היועמ"ש במרתון דיונים להכרעה בתיק ליברמן

אחד הקשיים שניצבים בפני הפרקליטות: הבאת הנחקרים מחו"ל להעיד במשפט נגד שר החוץ

תומר זרחין
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
תומר זרחין

היועץ המשפטי לממשלה, יהודה וינשטיין, ובכירי פרקליטות המדינה התכנסו אתמול למרתון דיונים של שלושה ימים בבית מלון ליד ירושלים, במטרה לקבל הכרעה בתיק של שר החוץ אביגדור ליברמן. וינשטיין והפרקליטים יצטרכו להחליט אם להאשים את ליברמן בשורה של עבירות טוהר המידות, החמורה בהן קבלת שוחד.

הדיונים מתקיימים בהשתתפות בכירי הפרקליטות, בהם פרקליט המדינה משה לדור, המשנים לפרקליט המדינה שוקי למברגר ושי ניצן ומנהלת המחלקה הכלכלית בפרקליטות המדינה, אביה אלף. בנוסף, משתתף בדיונים עו"ד יוסי קורצברג, פרקליט בכיר מפרקליטות מחוז תל אביב, שמונה על ידי וינשטיין להציג חוות דעת ביקורתית נפרדת מחוות הדעת שגובשה בפרקליטות - ולמעשה "להיכנס לנעליהם" של פרקליטי ליברמן בהעלאת טיעוני הנגד. חוות דעתו של קורצברג חושפת נקודות תורפה ביחס לסעיפי אישום שונים.

לדברי גורמים בכירים המעורבים בתיק, בפני הפרקליטות קשיים משני סוגים עיקריים בתיק: אחד במישור המשפטי-רעיוני והשני במישור הראייתי. לפרקליטות קושי משפטי רעיוני להוכיח כי ניתן להאשים את ליברמן עצמו, על פי מסכת הראיות שנאספה, בעבירות כמו שוחד או קבלת דבר במרמה בנסיבות מחמירות, ביחס לכספים שהתקבלו בעסקים שהופעלו על ידי מקורבים לו ואשר בידיהם הפקיד את עסקיו בזמן שכיהן כחבר כנסת וכשר.

בנוסף, לדברי הגורמים, בפני הפרקליטות כמה קשיים ראייתיים מהותיים בתיק, בעלי השלכה מיוחדת על עבירת השוחד אבל לא רק עליה. בין הקשיים, העובדה שלפרקליטות אין כל ערובה כי עדים שנגבתה מהם עדות בחיקורי הדין שערכה המשטרה בחו"ל אכן יבואו להעיד במשפט בארץ. במצב דברים זה לא יהיה ניתן לעשות שימוש ממשי בעדות שנגבתה מהם בחו"ל.

קושי נוסף נוגע לעובדה כי הרוב הגדול של הראיות בתיק הם אלפי מסמכים ומיעוטם עדויות מפלילות. במצב זה צפויה הפרקליטות להיתקל בקושי להוכיח כוונה פלילית מצדו של ליברמן, הנדרשת כדי להביא להרשעה בבית המשפט.

עם תום מרתון הדיונים צפוי וינשטיין להמשיך בליבון הקשיים בתיק ולמסור את הכרעתו עד סוף פברואר. אם יוחלט להגיש כתב אישום נגד ליברמן, הרי שייערך לו שימוע שצפוי רק בעוד כמה חודשים, לאור העובדה כי חומר החקירה ממלא עשרות ארגזי מסמכים. במקרה כזה, ההחלטה הסופית בתיק צפויה רק בקיץ.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ