עתירה לבית המשפט: למנות מבקר פנים בעיריית בית שאן

בעקבות תחקיר "הארץ"

ניב חכלילי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ניב חכלילי

התנועה לאיכות השלטון הגישה אתמול עתירה לבית המשפט המחוזי בנצרת, בדרישה שיתערב בהימנעותם של ראש העיר בית שאן, ז'קי לוי, ושל משרד הפנים, מלמנות מבקר פנים לעירייה. העתירה, שלה שותפים גם נציגי האופוזיציה בעיר, הוגשה לאחר שתחקיר מוסף "הארץ" שפורסם ביום שישי האחרון מצא כי העירייה פועלת כשלוש שנים ללא מבקר, ועדת ביקורת או מהנדס עיר, בעוד היא צוברת גירעון של עשרות מיליוני שקלים.

על פי התחקיר, מבקרת העירייה האחרונה יפה כהן קבעה כי העירייה העניקה באופן בלתי חוקי הנחה בארנונה למפעל סופיריור בעיר, שאחיו של ראש העיר, אשכול לוי, כיהן בו כיו"ר ועד העובדים. עוד קבעה המבקרת, כי ראש העיר פעל בניגוד עניינים כשפעל להענקת מאה אלף שקל לעמותה שבראשה עומד גיסו, וכתובתה היא מענו הפרטי של ראש העיר עצמו. בין לוי, המכהן בתפקידו מאז 2003, והמבקרת פרץ סכסוך חריף כשכהן קבעה שראש העיר שכר רכב יוקרתי בעלות של יותר מ-200 אלף שקל בניגוד להנחיות, ובאמצעות כספים שהוצאו מקופת העירייה שלא כדין. בסופו של דבר, המבקרת עזבה את תפקידה ומונתה למזכירת העירייה.

למשרד הפנים נתונה הסמכות בחוק למנות מבקר פנים לעירייה, אך הוא נמנע מלהשתמש בה. התנועה לאיכות השלטון תיארה את ההימנעות הזו "פגיעה מתמשכת בשלטון החוק", וציינה כי הדבר "עומד בניגוד גמור ובוטה לחוק, לכללי מנהל תקין, ובניגוד לאינטרס הציבורי ולחובת הרשות לפעול כנאמן הציבור". ממשרד מבקר המדינה נמסר כי נערכה פגישה עם הממונה על המחוז במשרד הפנים, שנדרש לטפל בנושא. עוד נמסר כי "אנו עתידים לערוך ביקורת בעיריית בית שאן ולכן לא נוכל להוסיף עוד פרטים".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ