צפריר רינת
צפריר רינת

בעוד פרשת קרקעות גלנט ממתינה להכרעה אצל היועץ המשפטי לממשלה, פתחה קבוצת תושבים במושב עמיקם נגד פעילותו של תושב המקום גורי רוזן, אחד מחבריו של האלוף גלנט ובעבר שותף עסקי של משפחת הרמטכ"ל הבא. לפני כמה שבועות, הגישו התושבים לבית משפט השלום בחיפה תביעה נגד רוזן בגין בנייה ללא היתר, השתלטות על הקרקע וגרימת מטרדים סביבתיים קשים. התביעה הנוכחית מתייחסת לשטחים אחרים מאלו העומדים במרכז פרשת גלנט.

על פי התביעה, שהוגשה על ידי שישה מחברי המושב באמצעות עורך הדין אהוד חשן, ביצע רוזן בנייה בלתי חוקית בשטח שהוקצה לו למרעה בקר, ופגע באפיק נחל ובטבע. כמו כן הוא יצר מפגעי סביבה קשים שמקורם בין השאר במזון שבו הוא מאכיל את הבקר. התושבים טוענים שיש להרחיק את פעילות הבקר מבתיהם, ותובעים מרוזן 1.48 מיליון שקלים בגין הנזקים שגרם להם לכאורה. רוזן סירב להגיב אתמול לתביעה, ואמר שהעניין יידון בבית המשפט. בית המשפט הורה לעורך דינו להשיב לעתירה עד סוף החודש הבא.

לפני שנתיים הגישו חלק מהתובעים עתירה לבג"ץ עתירה נגד רוזן, תת-אלוף ארז צוקרמן והאלוף גלנט ובה נטען שהם ביצעו פעולות בנייה בלתי חוקית ומפגעים סביבתיים. בעתירה הועלתה לראשונה הטענה שגלנט קיבל שלא כדין שטח חקלאי סמוך לעמיקם. בג"ץ דחה לבסוף את העתירה וציין שהעותרים חזרו בהם מהטענות נגד גלנט וצוקרמן אך לא נגד רוזן. אשתו של גלנט, קלודין, היתה רשומה כאחד הבעלים בחברה לניהול משק הבקר של רוזן, אך אינה נמנית כיום עם בעלי החברה.

על פי התביעה הנוכחית, הקים רוזן בניגוד לחוק רפת ומבנה לאחסון מזון, כל זאת בקרבה לבתי תושבים. הוא ניצל את תפקידו בוועד הנהלת מושב עמיקם כדי לקבל הטבות שונות בקרקע, והקים ללא היתר גדר קבועה ובאמצעותה ניכס לעצמו שטחים ציבוריים המיועדים בחלקם להיות שמורת טבע ושטחי מרעה. כמו כן, נטען בתביעה כי פעילות הבקר והאכלתו על ידי רוזן גרמו נזקים לשטחים פתוחים באזור ולאפיק נחל, וכן למטרדי ריח קשים וסיכון בריאותי עקב חשיפת תושבים לאבק עם פחם ששימש להאכלת הבקר.

מסמך של הוועדה לתכנון ובנייה באזור מלפני ארבע שנים שצורף לתביעה קובע שרוזן הקים מבנים ללא היתר או תוך סטייה מההיתר שניתן לו. מי שהתערב נגד פעילות רוזן בשטח היתה רשות ניקוז כרמל, שהזהירה את רשות המים שרוזן הרס שלוליות חורף אקולוגיות שהוקמו במיוחד בנחל צברין, הקים סוללות עפר, גידר והפך את השלוליות למקווי מים מזוהמים להשקיית בקר. "לאחרונה הגענו עם רוזן לסיכום שהבקר לא ייכנס לאפיק הנחל ולבריכות" ציין אתמול מנהל רשות הניקוז, משה יזרעאלי. "עד עתה הוא עומד בסיכום".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ