מנכ"ל בנק הפועלים ציון קינן נחקר באזהרה בפרשת דני דנקנר

החשד: הפרת אמונים וסיוע לקבלת דבר במרמה

הילה רז
תומר זרחין
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הילה רז
תומר זרחין

מנכ"ל בנק הפועלים, ציון קינן, נחקר אתמול במשך כמה שעות באזהרה ביחידה הארצית לחקירות הונאה (יאח"ה). במרכז החקירה עומדת הלוואה שניתנה לדני דנקנר, יו"ר בנק הפועלים לשעבר. קינן נחקר כחשוד לסיוע לקבלת דבר במרמה ובהפרת אמונים בתאגיד. בתום חקירתו שוחרר קינן בתנאים מגבילים.

חקירתו של קינן באה בעקבות חקירתו של דנקנר אשתקד, בחשד לעבירות מרמה והפרת אמונים בתאגיד ועבירות על פקודת הבנקאות. החשדות שיוחסו לדנקנר מתייחסים לתקופה שבה כיהן כדירקטור וכיו"ר דירקטוריון בנק הפועלים, בין 2005 ל-2009, עד הדחתו. במסגרת החקירה בדקה המשטרה עסקאות שונות למתן אשראי שנעשו בתקופה שבה דנקנר כיהן כיו"ר הפועלים. את החקירה מלווה המחלקה הכלכלית בפרקליטות המדינה, ופרקליט המדינה משה לדור מעודכן באופן שוטף בפרטיה.

במסגרת החקירה נאלץ דנקנר לשהות במשך שלושה ימים במעצר בית. דנקנר סיים את תפקידו בבנק הפועלים במאי 2009, לאחר מאבק מתוקשר עם בנק ישראל, שהתעקש על סיום תפקידו. המנכ"ל לשעבר של בנק הפועלים צבי זיו נתן בעבר את עדותו בפרשה, אך ככל הידוע, הוא אינו חשוד בפרשה.

בשנים הרלוונטיות לפרשות שחוקרת יאח"ה שימש קינן חבר הנהלת בנק הפועלים, ממלא מקום המנכ"ל והממונה על החטיבה העסקית. בשנים 2003-2005 שימש הממונה על חטיבת הבנקאות הקמעונאית. קינן החל לעבוד בבנק הפועלים לפני כ-32 שנה.

המשטרה בודקת עסקאות למתן אשראי שבוצעו בתקופה שבה דנקנר כיהן כיו"ר הבנק, מהן עולה חשש כי פעל בניגוד עניינים ותוך העדפת מקורבים. אחת העסקאות המרכזיות שנבדקות בחקירת המשטרה היא העסקה שבה רכש בנק הפועלים את השליטה בבנק הטורקי פוזיטיף. במסגרת העסקה שילם הבנק 25 מיליון דולר בעבור נכונות קרן ההשקעות RP לוותר על האופציה לרכוש מניות של הבנק הטורקי. קרן RP היא שותפה של אלרן, שבשליטת משפחת דנקנר.

העסקה בוצעה זמן קצר לאחר שהדנקנרים מכרו ל-RP מניות בחברת הבת שלהם, אטלס, תמורת 6.5 מיליון יורו. מה שמעלה סימני שאלה הוא העובדה שהאופציה שרכש הפועלים מידי RP היתה חסרת ערך, שכן עוד לפני העסקה התברר שהבנק המרכזי הטורקי לא היה מאפשר לממש את האופציה ולרכוש את המניות. עסקת פוזיטיף היא רק אחת העסקאות וההלוואות שהמשטרה בודקת את דרך אישורן.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ