שופט ביהמ"ש לעניינים מקומיים בירושלים, מוריס בן עטר, התאבד בביתו במכבים

גורם המצוי בפרטי הפרשה סיפר באחרונה אולץ בן עטר לבחור אם לפרוש מרצונו או להמשיך בכהונתו, כשמעיבה עליה תלונה על איטיות עבודתו. שופט: הנהלת בתי המשפט צריכה לעשות בדק בית

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

שופט בית המשפט לעניינים מקומיים בירושלים, מוריס בן עטר, התאבד הערב (שלישי) בביתו במכבים. על פי גורמים המעורים בחקירת האירוע, הוא הותיר אחריו מכתב המלין על עומס העבודה הרב שממנו סבל בבית המשפט.

לאחר שלא עמד בנטל השלמת כתיבת ההחלטות ופסקי הדין בתיקים, שחלקם התעכב במשך שנים, הוחלט בשנה האחרונה לעביר את בן עטר מתפקידו בבית משפט השלום, לבית משפט לעניינים מקומיים.

לדברי גורם בהנהלת בתי המשפט, בשלוש השנים האחרונות קיימו נשיאת בית משפט השלום בירושלים, השופטת שולי דותן, ונשיא בתי המשפט, השופט משה גל, מספר שיחות עם בן עטר ביחס לקצב כתיבת פסקי דין והחלטות. לדברי הגורם, הצטברו על שולחנו של בן עטר מאות תיקים בהם לא התקבלו החלטות או פסקי דין. בחלק מהמקרים העיכוב נמשך מספר שנים.

בן עטר זומן לפני כשלושה שבועות לפגישה עם גל ועם דותן. גורם המצוי בפרטי הפרשה, אמר ל"הארץ" כי בפגישה לא הותירו גל ודותן לבן עטר ברירה אלא לפרוש מרצון ולא - גל יגיש נגדו תלונה לנציב תלונות הציבור על שופטים, השופט בדימוס, אליעזר גולדברג.

בן עטר היה אמור להשיב בימים הקרובים אם הוא מעוניין לפרוש מרצון או להמשיך בתפקידו, כשתלונה מביכה על תפקודו הלקוי תוגש לגולדברג. לדברי הגורם, בשלוש השנים האחרונות דותן וגל ניהלו שיחות עם בן עטר, בנסיון לבנות תוכנית להשלמת כתיבת ההחלטות ופסקי הדין וחיסול תיקים.

"באו אליו ברוח טובה, מתוך שיתוף, כדי לנסות לעזור לו לסייע בכתיבה, אבל הוא לא הצליח לעמוד בתוכניות לכתיבת פסקי דין", אמר הגורם. "בפגישה האחרונה עם השופטים גל ודותן נאמר לו בזהירות 'אולי זה לא מתאים לך, אולי תשקול אם אתה מעוניין להמשיך בשיפוט, תחשוב מה מתאים לך'. זה נכון שאמרו לו שלא יהיה מנוס אלא להגיש תלונה נגדו לנציב גולדברג".

עוד הוא הוסיף הגורם כי "ניסו ללכת לקראתו ועזרו לו לגבש תוכנית עבודה מתאימה, אבל זה לא הלך והוא לא הצליח להתגבר על העומס, שרק הלך וגדל. ראו שיש לו נכונות ורצון להדביק את הקצב, אבל זה לא הספיק. לא השתמשו באיומים כלפיו ולא ביזו אותו. ניסו שהוא יקבל החלטות. זה היה בצורה הכי רגישה ומכובדת כי היה לו רצון טוב ונכונות".

"דחקו אותו לפינה"

מנגד, אחד מהשופטים הבולטים בירושלים שהכיר את בן עטר מאז שהחל בשיפוט, אמר ל"הארץ", כי בן עטר הושפל בעיני חבריו ובעיני עורכי הדין שהופיעו בפניו, מעצם העברתו לשיפוט בבית המשפט לעניינים מקומיים בירושלים ומעצם דחיפתו לפרישה, כשחרב התלונה ריחפה מעל ראשו.

"המערכת נהגה בו באופן לא אנושי, והשפילה אותו כשהעבירה אותו מהכהונה בבית משפט השלום. מחקו לו את יום הדיונים והפסיקו להעביר לו תיקים. זה פגע בו מאוד, זה ביזה אותה, זה להוריד שופט בדרגה, ללא כל הצדקה. העדיפו לפלוט אותו מהמערכת מאשר לשמר אותו ודחקו אותו לפינה", אמר השופט.

עוד הוא אמר על בן עטר כי "הוא היה שופט חכם, נעים הליכות, שקול, שהבין את התיק שבפניו, למרות שהוא היה איטי בכתיבת פסקי דין והחלטות. עורכי דין העריכו אותו והיו סלחניים לעיכובים בעבודתו".

שופט אחר אמר אמש כי התאבדותו של עטר היא זעזוע למערכת ו"אור אדום".

"הנהלת בתי המשפט צריכה לעשות בדק בית אם השיטה עובדת, ואם התוכניות לעידוד שופטים לעמוד במכסות אפקטיביות. אין ספק שצריך לעשות חשבון נפש", אמר השופט.

השופט בן עטר החל לעבוד בבית המשפט לעניינים מקומיים בשנת 2002. לפני חמש שנים מונה לשופט בבית המשפט השלום אך לפני כשנה וחצי שב לבית המשפט לעניינים מקומיים. בן עטר נולד ברודזיה (כיום זימבאבוה) ועלה לישראל בשנת 1975. הוא נשוי ואב לשתי בנות בוגרות. אמו נפטרה לפני כשלושה חודשים.

בהודעה של מערכת בתי המשפט נמסר כי היא מודיעה "בצער רב ובזעזוע עמוק כי היום בשעות הערב נמצא כבוד השופט מוריס בן עטר, שופט בית משפט השלום בירושלים, ללא רוח חיים בביתו שבמכבים. נסיבות המקרה טרם הובררו במלואן. מערכת בתי המשפט משתתפת באבלה הכבד של המשפחה".

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ