הזמן המוקדש להארכת מעצר בישראל - 6 דקות

ממחקר שהוגש לוועדת החוקה עולה כי 79% מבקשות המשטרה להאריך מעצר חשודים אושרו על ידי בית המשפט. מאות דיונים נמשכו שתי דקות בלבד

תומר זרחין
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
תומר זרחין

דיון בהארכת מעצר בבית משפט השלום בתל אביב נמשך שש דקות ו-42 שניות בממוצע - כך עולה ממחקר חסר תקדים בהיקפו שנערך על ידי מכון המחקר מותגים והוגש בימים האחרונים לוועדת החוקה של הכנסת. לפי המחקר, שבדק באופן אקראי 3,040 דיוני מעצרים שהתקיימו בימי שני בארבע השנים האחרונות, 79% מבקשות המשטרה להאריך מעצרים של חשודים אושרו על ידי בית המשפט. עוד עולה מהמחקר כי 351 דיונים בהארכות מעצרים נמשכו שתי דקות בלבד - משך הדיון השכיח לפי סיכומי המחקר.

מכון המחקר מותגים בראשות ד"ר יואב סנטו ערך את המחקר כדי לבחון הבדלים בין הארכת מעצר רגילה, שבה החשוד נמצא באולם הדיונים, לבין פיילוט שיצא לדרך ובו הארכת המעצר מתבצעת באמצעות שיחת ועידה בווידאו, כאשר העצור לא נמצא בבית המעצר. התברר שחשודים שמעצרם הוארך בשיחת ועידה בווידאו דיווחו בשיעורים גבוהים יותר כי התאפשר להם לומר את דבריהם לשופט. מחר תקיים ועדת החוקה דיון בעניין.

דיוני הארכת מעצר הם אחת החוליות החלשות של מערכת המשפט: לרוב החשודים שהובאו להארכת מעצר בבית המשפט היה זה מעצר ראשון, ואילו לכשליש מהחשודים היה זה דיון שני. באולם הדיונים מגלים העצורים את מהירות ההליך. סנגורים רבים מעלים באופן קבוע טענות על שיטת הסרט הנע שמאפיינת דיונים מסוג זה, כשלשופט אין זמן להתעמק בתיק ולהקדיש תשומת לב לבחינה מדוקדקת של פרטי התיק.

על פי המחקר של מכון מותגים, בחלק מהמקרים נרשמו דיוני בזק שארכו אף פחות מדקה לכל עצור.

כנגדם נרשמו דיונים ממושכים שארכו עד שעתיים ו-18 דקות. המחקר חושף כי כי רק בכ-6% מהמקרים שבהם המשטרה מבקשת מבית המשפט להאריך מעצר של חשוד נקבעת חלופה למעצר, כמו שחרור בתנאים מגבילים. בפחות מ-15% מהדיונים הורה בית המשפט על שחרור החשוד בערבות. במערכת המשפט מעריכים שהמחקר שנערך בבית משפט השלום - בית המשפט הגדול בישראל - מייצג את המצב בבתי המשפט האחרים.

לדברי עו"ד רחל תורן, יו"ר הפורום הפלילי בלשכת עורכי הדין, מדיניות המעצרים בישראל מעידה על אצבע קלה על ההדק. עו"ד תורן אומרת שהמשטרה ממהרת לעצור חשודים, ושקיים חשש שבמקרים לא מעטים בתי המשפט הם חותמת גומי לבקשות המשטרה. "מספר התלונות המוגשות במשטרה מדי שנה נשאר פחות או יותר דומה - כחצי מיליון תלונות בשנה - אבל מספר המעצרים הולך וגדל בהדרגה", אומרת תורן, "חלק ניכר מהמעצרים מסתיים ממילא בשחרור החשוד, והדבר מלמד על היעדר צורך ממשי במעצר מלכתחילה".

בנוסף מציינת תורן כי בעוד מספר המעצרים גדל, הרי שמספר תקני השיפוט נשאר ללא שינוי משמעותי, כך שהעומס על בתי המשפט לא מאפשר לשופט המעצרים להקדיש יותר מדקות ספורות לעצור, כפי שחושף המחקר.

לדברי ד"ר יואב ספיר, סגן הסנגורית הציבורית הארצית, הנתונים חושפים כי מעצרים רבים - כשליש - היו נמנעים לו חשודים היו יכולים להשתחרר בתחנת המשטרה, במקום לבלות לילות בבית המעצר רק כדי להשתחרר בערבות בבית המשפט.

"הנתונים מלמדים כי בכשליש מהמקרים אנשים מובאים רק לשחרורם בערובה, לדיוני בזק, שמשפיעים גם על הממוצע הכולל של משך הדיונים", אומר ספיר, "בעקבות מאבק של הסנגוריה שנמשך שנתיים נמצא פתרון חלקי בעניין בתחילת השנה". הפתרון שספיר מדבר עליו הוא שחרור כנגד הפקדת ערבות - שמתאפשרת היום בכמה בתי משפט גם בשעות הערב.

המחקר מספק לכנסת נתונים לגבי ביצוע הארכת מעצר בשיחת ועידה בווידאו. בינואר 2007 התקבל בכנסת תיקון לחוק שקבע הסדר ניסיוני לעריכת דיונים משפטיים בבקשות להארכת מעצר ולשחרור בערבות באמצעות שיחות ועידה. במהלך תהליכי החקיקה נקבע כי הוראת השעה לביצוע הדיון בשיחת ועידה תהיה מלווה במחקר, בין השאר כדי לבדוק אם מדובר בתחליף ראוי לנוכחות פיזית של עצור בדיוני מעצר, וכן כדי לבדוק אם נשמרו זכויותיו בהשוואה לדיון שבו העצור נוכח בבית המשפט.

במסגרת המחקר נמצא, בין היתר כי תוצאות דיוני מעצרים שמקיימים בשיחת ועידה לא שונות מתוצאותיהם של דיוני מעצרים שמתקיימים באופן פרונטלי. יחד עם זאת עלה כי העצורים שקיימו את הדיון בשיחת ועידה דיווחו בשיעורים גבוהים יותר (71%) כי התאפשר להם לומר את דבריהם לשופט, בהשוואה לעצורים שהופיעו פרונטלית באולם הדיונים (32%).

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ