חופשות כפויות ותלונות: כך מדרבנת המערכת את השופטים לעמוד בקצב

הנהלת בתי המשפט עוקבת מקרוב

תומר זרחין
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
תומר זרחין

הנהלת בתי המשפט מסוגלת כיום, עוד יותר מבעבר, לעקוב אחר קצב חיסול התיקים ובכלל זה כתיבת החלטות ופסקי דין בתיקים. זאת באמצעות מערכת ממוחשבת, המאפשרת גישה ישירה לתיקים הסרוקים המתנהלים בכל הערכאות השיפוטיות, מלבד בית המשפט העליון.

"בעבר היו מוגשות תלונות ישירות לנציב בנושא עומסים, אך כיום שופטים שמתעכבים בכתיבת פסקי דין צריכים להציג תוכנית עבודה, במסגרתה הם קובעים תאריכי יעד לסיום כתיבת פסקי דין בכל אחד מהתיקים הפתוחים, כשהנהלת בתי המשפט מפקחת על עמידתם ביעדים שהוצבו", אמר אתמול עו"ד ברק לייזר, יועץ מקצועי למנהל מערכת בתי המשפט.

כחלק מהכלים לדרבון שופטים, משתמשת הנהלת בתי המשפט בין השאר, בשיחות עם נשיאי בתי המשפט הממונים ובדרישה מהשופטים שיציגו מועדים להשלמת פסק הדין. במקרים שבהם הבעיה אינה נפתרת, נקבעת פגישה עם מנהל בתי המשפט השופט משה גל, בדרך כלל בשיתוף נשיא בית המשפט והשופט. במקרים חריגים אף נקבעת שיחת בירור עם נשיאת בית המשפט העליון, דורית ביניש. כמו כן, במקרים חריגים בודדים, מוגשת תלונה לנציב תלונות הציבור על שופטים, השופט בדימוס אליעזר גולדברג, נגד שופטים שלא עמדו ביעדים.

בנוסף, כחלק ממאמצי הנהלת בתי המשפט לקדם את חיסול התיקים, נקבע נוהל כי שופט המבקש היתר לצאת לשבתון או לעסוק בעיסוק נוסף לעבודה השיפוטית, כהוראה במכללות ובאוניברסיטאות, צריך להראות כי אינו סוחב פיגור. לדברי לייזר, כמעט כל השופטים שמבקשים לצאת לשבתון עושים בפסק הזמן שימוש לכתוב פסקי דין ולא להתרענן ולצבור כוחות מחודשים.

מאמצים נוספים של הנהלת בתי המשפט כוללים הוצאת שופטים לחופשות כפויות לצורך השלמת פסקי דין, הפסקת הפניית תיקים חדשים לאותם שופטים והעברה למחלקות בבית המשפט או לבתי משפט אחרים, שבהם עומס העבודה פחות, ונדרשת כתיבה של פסקי דין פחות מורכבים. לדברי חבר בנציגות השופטים, החלטות כאלה מהוות סוג של "נזיפה" בשופט בפרהסיה, בקרב עמיתיו השופטים וגם בקרב עורכי הדין שמופיעים אצלו. לדבריו, "מוטב היה למצוא פתרונות ממשיים לצמצום העומס שיטיבו יותר עם המערכת, ובראש - הוספת תקני שיפוט".

עו"ד לייזר מצדו מסכים עם הקביעה הזו ומוסיף כי קיים גם צורך בתוספת תקציבית משמעותית. ראש לשכת עורכי הדין, עו"ד יורי גיא-רון, הוסיף כי יש צורך להפנות יותר הליכים מבתי המשפט להליכים כמו גישור ובוררות מחוץ למערכת השיפוט לעורכי דין. לדבריו, הפניית סכסוכים מבתי המשפט לעורכי דין שינהלו הליכים כמו בוררות וגישור זמינה וזולה יחסית.

שגרה לוחצת

הנהלת בתיהמ"ש עוקבת אחר התקדמות התיק בעזרת מערכת ממוחשבת

שופטים שמתעכבים נדרשים להציג מועדי סיום לכתיבת פסקי הדין

שופטים שאינם עומדים בקצב נשלחים לחופשות כפויות להשלמת פסקי הדין

במקרים חריגים מוגשת תלונה לנציב תלונות הציבור על שופטים

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ