נפרץ "בית יוסף באו", המכיל את עזבונו של חלוץ האנימציה בישראל

בתו שהגיע למקום ביום חמישי בבוקר מצאה איורים וציורים מושלכים על הרצפה, וגילתה כי שלוש מצלמות נעלמו מהמקום

נירית אנדרמן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נירית אנדרמן

מוזיאון "בית יוסף באו", המאכסן את עזבונו של אחד מחלוצי האנימציה בישראל, נפרץ בלילה שבין רביעי לחמישי, ושלוש מצלמות המוצגות בו נגנבו מהמקום, יחד עם מספר יצירות של באו.

בתו של המאייר, האנימטור והמעצב, הדסה באו, באה למקום ביום חמישי בבוקר, מצאה איורים וציורים מושלכים על הרצפה, וגילתה כי שלוש מצלמות שהיו חלק מהתצוגה, נעלמו מן המקום.

"בבוקר פתחתי את דלת הדירה ומצאתי ציורים זרוקים ועבודות מפוזרות על הרצפה", סיפרה בסוף השבוע בתו הדסה. "ראיתי שגנבו את המסרטות שאבא בנה במו ידיו כדי להתאימן לצילום אנימציה, כך שיוכלו לעצור ולצלם 'פריים ביי פריים'. אלה מסרטות ישנות, שבהן אבי צילם את כל הסרטים המצוירים שיצר לקולנוע ותשדירי שירות שהכין לטלוויזיה. כבר 13 שנה אנחנו מחזיקות את המוזיאון הזה לבד, בלי שום תמיכה, ואנחנו מתחננות למי שגנב את המסרטות: תחזיר לנו אותן, יש להן ערך סנטימנטלי עצום בשבילנו, והן משמשות למטרות חינוכיות, כדי שהמבקרים במוזיאון ילמדו כיצד עבד. זה כבר לא נכס שהוא רק שלנו, אלא נכס של המדינה".

יוסף באו נולד ב-1920 בפולין. במלחמת העולם השנייה שהה חמש שנים בגטו ובמחנות עבודה. במחנה פלאשוב עבד כגרפיקאי וסייע להציל 400 יהודים באמצעות זיוף תעודות. שם גם הכיר את אשתו רבקה והתחתן איתה בסתר - חתונה שלימים שימשה השראה לאחת הסצינות ב"רשימת שינדלר", סרטו של סטיבן ספילברג.

ב-1950 עלה באו לישראל, פתח סטודיו לגרפיקה ואולפן לסרטים מצוירים, ובהם יצר פרסומות, סרטי אנימציה וכותרות לרוב סרטי הקולנוע שנוצרו אז בארץ, ובהם: "סלאח שבתי", "עמוד האש" ו"קזבלן".

לאחר מותו ב-2002, הפכו שתי בנותיו, צלילה והדסה באו, את הדירה שבה התגורר ברחוב ברדיצ'בסקי בתל אביב למוזיאון שבו הציגו את עזבונו האמנותי. רק לפני כחודשיים קבעה עיריית תל אביב על הבניין שלט, המכריז כי במקום זה התגורר חלוץ האנימציה הישראלי.

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ