היועמ"ש יהודה וינשטיין הורה למשטרה ולשב"כ לבדוק את פרשת מסמך הרפז

במסגרת בדיקת מבקר המדינה בפרשת הרפז עלו חשדות לפלילים, ומידע על כך הועבר באחרונה לטיפולו של וינשטיין

תומר זרחין
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
תומר זרחין

היועץ המשפטי לממשלה, יהודה וינשטיין, הורה למשטרה ולשב"כ לבחון חשדות פליליים בפרשת הרפז. וינשטיין הורה על קיום בדיקה מקדימה, שנועדה לבחון אם קיימת תשתית ראייתית לפתיחה בחקירה פלילית בעניין, בעקבות פניה של האלוף במיל' יעקב מנדי אור לפני כעשרה ימים, ולאחר בחינת הדברים. הבדיקה תבוצע על ידי צוות משולב של היאחב"ל והשב"כ בהובלת המשטרה.

שיתוף השב"כ בצוות היה לבקשת וינשטיין, וזאת נוכח הזיקה בין החשדות הפליליים לסיכון הקיים בהיבטים ביטחוניים רגישים, ולאור הצורך לסייע בהגנה על סודות המדינה בנסיבותיו המיוחדות של התיק.

במסגרת בדיקת מבקר המדינה בפרשת הרפז עלו חשדות לפלילים, ומידע על כך הועבר בימים האחרונים לבחינתו ולטיפולו של היועץ המשפטי לממשלה. מבקר המדינה, השופט בדימוס מיכה לינדנשטראוס, בודק מחודש אוקטובר בשנה שעברה היבטים שונים של פרשת מסמך גלנט-הרפז.

סא"ל במיל' בועז הרפז, חשוד כי זייף מסמך שנחזה להיות מסמך שנערך על ידי חברת ארד תקשורת, ובו תוכנית מפוברקת להביא לבחירתו של האלוף יואב גלנט לרמטכ"ל, תוך פגיעה במתמודדים האחרים. בעקבות חקירת היאחב"ל נמצא כי הרפז, שהיה בעל קשרים הדוקים עם גורמים בצבא ובמשרד הביטחון, זייף את המסמך לבדו.

בעקבות הפרשה, פנו מספר גורמים למבקר המדינה בבקשה שיחקור היבטים שונים של הפרשה, שלא קשורים לחקירת המשטרה. בין הפונים למבקר לפתוח בחקירה היה גם שר הביטחון, אהוד ברק.

בועז הרפז. תצלום: אלון רון

בדיקתו של לינדנשטראוס בפרשה חולשת על מה שהוגדר במשרד המבקר כמכלול פעילויותיו ועיסוקיו של הרפז במערכת הביטחון בתחומים השונים כמו סחר ורכש, קשרי גומלין עם גורמים שונים במערכת הביטחון ומשמעויותיהם וכל נושא אחר בהקשר זה. בנוסף, בדק המבקר את מכלול הפעולות במערכת הביטחון הקשורות במסמך הרפז, ובכלל זה הליך בחירת הרמטכ"ל. בתחילת עבודת הביקורת הבהיר המבקר כי יתכן שבתהליך יעלו נושאים נוספים שיידרשו בדיקה.

הערכה היא כי לינדנשטראוס והאלוף במיל' יעקב מנדי אור התמקדו בחודשים האחרונים גם במעמד שצבר הרפז בקבע ובמילואים, ובכלל זה עסקאות מסחריות, השפעה על בכירים ונגישות למידע מסווג ולהחלטות על מינויים.

יצוין כי רק בחודש שעבר הודיעה פרקליטות המדינה להרפז, כי לאחר עיון בחומר הראיות, נשקלת העמדתו לדין בשל האירועים עליהם נחקר במשטרה, והקשורים לזיוף מסמך ולשימוש בו בכוונה להשפיע על תהליך מינוי ראש המטה הכללי של צה"ל. הרפז זומן לשימוע בפרקליטות.

בהודעת משרד המשפטים בעניין נמסר כי "אשר לחלקם של אנשי הצבא בפרשה, החליט הפרקליט הצבאי הראשי, בתיאום עם היועץ המשפטי לממשלה, כי לא נמצאו ראיות לביצוען של עבירות פליליות כלשהן". עוד נמסר אז כי "באשר להיבטים אחרים הנוגעים לפרשה, הדברים ייבחנו בבוא העת, על ידי היועץ המשפטי לממשלה והפצ"ר, וזאת לאחר סיום בדיקת מבקר המדינה בעניין, הנערכת בימים אלו".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ