השופטת בדימוס כוחן: "העליהום על מערכת המשפט לא מוצדק"

תומר זרחין
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
תומר זרחין

"רוב השופטים עומדים בעומס הכבד, אבל כמו תמיד, יש מי שמתלונן ומי שסוחב את האלונקה". כך אמרה אתמול שופטת בית המשפט המחוזי בתל אביב בדימוס, חיותה כוחן, שפרשה באחרונה מכס השיפוט אחרי 19 שנים: כ-18 מהן בבית משפט השלום בתל אביב ושנה במינוי בפועל בבית המשפט המחוזי. בין התיקים שבהם שפטה כוחן גם תיק הנשיקה המתוקשר של השר לשעבר חיים רמון

"העומס על בית המשפט הולך וגדל עם השנים", אמרה כוחן. לדבריה, בשנים האחרונות סדר יומה החל בשמונה וחצי בבוקר ולפעמים נמשך עד שעות הלילה המאוחרות. היו ימים שבהם טיפלה גם בשישים תיקי מעצר - אחד אחר השני - באולם מלא. כמו כן, לקיחת העבודה הביתה ועבודה בסופי שבוע היו לעניין שבשגרה.

כמי ששימשה סגנית נשיא בבית משפט השלום בתל אביב והיתה אחראית על מעקב אחרי התמודדות של שופטים עם העומס, היא אומרת כי רוב השופטים עמדו בלחץ ומי שמתקשה זוכה לסיוע. לדבריה, לשופטים שהתעכבו בכתיבתם של פסקי דין היא ייעצה לכתוב פסקי דין קצרים ותמציתיים. דחיה בכתיבת פסקי דין גוררת הצטברות של עשרות תיקים הממתינים לכתיבה ולאיבוד השליטה של השופט בתיקים שבאחריותו.

כוחן סבורה כי לאופיו ולאישיותו של השופט מרכיב מהותי ביצירת העיכוב. "אבל כמה שדיברנו בהזדמנויות שונות עם השופטים לא להאריך בכתיבת פסקי דין, בסופו של דבר זה עניין של אופי וסגנון, ושופט עצמאי לעשות מה שהוא מבין. מי שרגיל לכתוב באריכות, המשיך לכתוב באריכות בהרבה מהמקרים".

עוד אמרה כוחן כי המערכת יודעת להתמודד עם עיכובים בכתיבת פסקי דין. "לא פעם שופטים יצאו לחופשה בבית לחודש-חודשיים כדי שישלימו כתיבה, לפעמים שופטים עברו למחלקה פחות עמוסה בבית משפט שמצריכה כתיבה פחות מורכבת".

כוחן מספרת כי בתקופה שבה כיהנה סגנית נשיא בבית משפט השלום, אם שופטים לא עמדו בקצב קראה להם ושוחחה עמם בצורה אדיבה. "ביררתי למה ומאיפה זה נובע וניסיתי להסביר איך מנתבים ומנהלים את סדר היום והיומן ואיך לא צוברים תיקים. כתיבת פסק דין לא צריכה להיות פילוסופית, אין צורך בדיסרטציות. צריך לחתור לעיקר".

כוחן מתקוממת נוכח האשמות שהוטחו אתמול בהנהלת בתי המשפט שיצרה שלכאורה אווירה שהביאה למעשהו של בן עטר. "הדברים יצאו מכלל פרופורציות. מטיחים במערכת בתי המשפט אשמה בהתאבדות של שופט", אמרה כוחן. "לא שמעתי שאדם מתאבד בגלל עומס בעבודה. העליהום שעושים על מערכת בתי המשפט לא מוצדק, למרות שהעומס על שופטים בישראל הוא כבד מנשוא".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ