "לתת להורים כלים לזהות מצבים של חשד לשימוש בסמים, ומה אפשר לעשות במקרים כאלה. בית הספר עשה את מה שהוא צריך לעשות. התחיל תהליך חינוכי נכון, ואנחנו צריכים לוודא שהוא ממשיך".

הורה אחד נגד השני

מנגד אומר אחד ההורים כי המפגש "הצליח לשסות את ההורים אחד בשני בכל מה שקשור למידת האחריות שלהם על התלמידים - אבל שאלת תפקידו ותפקודו של בית הספר כמעט ולא עלתה, למשל שליחת הילדים והוריהם לחוויה הקשה של חקירה במשטרה ללא תמיכה או הכנה. כנראה שיש בעיית סמים ב'צפית' וחשוב להילחם בה, אבל הנחישות הזו לא יכולה להתבסס רק על פנייה למשטרה והמלצה להורים לרגל אחרי הילדים שלהם. חינוך הוא גם קשר ואמון בין כל המעורבים".

ממשרד החינוך נמסר ש"בעקבות מידע שהגיע להנהלת ?צפית', החליט המוסד להעביר את העניין לטיפול המשטרה. הפעילות בנושא היתה בשיתוף הרשות המקומית והפיקוח על המוסד החינוכי, ובמסגרת זו הועברה, בין השאר, פעילות חינוכית לכל הכיתות".

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ