ישראלית ניסתה להבריח 44 מכשירי אייפון בגרביונים

המכס סיכל אלפי ניסיונות הברחה ב-2010. במכונת השיקוף נחשפו גם ציפורים נדירות

זוהר בלומנקרנץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
זוהר בלומנקרנץ

24 תפיסות איכותיות של ניסיונות הברחה על גופם של חשודים, נרשמו במכשיר שיקוף מלא לנוסעים - גמ"מ (משקף גוף אדם) שהופעל לראשונה מאוקטובר 2010 בנתב"ג - כך עולה מנתונים פנימיים של יחידת מכס נתב"ג, בראשות רפי גבאי. התפיסה האחרונה התרחשה ביום חמישי האחרון בשעה 21:30 בלילה, כאשר סוכל ניסיון של נוסעת להבריח 44 מכשירי אייפון 4 שהסתירה בגרביונים.

האשה, ישראלית בשנות ה-60 לחייה, נחתה מלונדון. היא היתה עטופה בתלבושת מסורתית של יוצאי גרוזיה, התנהלה בכבדות ועוררה את חשדם את בלשי המכס. כשניגשו אליה התלוננה כי היא לא חשה בטוב. הם ליוו אותה, אך ביקשו קודם שתעבור בדיקה במכונת השיקוף. בבדיקה נדהמו הבודקים לגלות, כי הסתירה בתוך הגרביונים לא פחות מ-44 מכשירי אייפון 4. לאחר חקירה שוחררה והשבוע יוחלט אם להגיש נגדה כתב אישום או להפנות את המקרה לוועדה לתשלום כופר קנס.

יממה קודם לכן סוכל ניסיון אחר של נוסע להבריח על גופו שמונה ציפורים נדירות מסוג רד סיסקין, בנתב"ג. מדובר בציפור נדירה המוגדרת ציפור מוגנת, האסורה בסחר על פי אמנות בינלאומיות להגנה על בעלי חיים נדירים.

בפעילות מבצעית של בודקי המכס בנתב"ג, בשיתוף פקחי רשות שמורות הטבע, הוחלט לעכב לבדיקת גמ"מ נוסע ישראלי ששב מבריסל. בשיקוף התגלו על גופו ארבע קופסאות, שבכל אחת מהן הוסלקו שתי ציפורים נדירות ומוגנות. מכס נתב"ג פתח בחקירה פלילית נגד החשוד והצפורים שנתפסו הועברו לרשות הטבע והגנים.

בניסיונות ההברחה האחרים נתפסו באמצעות המכונה המיוחדת לשיקוף אדם נוסעים שניסו להבריח על גופם סמים, כספים, יהלומים, תכשיטים ותרופות מזויפות.

מהנתונים הפנימיים של יחידת מכס נתב"ג עלה, בנוסף לכך, כי בתחום הסמים נרשמו ב-2010 בנתב"ג, 75 תפיסות של כדורי אקסטזי; ארבע תפיסות של סם האונס במשקל כולל של ארבעה ק"ג; שלוש תפיסות של קוקאין בכמות מסחרית; 23 ק"ג אופיום ועשרות תפיסות של כלים לעישון סמים, כ-700 יחידות.

40% מהתפיסות במכס נתב"ג ב-2010 היו של סיגריות ואלכוהול - המוצרים הכדאיים ביותר לכאורה להברחה מחו"ל, משום שיש עליהם שיעור מס מצטבר של 200%. אפילו פוחלצי תנינים ניסו להבריח בשנה החולפת מנתב"ג. עוד נתפסו אמצעי לחימה מגוונים, בהם מגלי מוקשים לעומק של שישה מטרים; אקדחים, מחסניות וקני רובים, ואם לא די באלה, גם עשרות משבשי לייזר נגד מכמונות מהירות של המשטרה.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ