פלסטינים שמכרו זיקוקים בישראל הורשעו בהחזקת אמל"ח

עד כה אנשים שעמדו לדין על מכירת זיקוקים, נאשמו על פי חוק איסור ייצור, ייבוא ומכירה של צעצועים מסוכנים

יניב קובוביץ
יניב קובוביץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יניב קובוביץ
יניב קובוביץ

שני תושבי השטחים, בני 30, שמכרו זיקוקים בחנות הצעצועים שלהם בכפר ברטעה הורשעו בבית דין צבאי בסחר בציוד מלחמתי ובהחזקת אמל"ח - עבירה שדינה עשוי להגיע למאסר עולם. עד כה לא הורשע אף אדם בישראל שמכר זיקוקים באותה עבירה, ואלה שעמדו לדין על מכירה של אותם חזיזים ונפצים נאשמו על פי חוק איסור ייצור, ייבוא ומכירה של צעצועים מסוכנים.

נימר ותאיר מחמוד עבדאללה סעדיה הם בני דודים תושבי ג'נין ללא עבר פלילי, המחזיקים במשך שנים אישור כניסה לכל שטחי ישראל. בשש השנים האחרונות היו בבעלות השניים שתי חנויות צעצועים גדולות בכפר ברטעה - הסמוך לנחל עירון - בהן מכרו, בין היתר, כלי בית, נפצים וזיקוקים. בדצמבר האחרון סיירו כוחות מג"ב בכפר, וערכו חיפוש בחנויות של בני הדודים. הזיקוקים נמצאו במקום כשהם מוצגים בגלוי, ושבוע לאחר מכן הוחלט להביא למעצרם של השניים ולהעמידם לדין בבית הדין הצבאי בשומרון בסעיפים של החזקה וסחר באמל"ח.

בדיון בהארכת מעצרם של השניים אמר השופט רב סרן יריב נבון כי "מדובר בנסיבות מיוחדות כאשר לא מצאתי מקרה דומה בפסיקה, מן הראוי שהעונש אשר יושת על הנאשם לא ימצה את מלוא חומרת הדין".

במהלך המשפט החליטו הצדדים להגיע לעסקת טיעון, שלפיה יודו בני הדודים בהחזקת אמל"ח ויימחק סעיף הסחר. זאת לנוכח העובדה שבכל המקרים הקודמים שבהם הורשעו אנשים בסחר בצעצועים מסוכנים, לא ריצו הנאשמים מאסר בפועל. כמו כן קיוו השניים כי העובדה כי שהם עצורים למעלה משבועיים תביא לשחרורם עם ענישה קלה בצדה. בפרקליטות הצבאית החליטו לבקש מעצר עד תום ההליכים בשל מסוכנות השניים.

השופט רב סרן אריה לוין כתב בהחלטתו: "הנאשם יכול היה להבין במהלך השנים כי מרגע שאף גורם לא התריע בפניו אזי הוא מוכר את אותה סחורה בפרהסיה ויש הכשר לכך.... מדובר בזיקוקים ונפצים המהווים הבעת שמחה בעת אירועים, משחקי ילדים ולאו דווקא כחומר לצורכי פעילות חבלנית חלילה".

השופט לוין לא קיבל את בקשת המדינה למעצר עד תום ההליכים, אולם בסיום המשפט נגזר על השניים עונש מאסר של שישה חודשים. ביום ראשון יוגש ערעור על ההחלטה על ידי עו"ד נחמי פיינבלט, המייצג את נימר עבדאללה סעדיה בתיק. בני הדודים טוענים שאת מרבית הסחורה שברשותם קנו בתוך שטחי ישראל מסוחרים בדרום תל אביב, לשם הם נוסעים כמעט מדי יום. לדברי פיינבלט, "בכל המקרים בהם הואשמו ישראלים בהחזקה ומכירה של נפצים וזיקוקים לצורך שמחות, לא היה ולו מקרה אחד של מאסר בפועל לאדם ללא עבר פלילי והרשעות קודמות".

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ