אברום בורג: אני שמח שיונה אברושמי משתחרר. פושעים גרועים ממנו שוחררו

בורג, שנפצע בעצמו בהפגנה בה נרצח אמיל גרינצוויג אמר היום כי פושעים פוליטיים כבדים יותר שוחררו: "לא היה לו לובי"

הארץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הארץ

"אני שמח על שחרורו של יונה אברושמי. כבר הרבה שנים פושעים פוליטיים כבדים ממנו, השתחררו בשל לחצים פוליטים ואילוצים קואליציונים", כך אמר הבוקר יו"ר הכנסת לשעבר, אברום בורג, שלקח חלק בהפגנת "שלום עכשיו" בירושלים, במהלכה נרצח פעיל השלום אמיל גרינצוויג. בורג עצמו נפצע באותו אירוע.

היום בשעה 11:30 ישתחרר אברושמי לאחר 27 שנות מאסר, לאחר שהורשע ברצח גרינצוויג ובפציעתם של תשעה אנשים נוספים בהפגנת השמאל שנערכה בפברואר 1983. בפברואר 1995, קצב נשיא המדינה עזר וייצמן את עונשו של אברושמי ממאסר עולם ל-27 שנות מאסר.

"רק הוא (אברושמי), שהיה קורבן להסתה פרועה, לא מצא לעצמו לובי", אמר היום בורג. "אני מקווה שהוא ידע לנצל את עתידו לדברים חיוביים, ומקווה לא פחות שבימין הישראלי יבינו שרצח לא יעצור רעיונות".

גם אליעזר גרינצוויג, אחיו של אמיל, הגיב היום לשחרור ואמר כי "נותר לנו רק לקוות שבעתיד האיש הזה יעסוק אך ורק בשיקומו העצמי ולא בהסתה וברצח".

"האם הבא בתור הוא יגאל עמיר?"

נפתלי רז, שמצולם עם אמיל בתמונה המפורסמת של ורדי כהנא, אמר היום "בעוד שבועיים בדיוק, ב-10 בפברואר, אנו מציינים את יום השנה לרצח. אמיל נרצח בשעה שהוא ניסה להגן על חופש הביטוי. הוא הלך לפניי בזמן ההפגנה, ומפגיני הימין ניסו לתלוש לי את המגאפון. על-מנת להגן על המגאפון, אמיל וחבריו יצרו שרשרת ידיים בקדמת ההפגנה",אמר רז.

הפגנת "שלום עכשיו" ב-1983. נפתלי רז מחזיק את המגפון. תצלום: ורדי כהנא

"אברושמי מעולם לא הביע חרטה או הצהיר שהוא מבין מדוע אלימות פוליטית היא דבר פסול", אמר רז "שחרורו, על רקע האווירה האנטי-דמוקרטית שמורגשת בארץ בימים אלה, גורם לתחושה קשה. האם הבא בתור להשתחרר יהיה יגאל עמיר?".

"ההסתה המשתוללת עלולה לייצר בקרוב מאוד אברושמי נוסף"

מ"שלום עכשיו" נמסר הבוקר בתגובה: "יונה אברושמי משתחרר היום אך רוח ההסתה כנגד השמאל הישראלי משתוללת בחופשיות בשנה האחרונה משולחן הממשלה לתוך הרחוב הישראלי", נמסר בהודעת התנועה. "האווירה הנוכחית כנגד ארגוני השמאל המתנגדים למדיניות הממשלה עלולה לייצר בקרוב מאוד אברושמי נוסף".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ