הסדר טיעון לענת קם: לא תיוחס לה כוונה לפגוע בביטחון המדינה

ביום ראשון יוצג הסדר הטיעון של ענת קם, הנאשמת במסירת מסמכים צבאיים סודיים לכתב "הארץ". הצדדים לא הסכימו על העונש

עפרה אידלמן
עפרה אידלמן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עפרה אידלמן
עפרה אידלמן

ביום ראשון יוצג לבית המשפט המחוזי בתל אביב הסדר הטיעון שהתגבש בין הפרקליטות לענת קם, הנאשמת במסירת מסמכים צבאיים סודיים לכתב "הארץ" אורי בלאו. על פי ההסדר, קם תודה ותורשע בהחזקת ידיעות סודיות ובמסירתן ללא הסמכה - עבירות שעונשן המקסימלי הוא 15 שנות מאסר. בניגוד לאישום המקורי, לא תיוחס לה כוונה לפגוע בביטחון המדינה - שהיתה מאפשרת לגזור עליה מאסר עולם. בין הצדדים לא הושגה הסכמה בעניין העונש וכל צד יוכל לטעון לעונש כראות עיניו.

כתב האישום המקורי נגד קם הוגש לבית המשפט המחוזי בתל אביב על ידי התובעת עו"ד הדס פורר-גפני בדצמבר 2009, אך חסה תחת צו איסור פרסום גורף במשך כארבעה חודשים. באפריל התיר בית המשפט המחוזי בתל אביב לפרסם את רוב פרטיו.

על פי האישום, קם אספה בשירותה הצבאי בלשכת אלוף פיקוד מרכז לשעבר, יאיר נוה, יותר מ-2,000 מסמכים מסווגים, בהם כ-700 מסמכים בסיווג "סודי" ו"סודי ביותר" ומסרה אותם לבלאו, שהתבסס עליהם לפרסום כתבות ב"הארץ". המסמכים כללו תוכניות למבצעים צבאיים, סיכומי דיונים, פריסת כוחות של צה"ל, סיכומי תחקירים, הערכות מצב, רשימות יעדים וכד'.

ענת קם. תצלום: תומר אפלבאום

כתב האישום המקורי ייחס לקם עבירה של מסירת ידיעה סודית בכוונה לפגוע בביטחון המדינה שדינה מאסר עולם, וכן עבירה של איסוף והחזקת ידיעה סודית בכוונה לפגוע בביטחון המדינה שדינה עד 15 שנות מאסר.

כעת, על פי ההסדר, במקום עבירות אלה תיוחס לקם עבירה של מסירת ידיעה סודית ללא הסמכה - שעונשה עד 15 שנות מאסר, ועבירה של החזקת ידיעה סודית ללא הסמכה שעונשה עד שבע שנות מאסר.

סנגורה של קם, עו"ד איתן להמן, המייצג אותה ביחד עם עו"ד אביגדור פלדמן, מסר בתגובה כי "התברר מה שידענו מלכתחילה: מעולם לא היתה לענת כוונה לפגוע בביטחון המדינה, ומעולם לא היתה פגיעה בביטחון המדינה בפועל. בכוונתנו להוכיח כי מדובר בעכבר שהפך להר וצריך לחזור לגודלו המקורי".

בג"ץ בביקורת חריפה על נוה: התבטאויותיו מזלזלות כלפי מערכת המשפט

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ