בית המשפט: הצבא ימסור את קלטות השיחות שנערכו לתא"ל עימאד פארס

תא"ל עימאד פארס, שהודח משירות צבאי לאחר ששיקר, טוען כי תהליך הדחתו נעשה בניגוד לנהלים ולווה באיומים מצד הרמטכ"ל וראש אכ"א

עפרה אידלמן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עפרה אידלמן

בית המשפט לעניינים מינהליים בתל אביב הורה היום (שלישי) לפרקליטות הצבאית להעביר לו בתוך שבוע את הקלטות השיחות שנערכו לתא"ל עימאד פארס בפני סגל הפיקוד הבכיר בצה"ל לפני הדחתו משירות קבע, ואת תמליליהן. הפרקליטות הצבאית ביקשה כי חלק מפרטי השיחות יושמטו וייהנו מחיסיון בשל צנעת הפרט. השופט קובי ורדי הורה להעביר את החומר לעיונו, וכי הוא יכריע בעניין.

פארס טוען כי בשלוש השיחות שנערכו לו בחודשים אוגוסט-אוקטובר פעלו הרמטכ"ל, גבי אשכנזי, ראש אכ"א, אבי זמיר והאלוף גדי אייזנקוט בניגוד לנהלים ואיימו עליו כי אם לא יפרוש מיוזמתו הוא עלול להיפגע עם גילוי פרטים מביכים נוספים מעברו. בין היתר רמזו לעבירות שביצע לכאורה באמצעות פזומטים. בדיון שנערך היום בתל אביב דחה בית המשפט את בקשתו של פארס להעיד בעתירתו את האלוף גדי אייזנקוט.

פארס, היום בבית המשפט. תצלום: מוטי קמחי

בסוף אוקטובר האחרון הגיש תת אלוף פארס לבית המשפט המחוזי בתל אביב עתירה מינהלית נגד החלטת צה"ל לסיים את שירותו הצבאי, לאחר ששיקר לכאורה לגבי העובדה שאשתו נהגה בכלי הרכב הצבאי שלו והיתה מעורבת בתאונה. פארס טען, באמצעות עורך דינו אבי עמירם, כי ההחלטה אינה מידתית ובלתי סבירה באופן קיצוני, ודרש להשאירו בצבא ולמנותו לתפקיד ההולם את דרגתו וניסיונו.

פארס, מפקד אוגדה 91 (עוצבת הגליל) לשעבר, הסתבך באוגוסט 2008, בעקבות דיווח שקרי על תאונת דרכים במכוניתו הצבאית, שבה נהגה אשתו סוהילה. פארס שיקר למפקדו, אלוף פיקוד הצפון גדי אייזנקוט ולשני קצינים נוספים, כשאמר להם שהיה במכונית בעת התאונה (נסיעת בן משפחה בלא נוכחות איש הקבע אסורה על פי פקודות צה"ל). כשהודה בשקר, הודיע פארס על פרישה מצה"ל אולם לאחר מכן חזר בו.

זמן קצר לאחר מכן, זימן אשכנזי את פארס ללשכתו והודיע לו כי החליט לסיים את שירותו הפעיל בצבא. פארס הציע לרמטכ"ל כמה חלופות, ביניהן לאשר לו יציאה לתקופת לימודים או להשאילו לגוף ביטחוני אחר. הוא קיווה בכך להשאיר פתח אפשרי לחזרתו לצה"ל אחרי תום כהונתו של אשכנזי.

הרמטכ"ל דחה את בקשת פארס ואמר לו כי אחרי שהתברר כי שיקר למפקדו, אלוף פיקוד צפון גדי אייזנקוט, לא יוכל להישאר בצבא. פארס ביקש שהרמטכ"ל ייתן לו יום למחשבה ואשכנזי סירב. "או שתודיע על פרישה מיוזמתך, כפי שאני מציע לך לעשות, או שאאלץ להדיח אותך", אמר לפארס. פארס השיב כי כבר שגה בתגובה בלתי שקולה אשתקד, כשהחליט לפרוש והוא אינו מתכוון לחזור על אותה טעות פעמיים.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ