וינשטיין אישר לגבות עדות משופט העליון דנציגר על קשריו עם שלומי לחיאני

תומר זרחין
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
תומר זרחין

היועץ המשפטי לממשלה, יהודה וינשטיין, אישר למשטרה בימים האחרונים לגבות עדות משופט בית המשפט העליון יורם דנציגר, באופן חסר תקדים. וינשטיין הגדיר את ההליך "בדיקה" לגבי נסיבות העסקתו של דנציגר על ידי עיריית בת ים, כששימש עורך דין פרטי. דנציגר ימסור עדות כחלק מחקירה שמנהלת היחידה הארצית למאבק בפשיעה הכלכלית (היאל"כ) נגד ראש העיר בת ים, שלומי לחיאני, ונגד בכירים נוספים בעיריית בת ים, בחשד לעבירות על טוהר מידות, ובהן שוחד.

לפני כשלושה חודשים פנתה המשטרה לווינשטיין בבקשה שיאשר לה לנהל חקירה בנוגע להעסקתו של דנציגר והמשרד שבראשו עמד עד שמונה לכהונה בבית המשפט העליון. המשרד, דנציגר-קלגסבלד ושות', פורק מאז. כחלק מהחקירה ביקשו החוקרים לבדוק התקשרות של העירייה עם משרדי עורכי דין נוספים.

המשטרה סבורה שגיבשה תשתית ראייתית להגשת כתב אישום נגד לחיאני בעבירות שוחד, קבלת דבר במרמה, הפרת אמונים והלבנת הון. במשטרה מבקשים להשלים פרטים בנוגע לנסיבות העסקתו של דנציגר, ששימש עורך דינו הפרטי של לחיאני ועסקיו במשך כ-20 שנה, וכן כעורך דין המייצג את עיריית בת ים בנושאים שוטפים.

ההחלטה על פתיחה בבדיקה, שעדיין לא ידוע אם תבשיל לחקירה באזהרה של דנציגר, גרמה אתמול למבוכה גדולה בקרב בכירי מערכת המשפט, ובכלל זה עמיתיו בבית המשפט העליון. דנציגר הצהיר אתמול באופן נחרץ כי "אינו ולא היה מעולם" שותפו של ראש העיר בת ים לחיאני. אלא שבתחקיר "עובדה" שפורסם בפברואר 2008, חשף חיים ריבלין, אז חבר מערכת עובדה, כי דנציגר ושותפו לשעבר קלגסבלד היו מעורבים בעסקת קרקע חקלאית במערב נתניה.

במסגרת העסקה דרשו ממינהל מקרקעי ישראל פיצוי בשל שינוי הייעוד של הקרקע, מחקלאות לבנייה רוויה למגורים.

בדיעבד התברר כי לחיאני רכש את הקרקע ב-1995 כנאמן בעבור דנציגר, קלגסבלד וחברת ש.א.נ.ל ייזום ופיתוח, שהוא נמנה עם בעליה. לחיאני ניהל מגעים ממושכים עם המינהל על מנת שיכיר בו כזכאי לפיצוי בשל שינוי ייעוד הקרקע, אולם המינהל דחה אותו בטענה כי אינו עומד בקריטריונים.

באמצע 2007 הוגשה תביעת פיצויים נגד המינהל על ידי דנציגר, קלגסבלד וקבוצת משקיעים שהתאגדו בחברת ש.א.נ.ל ייזום ופיתוח. לטענת התובעים, לחיאני רכש את הקרקע בעבורם בנאמנות וכי מגיע להם פיצוי על פי החלטת המינהל. המינהל מצדו הדף את הדרישה, וטען כי עד הגשת התביעה באמצע 2007 לא חשפו את העובדה שמדובר בעסקת רכישת קרקע בנאמנות מ-1995, ודרש כי יוצגו מסמכי הנאמנות והדיווח לרשויות המס. מנגד טענו התובעים, בהם דנציגר וקלגסבלד, כי עד לרישום הזכויות במינהל אין חובה להציג למינהל את העובדה שמדובר בהסכם נאמנות.

למעשה, הקשר של דנציגר עם לחיאני, שעל פי עדותו של דנציגר נמשך כ-20 שנה, חלש על תחום עסקיו של ראש העיר בת ים עוד לפני שנבחר לתפקיד. הוא הניב לדנציגר 823 אלף שקל בעבור שירותים משפטיים שסיפק לעיריית בת ים בשליטת לחיאני, לקוחו הפרטי משכבר הימים.

את חוקרי המשטרה העסיקה בחודשים האחרונים גם מעורבותו של דנציגר בעיתון "גל גפן צהוב", מקומון בת ימי נפוץ שדנציגר החזיק בו בנאמנות, ביחד עם שותפו לשעבר קלגסבלד, 45% ממניות העיתון. המניות המוחזקות בנאמנות שייכות ללחיאני, שעל פי חשד החוקרים, הזרים לקופת המקומון באמצעות מודעות שפרסמה העירייה סכום של יותר מ-280 אלף שקל.

עו"ד קלגסבלד לא מצא מקום להתייחס לדברים בשיחה עם "הארץ". לחיאני לא נענה לפניות "הארץ" להגיב. עו"ד אילת פילו, דוברת הנהלת בתי המשפט, מסרה אתמול כי השופט דנציגר מכיר את לחיאני למעלה מ-20 שנה ואף טיפל בעניינים משפטיים שונים שלו. "השופט דנציגר אינו, ולא היה מעולם, שותפו של מר שלומי לחיאני. משרד דנציגר קלגסבלד ושות' טיפל בין השנים 2005 ל-2007 (קודם למינויו של השופט דנציגר לבית המשפט העליון) במספר עניינים משפטיים של עיריית בת ים. לא ידוע לשופט דנציגר על פגם כלשהו שנפל, ככל שנפל, בכל הנוגע לשכירת שירותי משרדו על ידי עיריית בת ים, כדי שיספק לעירייה שירותים משפטיים מסוימים".

ועוד בעניין חקירת המשטרה בעיריית בת ים: ברשימת המעורבים שמתגבשת המלצה להעמידם לדין בפרשה נמצאים מנכ"ל העירייה, עובד קונה, ממלא מקום ראש העירייה, אורי בוסקילה, וסמנכ"ל העירייה, ארז פודמסקי. בין היתר, מתגבשת המלצה להעמיד לדין תשעה מבכירי העירייה בעבירות שוחד, הפרת אמונים וקבלת דבר במרמה, לאחר שנטלו, לבקשת לחיאני, הלוואות אישיות בסכום של 50 אלף שקלים כל אחד, בבנק איגוד. ההלוואות נועדו לכאורה לכסות על חובותיו של ראש העיר עצמו.

על פי החשד, נטילת ההלוואה היוותה מעין מתן תמורה ללחיאני בעבור קידומם או הישארותם בתפקיד של אותם עובדי עירייה. את החזרי ההלוואות החודשיים דאג לחיאני לכסות באמצעות גורמים מטעמו, בהפקדות כסף מזומן מדי חודש, לחשבונות ההלוואה. יצוין כי רוב בכירי העירייה שנטלו את ההלוואות מסרו בחקירתם במשטרה כי הם אכן נטלו את ההלוואות בעבור לחיאני ולפי בקשתו. מנגד, טען לחיאני בחקירתו כי היוזמה לפנות לבכירי העירייה ליטול הלוואות בעבורו היתה בכלל של עוזרו ולא שלו.

כמו כן מגבשת המשטרה כעת המלצה להאשים את לחיאני בעבירות מס, לאור הפקדות סכומים ניכרים לחשבונותיו ללא כל הסבר מניח את הדעת, וכן בשני תיקי שוחד, שעיקרם קבלת הלוואות בתנאים נוחים משני יזמים שפועלים בתחום העיר בת ים.

פרקים נוספים בדו"ח החקירה המסכם של המשטרה נוגעים להעלמת עין ארוכת שנים ושיטתית, כלשון הדו"ח, של בכירי העירייה מעבירות חמורות של רישוי עסקים ותכנון ובנייה שנגעו למקורבים ללחיאני, וכן משיטת המינוי של בעלי התפקידים בעירייה שלא באמצעות מכרזים כלל או במכרזים פיקטיביים.

תומר זרחין

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ