מנהל בתי המשפט התריע: לישראל חסרה מחצית ממספר השופטים הנדרש

ישראל במקום ה-3 במידת העומס

תומר זרחין
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
תומר זרחין

רק שלשום התייחס מנהל בתי המשפט בישראל, השופט משה גל, לעומס הכבד המוטל על כתפי השופטים בישראל במהלך דיון בכנסת. מערכת המשפט בישראל היא מהעמוסות בעולם, הוא הזהיר, ויש לכך מחיר. בדיון של הוועדה למאבק בנגע הסמים, דיווח גל כי בישראל יש רק כמחצית ממספר השופטים הנדרש.

ואכן, מחקר השוואתי שערך המרכז לניהול ומדיניות ציבורית ב-2007 מצא כי ישראל ממוקמת במקום השלישי מתוך 17 מדינות במדגם עומס שיפוטי. מספר התיקים הממוצע לשופט בישראל עומד על 2,335 - בעוד מספר התיקים הממוצע באיטליה הוא 881, בגרמניה 719 ובנורווגיה 61. עוד עולה מהנתונים כי מספר תיקים ל-1,000 תושבים בישראל עומד על 184, בשוודיה 15, בגרמניה 177 ובספרד 165.

מחקר אחר של חברת אפלייד, שהוגש להנהלת בתי המשפט לפני כשנה, מצא כי העומס הכבד ביותר, מבחינת ימי דיונים בשנה, מוטל דווקא על שופטי משפחה. מספר ימי הדיונים הממוצע של שופט משפחה בישראל עומד על 225. לשם השוואה, מספר ימי דיונים ממוצע בשנה לשופט מחוזי בישראל עומד על 164.

שופטים רבים מתלוננים כי בצד העומס הכבד המוטל עליהם, גם התנאים שמספקת המערכת מקשים מאוד על עבודתם. לעתים שופטים עובדים בחדר צר דרכו עוברים עובדי מינהלה. פעמים אחרות שופטים מחליפים אולמות ולשכות מחוסר מקום וכן ישנו מחסור בכוח אדם בחלק מהמזכירויות בבתי המשפט וכוח העזר.

לדברי אחד משופטי השלום בתל אביב - בית המשפט הגדול בישראל - העומס כה בלתי נתפס, שלשופט יש בכל זמן נתון כ-1,000 תיקים בטיפולו. לדבריו, "יש תחושה שחיסול התיקים הוא היעד של המערכת, והיא חשובה לפעמים יותר מכל דבר אחר".

השופט בדימוס דן ארבל, שכיהן בעבר כמנהל מערכת בתי המשפט, אמר אמש ל"הארץ", כי העומס בבתי המשפט אינו דבר חדש, והוא מחייב בראש ובראשונה התייעלות - אבל גם תוספת בתקני שיפוט. עם זאת, לדבריו, הוספת שופטים כרוכה בהוספת מבנים באופן יחסי וכן תקנים לכוח העזר בהם אנשי מינהלה. "השופטים זה לב המערכת, אבל לא כל המערכת. המערכת חייבת להתייעל מבחינה מינהלית, כך ששופטים יוכלו לתפקד בעומסים האלה, זה לא בשמים".

מקרה נקדימון

תמרור אזהרה בולט למידת העומס הבלתי נסבל סיפק באחרונה שופט בית משפט השלום ברמלה וכפר סבא לשעבר, ישגב נקדימון. ביוני בשנה שעברה פרסם "הארץ" כי נקדימון, שמונה לשיפוט רק כחצי שנה קודם לכן, ביקש לפרוש מתפקידו בגלל העומס הכבד שהוטל עליו. בפגישה שקיים עם מנהל מערכת בתי המשפט, השופט משה גל, אמר נקדימון כי הוא לא עומד בעומס התיקים שמוטל עליו ואינו עומד במשימות ובדרישות שמחייב התפקיד.

ערב הפרסום בה"ארץ", התייחסה נשיאת בית המשפט העליון, דורית ביניש, להחלטתו המפתיעה במסגרת כנס שערך ועד מחוז ירושלים בלשכת עורכי הדין. "לא כל אדם השואף להגיע לשיפוט מעריך נכונה את יכולותיו לעבוד בתנאי לחץ כמו אלה הנדרשים מכולנו", אמרה ביניש. "רק הבוקר עלה סיפור בדבר שופט חדש, שחש שאינו יכול לעמוד בעומס ולתת שירות ראוי בעבודה השיפוטית. אכן, בכל הזדמנות של מפגש עם שופטים חדשים, ובטקסי ההשבעה, אנחנו שבים ומשמיעים באוזניהם: השופט מקבל על עצמו עול כבד, ובתנאי העבודה שלנו - עול כבד מאוד".

היא הוסיפה כי "אין זה נכון לומר שהשופט אינו יכול בתנאים אלה למלא את המחויבות הרבה לתפקידו הציבורי, אבל זה מאוד קשה ומאוד תובעני".

העומס במספרים

2,335

תיקים בממוצע לשופט בשנה

184

תיקים על כל 1,000 תושבים בישראל

164

ימי דיונים בממוצע בשנה לשופט מחוזי

188

ימי דיונים בממוצע בשנה לשופט שלום

225

ימי דיונים בשנה לשופט משפחה

186

ימי דיונים בשנה לשופט תעבורה

מקורות: חברת המחקר אפלייד והמרכז לניהול ומדיניות ציבורית

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ